Proiect de lectie
Data: 19 mai
Scoala: cu Clasele I-VIII Floresti, Prahova
Clasa: I A
Propunatoare: inv.
Obiectul: matematica
Subiectul: Adunarea si scaderea numerelor naturale formate din zeci, in concentrul 0- 100, fara trecere peste ordin
Tipul: insusire de noi cunostinte
Obiectiv fundamental:formarea capacitatii de a opera corect cu numerele naturale formate din zeci, in concentrul 0- 100
Obiective operationale:
O1 - sa efectueze corect adunari si scaderi cu numerele formate din zeci;
O2 - sa afle numerele necunoscute din exercitii date;
O3 - sa compuna o problema dupa un exercitiu dat;
O4 - sa rezolve corect o problema data.
Metode si procedee: explicatia, execitiul, activitate pe grupe, in perechi, individuala.
Material didactic : betisoare, planse cu exercitii, manual (Pitila), fise de evaluare
DESFASURAREA LECTIEI
Momentele lectiei |
Op. |
Activitatea propunatoarei |
Activitatea elevilor |
Metode si procedee |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Moment organizatoric |
Asigur conditiile necesare desfasurarii orei in conditii optime. |
Elevii isi pregatesc cele necesare pentru inceperea orei. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Reactualizarea cunostintelor |
Verific tema din punct de vedere calitativ si cantitativ. Le propun cateva exercitii de calcul mintal. |
Elevii citesc tema. Elevii rezolva exercitiile. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Captarea atentiei |
Le prezint elevilor o plansa cu un careu "buclucas". Solicit cate un elev sa iasa in fata si sa coloreze de pe primul rand prima caseta, de pe al doilea rand, a doua caseta, s.a.m.d., pana la ultima. Se observa ca pe diagonala sunt asezate crescator nr. 0-100 formate din zeci. Le cer sa le repete, crescator si descrescator. |
Elevii asculta cu interes. Elevii ies la tabla si rezolva "Careul buclucas". Elevii numara crescator si descrescator, in intervalul 0-100. |
EXPLICATIA EXERCITIUL |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Le spun copiilor ca astazi vom rezolva adunari si scaderi cu numerele formate din zeci. Scriu pe tabla data si titlul lectiei. |
Elevii asculta. Elevii scriu in caiete data si titlul. |
EXPLICATIA |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Prezentarea noului continut si dirijarea invatarii |
O1 O1 O1 O2 O2 O3 |
Pornesc de la adunarea nr. naturale formate din unitati: 1+ 3 1+ 3= 4 Atunci, 10+30= ? 10+30=40 Exemplific si cu ajutorul betisoarelor. Procedez la fel si pentru scadere: 7- 2 7- 2= 5 Dar 70-20= ? 70-20=50 Le expun elevilor o plansa ce contine ex. 3, 7/ 108 din manual. Nr. formate din zeci sunt reprezentate cu ajutorul bilelor numaratoarei; elevii trebuie sa scrie pe plansa si in caiete operatiile corespunza-toare desenelor. Solicit elevii sa rezolve la tabla exercitii de adunare si scadere cu nr. formate din zeci. Le cer sa rezolve ex. 9/108 din manual, in perechi. Expun o plansa cu un exercitiu: se pleaca de la nr. 40, pe "traseu" "intalneste" fie un patrat, fie un triunghi in interiorul carora se afla cate un nr. format din Z; patrat= adunare, triunghi= scadere; in final se va obtine un rezultat. Un alt exercitiu este de aflare a nr. necunoscut. Activitate pe echipe ? + ? = 80 ( 3 variante) ? - ? = 20 ( 3 variante) Expun o plansa cu un ex. si imagini (flori) dupa care sa compuna o problema: |
Elevii sunt atenti la explicatii. Elevii rezolva exercitiile pe plansa si in caiete. Elevii ies pe rand la tabla si rezolva exercitiile propuse. Ceilalti le scriu in caiete. Elevii rezolva in perechi exercitiul. Elevii asculta explicatia exercitiului, apoi unul dintre ei il va rezolva pe plansa. Elevii rezolva la tabla si in caiete ex. de aflare a nr. necunoscut. Elevii rezolva in echipa exercitiile. Un elev compune oral problema. |
EXPLICATIA EXERCITIUL EXERCITIUL EXERCITIUL ACTIVITATEA IN PERECHI EXPLICATIA EXERCITIUL EXERCITIUL EXERCITIUL ACTIVITATEA PE GRUPE EXERCITIUL |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Obtinerea performantei |
O1 O2 O4 |
Le distribui elevilor fise de evaluare. Explic sarcinile de lucru. |
Elevii asculta explicatiile. Rezolva individual fisele de evaluare. |
EXPLICATIA EXERCITIUL ACTIVITATEA INDIVIDUALA |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Transferul cunostintelor |
Le dau tema pentru acasa: sa compuna in scris si sa rezolve o problema dupa plansa prezentata mai devreme si exercitiile din caietul special. |
Elevii isi noteaza tema. |
EXPLICATIA |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8. Aprecieri si recomandari |
Fac aprecierile de rigoare cu privire la desfasurarea orei, evidentiindu-i pe elevii care au fost activi si au raspuns bine. |
Elevii asculta. |
Elev:...............
FISA DE EVALUARE
Calculati:
50 + 30 = 60 - 20 = 20 + 30 - 10 =
Completati cu numarul necunoscut:
70 + ___ = 80 40 - ___ = 20 20 + 20 + ___ = 50
Dana are 20 de papusi.
Ioana are 30 de papusi.
Cate papusi au cele doua fete in total?
Rezolvare:
Raspuns:
Elev:...............
FISA DE EVALUARE
Calculati:
50 + 30 = 60 - 20 = 20 + 30 - 10 =
Completati cu numarul necunoscut:
70 + ___ = 80 40 - ___ = 20 20 + 20 + ___ = 50
Dana are 20 de papusi.
Ioana are 30 de papusi.
Cate papusi au cele doua fete in total?
Rezolvare:
Raspuns:
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |