PROIECT DE LECTIE
DATA: 28.11.
CLASA A II-A
LICEUL TEORETIC "Grigore Tocilescu"
ARIA CURRICULARA:Arte
DISCIPLINA: Educatie plastica
UNITATEA DE INVATARE: Grupele de culori
SUBIECTUL : Tehnica marmorata
TIPUL LECTIEI: predare-invatare
OBIECTIVE FUNDAMENTALE
familiarizarea elevilor cu notiunile de "grupe de culori", "tehnica marmorata";
formarea atitudinii estetice, de pretuire a frumosului din natura si societate;
OBIECTIVE OPERATIONALE
sa foloseasca correct instrumentele de lucru;
sa denumeasca si sa clasifice culorile;
sa explice notiunile de "culori primare/ secundare" , culori "reci/calde";
sa lucreze curat, correct,ingrijit,respectand indicatiile date;
sa analizeze lucrarile realizate dupa criteriile stabilite;
STRATEGIA DIDACTICA
Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia
Mijloace didactice:
v instrumente de lucru:foaie, acuarele,pensule, recipient cu apa
v lucrari demonstrative
v album cu lucrari de arta
Etapele lectiei |
Ob. op. |
Continutul invatarii |
Activitatea elevilor |
Resurse |
Evaluare |
Moment organizatoric |
|
Se asigura climatul de ordine si disciplina favorabil desfasurarii orei de curs; se pregatesc materialele didactice necesare. |
Se pregatesc pentru lectie |
|
|
Reactualizarea cunostintelor (10 min) |
O1 O2 |
Se aminteste ceea ce s-a facut pana in acest moment la educatie plastica. Ce am studiat pe parcursul acestui semestru? - Ce tehnici de lucru am studiat? |
Materialele de lucru, culori primare, culori secundare, linia, punctul, semnificatia culorilor Tehnica decolorarii, tehnica stampilarii |
Bloc de desen explicatia, conversatia |
Observare sistematica |
Captarea atentiei |
|
Se prezinta plansele model cu tema noii lectii. |
Elevii urmaresc plansele prezentate. |
Bloc de desen explicatia, conversatia exercitiul |
Observare sistematica |
Anuntarea temei si a obiectivelor lectiei |
|
Se anunta titlul lectiei, precum si obiectivele acesteia. Tehnica marmorata |
|
|
|
Dirijarea invatarii Prezentarea etapelor Efectuarea lucrarii Analiza lucrarilor Incheierea lectiei |
O2 O3 O1 O4 O5 O5 |
-Ce categorii de culori am studiat? (principale, secundare, reci, calde) -Am vorbit si despre semnificatia unora dintre acestea. -Tema de astazi se va realiza cu una dintre culorile studiate, alaturi de nonculori. Dat fiind faptul ca astazi am discutat la ora de limba si literatura romana despre casa asemanata cu o lume de basm, m-am gandit sa pictam si noi un element specific basmelor Castelul Se prezinta etapele de lucru. Se executa o parte din lucrare. Se asaza aproape de baza foii culoarea aleasa, direct din tub; Cu o bucata de carton ingusta se intinde acuarela catre partea superioara a foii; la final se poate interveni cu detalii realizate cu acuarela neagra Se aleg lucrarile cele mai reusite si se argumenteaza alegerea facuta. vSe fac aprecieri asupra desfasurarii lectiei. vSe propune ca tema refacerea lucrarilor neefectuate corect. |
Elevii enumera grupele de culori si argumenteaza fiecare categorie.. Se dau exemple. Elevii asculta indicatiile date. Elevii urmaresc modul de executie. Elevii realizeaza tema cu sprijinul si indicatiile date de invatator. Elevii argumenteaza alegerea lucrarilor pe baza criteriilor mentionate. |
Caiet special explicatia, conversatia exercitiul problematizarea Foaie de desen Vas pentru apa Pensule Carton acuarele |
Lucrarile elevilor |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |