PROIECT DE LECTIE
MATEMATICA
CLASA I
ARIA CURRICULARA : Matematica si stiinte
DISCIPLINA :Matematica
UNITATEA DE INVATARE: Multimi de obiecte
CONTINUTUL INVATARII: Multimi de obiecte
SUBIECTUL : Compararea numarului de elemente a doua multimi;
Scrierea semnelor grafice semiovalul si ovalul;
TEMA TRANSDISCIPLINARA : Alba- ca -Zapada si cei sapte pitici
TIPUL LECTIEI : dobandire de cunostinte;
OBIECTIVE CADRU :
OBIECTIVE DE REFERINTA:
Metode si procedee didactice:
Forma de organizare:
Forme de evaluare:
Resurse materiale:
Vocabular matematic
|
Elevii vor opera cu termenii: Obiect (element) Multime Contur Tot atat Mai mult Mai putin |
|
Se pot confunda: Atributele obiectelor Multimile cu tot atatea elemente cu multimi egale. |
Etapele lectiei | |||||
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevului |
Metode si procedee |
Material didactic |
Forme de organizare |
|
1 |
6 |
||||
1. MOMENT ORGANIZATORIC |
Se asigura un climat propice desfasurarii orei de matematica. |
Elevii se pregatesc pentru lectie . |
Conversatia Explicatia |
Individuala |
|
2.VERIFICAREA TEMEI PENTRU ACASA |
Verific tema in caiete . v Ce semn grafic ati avut de scris in completarea paginii ? In timp ce verific tema din caiete rog cativa elevi sa traseze pe tabla semnele <,>,=.. |
Elevii raspund la intrebari : v Acasa am scris semnele <,>,= Cativa elevi scriu pe tabla semnele grafice . Elevii care nu au rezolvat corect tema completeaza si corecteaza . |
Conversatia Exercitiu de scriere la tabla Completeaza tema in caiet |
Creta colorata |
Frontal Individual |
3 CAPTAREA ATENTIEI |
In fata clasei sunt aranjate personajele din povestea Alba ca Zapada. Ii rog sa recunoasca personajele. Le spun ca piticii ne-au adus cate o fisa de lucru. Daca vor rezolva corect exercitiile vor primi din partea Albei-ca Zapada o surpriza. |
Copiii recunosc pe Alba -ca -Zapada si cei sapte pitici. |
Conversatia Explicatia |
Plansa format A3. Anexa 1 Obs.In locul plansei se pot folosi imagini pe calculator |
Frontal |
4.REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR ANTERIOARE |
Prezint in fata clasei planse didactice cu multimi.Fiecare plansa este ,,adusa ,' de un pitic. Formulez urmatoarele cerinte: |
Elevii au pe banca fise de lucru cu acelesi imagini Elevii raspund la intrebari. In imagine sunt fructe (o multime de fructe. |
1 |
6 |
||||
Piticul 1-Plansa 1- Fructe -Ce observati in imagine ? -Incercuiti multimea merelor rosii si mici! -Incercuiti multimea perelor galbene! -Incercuiti multimea strugurilor ! -Incercuiti cu albastru multimea fructelor ! Pe banca au o fisa si individual vor lucra ex pe rand. |
Elevii : -lucreza pe rand ,la tabla conform cerintelor formulate -Rezolva exercitiul 1 din fisa de lucru. |
Conversatia Exercitiul pe plansa didactica Exercitiul |
Plansa didactica 1 Fisa de lucru -Ex. 1 |
Frontal Individual |
|
Piticul 2-Plansa 2 -Forme geometrice plane -Ce figuri geometrice recunoasteti ? -Incercuieste figurile geometrice care au aceeasi forma . -Ce multimi ati format? -Formati perechi de triunghiuri si patrate ,de patrate si cercuri. -Ce observati? |
-Pe plansa sunt desenate forme geometrice. -Elevii vor recunoaste figurile geometrice invatate in lectiile anterioare: patrat ,triunghi,cerc ,dreptunghi. -Elevii completeaza exercitiul 2 din fisa de lucru.,formand multimi de triunghiuri ,patrate ,cercuri. Cativa elevi incercuiesc pe plansa didactica multimile. -Elevii observa ca sunt tot atatea patrate cate triunghiuri si cercuri. |
Conversatia Exercitiul Exercitiul pe plansa |
Plansa didactica 2 Fisa de lucru Ex. 2 |
Frontal Individual Frontal |
|
5.ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR |
Astazi vom forma multimi cu mai multe si cu mai putine elemente si vom scrie ovalul si semiovalul |
Elevii sunt atenti la explicatie |
Explicatia | ||
6.DIRIJAREA INVATARII |
Piticul 3 -Observa imaginile din manualul de mate. -Voi solicita elevilor sa deschida cartile la pag.11 ; sa precizeze multimile si sa le uneasca pe cele care au acelasi numar de elemente; Cu ajutorul meu elevii numesc multimile si fac observatii. Piticul 4 -Joaca-te cu jetoane ! -Voi reaminti elevilor ca pe banca au o punguta cu jetoane. -Voi forma pe plansa didactica multimi de ciupercute , cocosi,pitici. -Voi cere sa formeze si ei pe banca o multime de pitici cu mai putine elemente decat multimea ciupercutelor si o multime de papagali cu mai multe elemente dacat multimea piticilor. |
Elevii intuesc imaginile si stabilesc corespondenta ,,unu la unu"intre multimea stupilor si a albinelor, intre multimea copiilor si a ursuletilor ,intre multimea cosmonautilor si a rachetelor. Observatie : Copiii vor observa multimile cu ,,tot atatea" , ,,mai multe " ,,,mai putine "elemente. Elevii pregatesc jetoanele Elevii lucreaza in perechi asezand multimile cerute. Cativa elevi ies la tabla si completeaza diagramele pe plansele didactice realizand corespondenta elementelor. Exerseaza ,observa si numesc multimile pe care le -au format si caracteristicile lor utilizand termenii din vocabularul specific lectiei. |
Observatia Exercitiul Demonstratia Exercitiul Activitate practica |
Manualul de matematica Plansa didactica cu diagrame Plansa 3 Jetoane din plastic si din carton(triunghi ,patrat ,cerc) |
In perechi Frontal |
7.FIXAREA CUNOSTINTELOR |
Piticul 5 -va roaga sa continuati fisa Explic elevilor cerintele : -Deseneaza tot atatea patrate cate printese sunt! -Deseneaza mai putine triunghiuri decat soricei ! -Deseneaza mai multe cercuri decat floricele! |
Elevii rezolva exercitiul Elevii cu un ritm mai lent de lucru sunt ajutati de invatator |
Activitate independenta |
Manualul Creion Culori |
Individual |
8. SCRIEREA ELEMENTELOR GRAFICE 9.EVALUARE I0 Incheierea lectiei |
Piticii sunt incantati de felul cum ati lucrat pana acum.Sa le cantam un cantecel ! Piticul numarul sase ne ajuta sa scriem! Cer elevilor sa deschida caietele de matematica . Semnele grafice sunt trasate, model, in caiete. Explic elevilor cum se scriu aceste semne grafice . Verific scrierea, corectez pozitia in banca. Ajut elevii cu ritm mai lent de lucru. Piticul numarul sapte -Evaluare Prezint elevilor o fisa de evaluare Citesc fiecare cerinta si las timp copiilor sa o rezolve . Ajut elevii cu ritm lent de lucru. Apreciez activitatea tuturor elevilor Voi afisa in clasa fisele dupa corectare. Surpriza promisa de Alba-ca Zapada Ficare copil primeste o plansa cu cate un pitic pe care sa-l coloreze in timpul liber ,acasa. |
Copiii canta cu miscarea bratelor si picioarelor Cativa elevi vor trasa semnele grafice la tabla pe spatiul liniat cu patratele Elevii scriu cate un rand si dupa verificare ,alte trei randuri Elevii sunt atenti la explicatii Completeaza fisa. Elevii primesc fisele. |
Cantare in cor Exercitiu de scriere la tabla Exercitiu de scriere in caiete Exercitii |
Creta colorata Caiete Fisa de evaluare Anexa Fise cu imagini de colorat |
Activitate transdiscipli nara Activitate frontala Activitate independenta Individual |
Nume si prenume Fisa de evaluare Data..
Incercuieste :
A ) Multimea fructelor B).Multimea figurilor geometrice C). Multimea obiectelor care
nu sunt alimente
Deseneaza:
Tot atatea patrate Mai putine triunghiuri Mai multe cercuri
Plansa 1 Fructe (Format A3)
Incercuieste multimi de fructe dupa criterii date.
Plansa 2- Figuri geometrice( Format A3)
Plansa 4 Diagrame
Multimi cu tot atatea elemente
Plansa 5 Multimi cu mai putine elemente
Plansa 6 Multimi cu mai multe elemente
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
DE LECTIE MATEMATICA CLASA I Compararea numarului de elemente a doua multimi |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |