Proiect de activitate
Data:
Gradinita: GPN Vadastrita
Grupa: Pregatitoare
Educatoare
Tema: "Cand, cum si de ce se intampla?"
Mijloc de realizare: Activitate integrata
Domenii implicate: DS + DOS
Tema activitatii: "Bogatiile toamnei!"
Tipul activitatii: Consolidare de cunostinte si deprinderi
Scopul activitatii:
DS
o Consolidarea deprinderii de a forma multimi dupa criterii date;
o Consolidarea deprinderii de a numara in limitele 1-10;
o Consolidarea deprinderii de a raporta numarul la cantitate;
DOS
o Consolidarea deprinderilor de a lipii, de a folosi corect instrumentele de lucru.
Obiective operationale:
Cognitiv-formative:
DS
o Sa formeze grupe dupa criteriile date (culoare si marime);
o Sa numere corect in limitele 1-10;
o Sa recunoasca cifrele de la 1-10;
o Sa raporteze numarul la cantitate;
o Sa asocieze cifra numarului corespunzator;
o Sa foloseasca limbajul matematic corespunzator;
DOS
o sa recunoasca si sa denumeasca instrumentele folosite in activitate ;
o sa lipeasca materialele puse la dispozitie intr-un mod original,
o sa realizeze o lucrare practica;
o sa -si exprime opinia fata de lucrarea propie si fata de lucrarile celorlalti, motivandu-si parerile;
Psiho motorii:
o Sa raspunda corespunzator cerintei;
o Sa manipuleze rapid materialele puse la dispozitie pentru realizarea sarcinei;
o Sa pastreze o pozitie corecta in timpul activitatii.
Afectiv atitudinale:
o Sa coopereze pentru realizarea sarcinilor individuale si de grup;
o Sa aprecieze propriile rezultate dar si ale colegilor.
Strategia didactica:
Metode si procedee: observatia, conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, jocul, evaluarea, expozitia;
Forme de realizare : pe grupuri, individual;
Mijloace de invatamant : imagini reprezentand frunze, fructe si legume, cifrele 1-10, cosulete, jetoane, lipici, servetele, planse.
Evaluarea:
Continua: prin observarea comportamentului copiilor, prin analiza actiunilor si a raspunsurilor, corectarea imedita a greselilor, stimulare verbala si prin aplauze;
Finala: realizarea unei expozitii, prin analiza lucrarilor, aprecieri;
Locul de desfasurare: Sala de grupa
Durata: minute
Material bibliografic:
o "Programa activitatilor instructiv educative in gradinita de copii" , Editura V&I Integral, Bucuresti, 2005
o "Activitatile matematice in gradinita", Magdalena Dumitrana, Editura Compania, Bucuresti, 2002;
o "Pedagogie prescolara", Elisabeta Voiculescu, Ed. Aramis, 2003
o Revista invatamantului prescolar, Nr. 1-2/2006
o "Proiecte tematice orientative", Aurelia Ana, Smaranda Cioflica Ed. Tehno - Art., 2003.
NR. CRT. |
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGIA DIDACTICA |
evaluare (instrumente si indicatori) |
Moment organizatoric |
Asigurarea conditiile optime pentru realizarea activitatii. Aranjarea mobilierului. Pregatirea materialului didactic. Intrarea organizata a copiilor in sala de grupa. |
- frontal ; |
Deprinderea de a se pregati pentru activitate, de a ocupa locul, de a se linisti. |
|
Reactualizarea cunostintelor dobandite anterior |
Copiii vor fi introdusi in sala de grupa, unde vor participa la intalnirea de dimineata dupa urmatorul plan: -salutul -prezenta -stabilirea coordonatelor temporale: anotimpul, luna, ziua saptamanii -completarea calendarului naturii -aspecte caracteristice toamnei: Fructe Legume Flori Fenomene specifice |
Raspunsurile si comportamentul copiilor |
||
Captarea atentiei |
Educatoarea arata copiilor o cutie de la Zana Toamna. Impreuna vor descoperii materialele necesare pentru jocurile pe care Zana Toamna le propune (cosulete, jetoane) |
- frontal; conversatia, - carte de poezii |
Gradul de interes manifestat pentru materialul prezentat. Raspunsurile copiilor |
|
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Se va realiza in mod direct, prin anuntarea temei si a scopului activitatii, in termeni accesibili prescolarilor. |
-frontal -conversatia, explicatia. |
Comportamentul copiilor. |
|
Dirijarea invatarii |
Copiii vor fi indrumati catre masute, alegandu-si fiecare un grup (Grupa frunzelor, grupa fructelor si grupa legumelor). Pe panou, voi aseza frunze, fructe si legume mici si mari. La solicitarea mea un copil va alege dintr-un cosulet o imagine si va indica locul ei pe panou. Copiii vor numara si vor selecta cifra corecta pentru fiecare grupa formata (ex : grupa merelor mari si rosii, grupa frunzelor mici si galbene). Fiecare grup de copii va primi pe masuta cate un cosulet cu imagini (reprezentand fructe, legume si frunze) si cifre. Pe rand, iti va alege fiecare cate un jeton, urmand ca apoi sa selecteze din cosulet toate jetoanele cu aceeasi culoare (Ex. daca un copil va alege initial o frunza galbena, va selecta toate frunzele galbene si le va clasifica pe marimi. Va numara elementele din fiecare multime si va atasa cifra corespunzatoare) Toti copiii procedeaza asemanator. La un moment dat intra in clasa un copil cu trei planse (un capac si doua cosulete) si propune copiilor sa lipeasca fiecare imaginile ce se gasesc in acel moment pe masute. Grupa frunzelor va primi copacul, iar celelalte cate un cosulet. Se explica tehnica de lucru, demonstrand in acelasi timp. Se executa cateva exercitii pentru incalzirea muschilor mici ai mainii. Se va da semnalul de incepere al activitatii. Se vor da indicatii acolo unde este cazul. |
- pe grupuri, individual. - observatia, conversatia, explicatia, exercitiul, demonsttatia. -planse, carti, jetoane, cosulete, lipici. |
Capacitatea de a numara corect in limitele 1-5. Evaluarea capacitatii de a recunoaste si de a denumii cifrele. Capacitatea de sortare si clasificare a imaginilor dupa criteriile indicate Evaluarea capacitatii de a raporta numarul la cantitate Comportamentul copiilor. Analiza miscarilor. Modul de realizare al sarcinilor. Participare activa - practica |
|
Obtinerea performantei si realizarea feed-back-ului |
Pe rand copiii vor fi solicitati sa raspunda la cateva intrebari, de genul: - Cate frunze mici si galbene ati lipit in copac Cate mere verzi si mari sunt langa cos Se va realiza o expozitie, copiii spunandu-si propriile pareri, alegand cele mai frumoase lucrari si motivand alegerea facuta. |
- frontal individual, - conversatia, observatia, analiza. - expozitia |
Capacitatea de a numara corect in limitele 1-5. Autoevaluarea |
|
Incheierea activitatii |
Aprecieri globale si individuale privind implicarea copiilor in activitate. |
- frontal -conversatia, observatia. |
Receptivitatea copiilor. Modul cum s-au implicat. |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |