PROIECT DE LECTIE
CLASA a-II-a
INVATATOARE
OBIECTUL Limba si literatura romana
SUBIECTUL: "Somnoroase pasarele" de Mihai Eminescu
TIPUL LECTIEI dobandire de cunostinte
SCOPUL LECTIEI Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala prin cultivarea unei vorbiri
expresive;
Imbogatirea limbajului critic prin familiarizarea copiilor cu continutul
poeziei cu aspecte pitoresti ale crangului exprimate critic;
Educarea sentimentelor de dragoste fata de natura.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 - sa recunoasca portretul marelui poet Mihai Eminescu;
O2 - sa retina pe baza suportului intuitiv, continutul ideatic al poeziei,
imbogatindu-si cunostintele cu privire la fenomene ce se petrec in natura;
lasarea serii si cum se pregateste codrul pentru noapte ( pasarele, izvoarele,
lebede, luna);
O3 - sa recepteze cuvintele si imaginile artistice : " izvoarele suspina", " feeric", "
negrul codru trece", " vis si armonie" folosindu-le in contexte noi ;
O4 - sa recite expresiv versurile poeziei memorate, respectand pauzele si ritmul
corespunzator;
O5 - sa-si antreneze prin exercitii, musculatura aparatului fonoarticular;
O6 - sa-si manifeste trairile afective sugerate de textul poeziei.;
TIPUL LECTIEI: de comunicare si insusire de noi cunostinte.
STRATEGIA DIDACTICA exersare : explicativa metode si procedee: intuitia, conversatia,
explicatia, observatia, modelarea, exercitiul.
Mijloace de invatamant: - expozitie de carte, planse cu imagini reprezentand continutul
poeziei.
- portretul lui Mihai Eminescu;
- disc cu melodia " Somnoroase pasarele"
- forme de organizare : frontal si individual.
FORME DE EVALUARE: formativa
LOCUL DESFASURARII : sala de clasa.
DURATA: 50 de minute
BIBLIOGRAFIE:
I. Ionescu C, Lazarescu Gh. " Teoria literaturii", Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti 1990. p 114-128
Invatamantul primar - revista didactica a cadrelor didactice. Editura discipol, nr 4, 1996
Voicu M., " Particularitati ale activismului verbal la elevi , in Invatamantul in clasele I- IV Bucuresti, 1979.
DESFASURAREA LECTIEI
Etapele invatarii |
Obiective |
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
Resurse procedurale |
Evaluare |
Moment organizatoric |
Solicita elevilor sa se pregateasca in liniste pentru activitatea de educare a elevilor |
Isi coordoneaza comportamentul in functie de situatia data. |
Explicatia |
Observatii, aprecieri |
|
Verificarea temei |
Constata daca si cum s-a efectuat tema | ||||
Sensibilizarea elevilor fata de continutul nou fara pregatirea aparatului fonoarticular |
|
Exerseaza aparatul fonoarticular al copiilor prin cateva exercitii: Rotirea capului la stanga, la dreapta si invers; Aplicarea capului inainte, cu barbia in piept si ducerea capului pe spate; Miscarea capului pe spate , la stanga si la dreapta; Vibrarea surda a buzelor |
Executa exercitiile. Observa |
Explicatia Demonstratia Expunerea |
Observarea comporta-mentului. Observarea comporta-mentului. |
Discutie pregatitoare pentru introducerea noilor cunostinte |
O1 |
Va intui portretul poetului Mihai Eminescu , prezentand cateva date despre poet |
Asculta si recepteaza |
Expunere |
Observarea |
Enuntarea temei si obiectivelor |
Astazi vom invata poezie "Somnoroase pasarele " de Mihai Eminescu, in care poetul descrie lasarea serii si pregatirea vietuitoarelor pentru somnul din timpul noptii. |
Recepteaza |
Expunere |
Observarea comporta-mentului. |
|
Dirijarea invatarii: familiarizarea copiilor cu continutul poeziei Recitarea model Memorarea poeziei |
O2 O3 O4 |
Familiarizeaza pe copii cu continutul poeziei: explica cuvinte noi si expresiile literare din poezie: "izvoarele suspina", " codrul negru trece", " dorm.. florile", etc Prezinta poezia inregistrata pe banda magnetica concomitent cu prezentarea imaginilor; Indruma pe copiii sa invete poezia pe strofe. Recita prima strofa si explica cuvintele necunoscute. Cere copiilor sa recite strofa. |
Recepteaza Memoreaza, repeta strofa si folosesc cuvintele in contexte noi. |
Modeleaza |
Aprecierea raspunsurilor |
Evaluarea rezultatelor |
O5 O6 |
Recita strofa a II-a, explica cuvintele si expresiile noi. Cere copiilor sa foloseasca expresiile " feeric", " izvoarele suspina", " codrul negru tace" in contexte noi. cere copiilor sa audieze discul cu melodia " Somnoroase pasarele" memorarea poeziei |
Recita prima strofa, apoi prima cu a doua. Formuleaza propozitii cu aceste expresii. Asculta. |
Exercitiul |
Aprecierea nivelului memorarii |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |