Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
DE LECTIE Clasa: a XII-a LIMBA SI LITERATURA ROMANA - Simbolismul - George Bacovia

DE LECTIE Clasa: a XII-a LIMBA SI LITERATURA ROMANA - Simbolismul - George Bacovia


LIMBA SI LITERATURA ROMANA

PROIECT DE LECTIE

Data:

Clasa: a XII-a F

Subiectul: Simbolismul - George Bacovia



Tipul lectiei: transmitere de cunostinte

Timp: 50 min.

Obiective cognitive: 

sa defineasca simbolismul ;

sa identifice in textele date trasaturi ale liricii simboliste ;

sa recunoasca teme si motive simboliste ;

sa identifice si sa explice simbolurile in poeziile date ;

sa argumenteze apartenenta unei poezii la curentul simbolist .

Obiective afective

sa integreze noile informatii in sistemul propriu de valori,

sa aprecieze noile informatii ca utile si folositoare;

Metode si procedee: conversatia; lucrul cu manualul, cu alte carti si cu fisele de lucru; lectura selectiva; demonstratia;

invatarea prin descoperire, comparatia, problematizarea.

Mijloace de invatamant: fise de lucru, manualul.

Bibliografie -Bote, Lidia, Simbolismul romanesc, Bucuresti, 1966 ;

-Jean Chevalier, Alain Gheerbrant, Dictionar de simboluri, vol. 2,3, Editura Artemis, Bucuresti ;

-Dictionar analitic de opere literare romanesti,vol 3, coord.Ion Pop, Casa Cartii de Stiinta, Cluj-Napoca, 2001

-Dersidan, Ioan, Metodica predarii limbii si literaturii romane, Casa Cartii de Stiinta, Cluj-Napoca, 2003

-Ghid de evaluare. Limba si literatura romana, Editura Aramis, Bucuresti, 2001

-Limba si literatura romana, Manual pentru clasa a XII-a, Editura Art, 2008

-Lovinescu, Eugen, Istoria literaturii romane contemporane, Editura Minerva,1989.

Scenariul didactic

Momentul lectiei

Obiective

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Timp

Strategii didactice

Evaluare

1.Moment organizatoric

Asigurarea conditiilor optime pentru inceperea lectiei.

- salutul, stabilirea linistii.

2.Actualizarea cunostintelor

Profesorul verifica tema.

Aminteste elevilor definitia termenului stilizare si a notiunii de simbol, discutate ora trecuta.

-elevii participa activ la lectie.

Conversatia

3.Anuntarea subiectului lectiei noi si a obiectivelor

O1 sa defineasca simbolismul ;

O2 sa identifice in textele date trasaturi ale liricii simboliste ;

O3 sa recunoasca teme si motive simboliste ;

O4 sa identifice si sa explice simbolurile in poeziile date ;

Vom face azi o prezentare generala a operei lui George Bacovia, poetul cu aripile de plumb; vom defini simbolismul; vom observa teme si motive simboliste; vom distinge trasaturi ale liricii; vom identifica si vom explica simbolul in alte poezii .

Elevii isi noteaza data si titlul pe caiete; asculta cu atentie obiectivele lectiei.

Conversatia

4.Transmiterea/ dobandirea noilor cunostinte

O1 sa defineasca simbolismul ;

O2 sa identifice in textele date trasaturi ale liricii simboliste ;

O3 sa recunoasca teme si motive simboliste ;

O4 sa identifice si sa explice simbolurile in poeziile date ;

Identificarea temelor fundamentale ale liricii bacoviene precum si arta poetica:

lumea orasului de provincie, a targului sufocant, mahalaua, orasul in ruina, orasul - muzeu al figurilor de ceara;

singuratatea: camera poetului, dragostea si actul reflex al creatiei;

natura ca stare de spirit (anotimpurile, apa);

iubirea (fecioara palida si privita ironic);

moartea (senzatie de funebru, dezagregarea totala)

Arta poetica: muzica, cromatica, olfactivul

Ilustrarea fiecarei teme a creatiei cu versuri specifice

Activitatea frontala

Activitate independenta

Observatia

Lucru individual

Observare sistematica

Observare sistematica

5.Asigurarea retentiei si a transferului

O5 sa argumenteze apartenenta unei poezii la curentul simbolist .

6.Asigurarea feedback-ului

Se realizeaza pe intregul parcurs al orei, prin aprecieri verbale

7.Evaluarea performantelor

8.Tema pentru acasa





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.