PROIECT DE LECTIE
DATA: 26 februarie
CLASELE: I si a III-a (simultan)
DISCIPLINELE DE INVATAMANT: clasa I : Abilitati practice
clasa a III-a: Limba si literarura romana
SUBIECTELE LECTIILOR: clasa I: "Cosulet cu ghiocei"-colaj
clasa a III-a: Adjectivul. Exercitii aplicative
TIPURILE LECTIILOR: clasa I : Formare de priceperi si deprinderi
clasa a III-a: Consolidare
SCOPURILE LECTIILOR: clasa I: realizarea unei lucrari complexe folosind tehnici variate
clasa a III-a: consolidarea cunostintelor dobandite despre adjectiv
OBIECTIVE OPERATIONALE
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili :
clasa I
O1. sa recunoasca materialele necesare pentru realizarea lucrarii;
O2. sa aplice tehnici de lucru ca decupare, lipire, origami si sa utilizeze instrumente adecvate;
O3. sa combine materialele si tehnicile invatate pentru obtinerea unor produse simple sau complexe;
O4. sa respecte ordinea etapelor de lucru de decupare, lipire, indoire si asamblare.
clasa a III-a
O1: sa defineasca adjectivul ca parte de vorbire care exprima insusiri ale substantivelor;
O2: sa identifice adjectivele in texte literare si nonliterare;
O3: sa stabileasca corespondente intre adjective cu sens asemanator si adjective cu sens opus;
O4: sa realizeze acordul in numar al adjectivelor cu substantivele determinate;
O5: sa transforme adjective in substantive si invers sau expresii in adjective potrivite;
METODE SI PROCEDEE: clasa I - conversatia, explicatia, problematizarea, observatia, demonstratia, munca independenta, turul galeriei
clasa a III-a-conversatia, exercitiul, explicatia, problematizarea, metoda ciorchinelui, munca independenta
MIJLOACE DE INVATAMANT:clasa I: hartie glace, carton colorat, lipici, foarfece, plansa model, prezentare PowerPoint, medalioane albinuta;
clasa a III-a: fise de lucru, prezentare PowerPoint, insigne fluturas si buburuza, planse pomisori, floricele pentru pomi, fisa de evaluare;
FORME DE ORGANIZARE: colectiv -dirijat cu sarcini frontale, individual-independent cu sarcini frontale, pe grupe cu sarcini diferentiate
DESFASURAREA ACTIVITATII:
Clasa I |
Clasa a III-a |
MOMENT ORGANIZATORIC a)Organizarea clasei Recomandari privind folosirea spatiului de lucru b) Pregatirea materialelor Se verifica daca elevii au pe banca cele necesare A. I. Desenati un simbol al primaverii CAPTAREA ATENTIEI: A.D Discutii despre anotimpul PRIMAVARA: -caracteristici -sarbatori Ghicitori -vestitorii primaverii - prezentare PowerPoint ANUNTAREA SUBIECTULUI Astazi vom realiza un "Cosulet cu ghiocei", in cinstea primaverii, care este aproape. Vom folosi mai multe tehnici din cele invatate pana acum: origami. decupare, lipire, asamblare. Veti primi foarte bine daca: Veti decupa corect pe contur Veti lipi corect si curat, fara sa murdariti plansa Veti indoi corect pentru a obtine floarea Veti asambla corect toate partile lucrarii DIRIJAREA INVATARII: Astazi veti fi echipa albinutelor. Elevilor li se vor inmana medalioane "Albinuta"- din hartie Le prezint lucrarea model. Se analizeaza. Lucrarea model va ramane in campul vizual al elevilor pe toata durata activitatii; Explicatia si demonstratia fiecarei etape de realizare a lucrarii. Explicatia si demonstratia fiecarei etape de realizare a lucrarii. Verificarea modului de intelegere a celor demonstrate: Elevii (1-2) vor spune ce/cum au inteles ca se realizeaza lucrarea. A.I. Aplicarea in practica a instructajului transmis. Elevii vor lucra in echipa. Verific daca elevii respecta cerintele, ii ajut pe cei care nu se descurca, apreciez reusitele. A.D. Indrum elevii in realizarea lucrarilor.Popularizez reusitele si ii ajut pe cei care au nevoie de ajutor. A.D Expunerea lucrarilor, analizarea si aprecierea lor de catre elevi-turul galeriei Fac aprecieri individuale si colective privind modul de realizare al lucrarilor, dar si cu privire la participarea la lectie, lucrul in echipa si corectitudinea aprecierilor facute. Elevii fac ordine si curatenie la locul de munca. INCHEIEREA ACTIVITATII Pentru ca ati lucrat atat de frumos , primavara v-a trimis o surpriza: Prezentare PowerPoint :"Primavara, bine ai venit!" |
MOMENT ORGANIZATORIC Pregatirea celor necesare pentru lectie. VERIFICAREA TEMEI PENTRU ACASA Se verifica tema cantitativ si calitativ. Se fac aprecierile necesare CAPTAREA ATENTIEI: A.I. Fise de lucru-rebus (vezi anexa) A.D. Se verifica activitatea independenta. Se fac aprecieri. ANUNTAREA SUBIECTULUI: Ce cuvant ati obtinut pe verticala A-B adjectiv) Acesta este si titlul lectiei de astazi : ADJECTIVUL. Exercitii aplicative Vom face exercitii pentru a consolida tot ceea ce am invatat despre adjectiv. Pana incepem lectia va inmanez o scrisoare care va este destinata. (vezi anexa) De la cine ati primit scrisoarea?(de la primavara) Intr-adevar primavara are nevoie de ajutorul vostru. V-a trimis doi pomisori care abia asteapta sa infloreasca ajutati de voi. Astazi veti fi doua echipe: echipa fluturasilor si echipa buburuzelor (elevii primesc simbolul echipelor, acelasi simbol se pune la fiecare pomisor). Trebuie sa rezolvati corect mai multe exercitii pentru care veti primi un anumit numar de flori, pe care le veti pune in pomisorii vostri. Deci fiti atenti si rezolvati corect exercitiile. REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR Proba I Pentru a ne aminti ce am invatat despre adjectiv va propun sa completam urmatorul ciorchine. (vezi anexa) DIRIJAREA CONSOLIDARII Proba II Transcrieti urmatoarele texte pe caiete, apoi identificati si subliniati adjectivele . Trasati o sageata spre substantivul pe care il determina fiecare adjectiv gasit.. Se lucreaza la tabla si pe caiete. Grupa fluturasilor: "Siruri negre de cocoare , Ploi caldute si usoare, Fir de ghiocel plapand, Cantec inganat in gand, Sarbatoare" (Pentru tine, primavara,Otilia Cazimir) Grupa buburuzelor: "Soare crud de liliac, Zbor subtire de gandac, Glasuri mici de randunici Lasi in urma pe campii, Galbeni vii De papadii." (Rapsodii de primavara, George Toparceanu) Proba III A.I. Fisa de activitate independenta (vezi anexa) Proba IV - rezolvare orala a)Transformati urmatoarele substantive in adjective: aur bucurie victorie sete nor minciuna curaj galagie b) Cine sau ce poate fi? Deasa, verde, racoroasa- Rotund, stralucitor, arzator- Rosioara, codata, vicleana- Alb, mic, primavaratic- Fricos, alb, rapid- Ordonat, silitor, premiat- c) Transformati in adjective urmatoarele expresii: Nu ii este frica de nimic- Se supara din orice- Bun de gura- Mort de frica- d) Construiti enunturi in care cuvintele batran si rosie sa fie pe rand substantive si adjective. A.I. 7. OBTINEREA PERFORMANTEI Fisa de evaluare( anexa) 8 .Tema pentru acasa Alcatuieste o compunere gramaticala de 5-7 enunturi, cu titlul "Primavara" in care sa folosesti cat mai multe adjective. INCHEIEREA ACTIVITATII Pentru ca ati ajutat pomisorii sa infloreasca Primavara v-a trimis o surpriza : Prezentare PowerPoint-"Primavara, bine ai venit!" |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |