PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA
Data:
Scoala:
Clasa: a VI-a
Obiect: Educatie
muzicala
Unitatea de invatare: deprinderi de interpretare
Subiect: Gama Fa major
Mijloace de realizare: cantec, auditie
Tipul lectiei: mixta
Obiective de referinta:
Sa interpreteze vocal individual sau in colectiv, fluent si expresiv, la unison, cantecele propuse
Sa cunoasca si sa utilizeze in practica muzicala, elemente de limbaj muzical
Obiective operationale:
Sa execute corect, constient, sincronizat, exercitiile muzicale propuse
Sa interpreteze curat, nuantat, expresiv cantecele propuse
Sa-si insuseasca cunostinte referitoare la gama Fa major
Sa audieze cu placere si interes fragmentele muzicale propuse spre auditie
Metode si procedee:
Exercitiul
Conversatia
Explicatia
Demonstratia
Problematizarea
auditia
Mijloace didactice: Cd, Cd-player, manual
Tipuri de invatare:
cognitiva
afectiva
prin descoperire
prin identificare
Etapele lectiei |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
I. Activitati introductive a) organizatorice b)muzicale |
Se pregateste materialul necesar in ordinea folosirii. Se asigura atmosfera prielnica desfasurarii activitatii. Exercitiu ritmic: Se cere analiza si rezolvarea corecta a exercitiului. Intrebari: Ce tip de exercitiu este? In ce masura
este scris? Exercitiu ritmico-melodic: Se cere analiza si rezolvarea corecta a exercitiului. Intrebari: Ce tip de exercitiu este? In ce tonalitate ne aflam? De ce? Din ce valori de note si pauze este alcatuit? |
Analizeaza exercitiul, citesc ritmic cu tactare. ritmic Analizeaza, citesc ritmic cu tactare pronuntand denumirile notelor, citesc melodic, solfegiaza cu tactare. ritmico-melodic Do major nu are nimic la armura, se termina pe sunetul do |
II. Reactualizarea cunostintelor insusite anterior |
Ce tonalitati majore ati invatat pana acum? Dar minore? Dar gamele minore unde au semitonurile? Ce este armura? Ce au gamele Do major si Sol major la armura? Ce gama am invatat ora trecuta? Unde are semitonurile? Care gama mai are fa# la armura? Ce cantec ati invatat in mi minor? Haideti sa-l cantam. |
Do major si Sol major la si mi minor III-IV; VII-VIII II-III; V-VI alteratiile de dupa cheie Do nu are nimic, iar Sol major are la armura fa# mi minor II-III; V-VI fa# Sol major Codrule, codrutule Elevii canta cantecul |
III. Prezentarea materialului stimul Dirijarea invatarii |
Deschideti manualele la pagina 39. Ce cantec avem acolo? In ce masura este scris? Care este ultima note din cantec? Ce are la armura? Si atunci ce se formeaza intre la si si ? Se cere sa citesca ritmic, sa solfegieze si sa citeasca ritmic textul. Intonarea model. Dupa cum spuneam, gama majora are semitonurile intre treptele. Se solicita un elev sa scrie pe tabla scara muzicala incepand de pe sunetul fa si sa noteze treptele. Se solicita alt elev sa puna semitonurile specificegamei majore. Intre treptele III-IV este semiton? Si ce putem face ca sa avem? Daca punem # in fata notei la vom avea un ton si un semiton intre sunetele sol - la#, prin urmare punem un in fata notei si. Se spune elevilor ca ceea ce au construit ei este defapt gama Fa major. Se scrie schema lectiei pe tabla. Gama Fa major semitonuri intre III-IV si VII-VIII arpegiu gamei se formeaza intre treptele I - III - V - VIII are un bemol la armura |
Copilul si floarea Fa si coboara nota cu un semiton semiton Citesc ritmic cu tactare pronuntand denumirile notelor. Solfegiaza cu tactare, citesc ritmic textul. Intoneaza integral cantecul. III-IV scrie pe tabla scara muzicala de pe sunetil fa si noteaza treptele pune semitonurile intre III-IV; VII-VIII nu punem # in fata notei la Scriu schema lectiei pe caiete |
IV. Obtinerea performantei |
Se cere repetarea cantecului invatat in timpul orei. Ce are Fa major la armura? Unde are semitonurile? Care este arpegiul gamei Fa major? |
Canta cantecul. - si - III-IV; VII-VII - I (fa) - III(la) - V(do) - VIII(fa) |
V. Evaluare |
Se evalueaza elevii verbal si/sau prin note in functie de activitatea acestora la ora de muzica. |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |