PROIECT DIDACTIC
CLASA:I
DATA: 20 noiembrie 2009
INVATATOARE
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
OBIECTUL: Literatura pentru copii
SUBIECTUL: Abecedarul in lumea basmelor si a povestilor
TIPUL LECTIEI: activitate transdisciplinara
sa identifice in cuvintele, silabele si enunturile din textul tiparit sunetele si literele invatate;
sa citeasca in ritm propriu un text cunoscut;
sa manifeste curiozitate si interes pentru lectia defasurata.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
cognitive:
sa recunoasca cu usurinta literele,cuvintelesi enunturilede pe fisa 1 ;
sa desparta corect in silabe si sa cunoasca numarul de silabe dintr-un cuvant (jocul silabelor );
sa scrie corect si constient dupa dictare;
sa cante in cor cantecul propus;
sa rezolve fisa la matematica individual;
sa urmareasca cu interes prezentarea power point;
sa interpreteze rolurile invatate;
afectiv-atitudinale:
sa participe cu interes la lectie;
sa se incadreze in disciplina de lucru;
psiho-motorii
sa pastreze pozitia corecta;
sa pastreze disciplina in cursul lectiei;
PRINCIPII DIDACTICE:
principiul respectarii principiilor de varsta si individuale;
principiul asigurarii conexiunii inverse;
principiul invatarii sistematice si continue;
principiul participarii constiente si active la lectie;
STRATEGIA DIDACTICA: mixta
Strategii didactice:
a) Metode si procedee:conversatia, explicatia, mesajul oral, metoda descoperirii, dramatizarea.
b) Mijloace didactice: calculator, videoproiector, proverbe despre carte, maxime, banda audio, carti,hartie, foarfece,rafie, lipici, mascote,saculet.
c) Forme de lucru: lucrul in cooperare, lucrul individual;
fise de lucru ;
prezentare power point.
SECVENTELE LECTIEI |
CONTINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV |
STRATEGII DIDACTICE |
|
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
||
1.ORGANIZAREA CLASEI |
Se asigura conditiile necesare desfasurarii activitatii in parametrii optimi; se pregateste materialul didactic in functie de succesiunea utilizarii acestuia . |
elevii intra in liniste si se aseaza la mese. |
exercitiul organizatoric |
2.CAPTAREA INTERESULUI SI A ATENTIEI PENTRU LECTIE |
Se realizeaza printr-o povestire: Astazi vom face o calatorie in lumea povestilor, o lume atat de draga voua. Pentru a sti pe taramul carei povesti ne vom afla, recunoasteti urmatorul fragment: "A fost odata o imparateasa si intr-o iarna, pe cand zapada cadea din inaltul nemarginit al cerului, in fulgi mari si pufosi, craiasa sta intr-un jilt si cosea. Si cum cosea ea asa, se intampla sa se intepe cu acul in deget si trei picaturi de sange cazura in zapada. Trecu timpul si imparateasa nascu o fetita alba ca zapada, rosie ca sangele si cu par negru ca abanosul. Si-i dadu numele de....." Stiind cat de mult iubiti personajele acestui basm v-am pregatit o surpriza" Descopar surpriza aflata pe tabla: cei sapte pitici; fiecare pitic, are pregatit sarcina didactica ce va fi supusa spre rezolvare elevilor. Sarcinile didactice vor fi propuse fie sub forma de intrecere, elevii participand direct la joc sau individual, fiecare echipa primind sarcina distincta pe care trebuie sa o rezolve corespunzator; erorile vor fi inregistrate si se va realiza un clasament . |
sunt atenti si recunosc numele povestirii din care face parte fragmentul citit; descopera surpriza si urmaresc indicatiile date de invatatoare |
expunerea conversatia explicatia |
3.ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR 4. REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR 5.DIRIJAREA INVATARII 6.ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI 7.INCHEIEREA ACTIVITATII 8.EVALUAREA SI APRECIEREA LECTIEI |
Sa vedem ce vrea sa ne transmita PITIC 1. Astazi vom calatori in lumea povestilor ,vom rezolva fise de lucru,vom desparti cuvinte in silabe, vom canta si nu in ultimul rand ne vom interpreta rolurile. Daca pitic 1 ne-a spus ce vom face astazi sa vedem ce ne spune pitic 2. PITIC 2.(abecedar-citire) Pe mese aveti fise de lucru .Intoarceti prima fisa.Pitic 2 va spune ca trebuie sa o cititi. Fisa contine litere invatate (a A m M u U n N i I ),cuvinte si enunturi. (anexa 1) PITIC 3.(joc didactic) Va provoaca la un concurs pe echipe . Impart clasa in 3 echipe . JOCUL SILABELOR folosesc videoproiectorul, spun regulile si demarez concursul.Echipa cu cele mai multe puncte va fi aplaudata si fiecare elev din echipa primeste cate un semn de carte. PITIC 4. (abecedar-scriere) Intoarceti fisa urmatoare .Va pregatiti de scriere dupa dictare.(anexa 2). Dictez litere invatate, cuvinte. Pregatesc un saculet cu enunturi . Merg pe la fiecare elev sa extraga cate un biletel ,il vor citi in gand apoi il vor copia pe fisa. PITIC 5. (muzica) Haideti sa cantam un cantecel.Piticul spune sa cantam LIMBA ROMANEASCA. PITIC 6. (matematica) Pe mese mai aveti o fisa, intoarceti-o! Am invatat sa numaram si sa scriem numerele in concentrul 0 - 9. Le explic modul de lucru. PITIC 7. (prezentare power point) Prezentare power point cu activitati optionale si extrascolare realizate impreuna cu elevii de la clasa I . Cum se numea povestea cu pitici? Dupa raspunsul primit descopar imagine cu ALBA-ca-ZAPADA.Ea are un mesaj:ii roaga pe invitati sa fie atenti la voi copii cum va interpretati rolurile invatate. Copii astazi am fost intr-o calatorie imginara in lumea basmelor si a povestilor. Am calatorit alaturi de cei 7 pitici si ALBA-ca-ZAPADA. Pentru participarea voastra la acesta lectie veti fi notati cu calificative la optionalul de la clasa (literatura pentru copii) si am pregatit pentru voi cate o carte si cate o diploma. |
sunt atenti la ceea ce li se transmite Intorc fisele le citesc in gand,apoi fisele sunt citite cu glas tare,constient,si corect. Elevii sunt atenti la cuvintele prezentate sa le desparta corect in silabe. Pentru fiecare raspuns corect primesc un jeton (un punct) Elevii vor scrie dupa dictare si vor copia enuntul extras. Se pregatesc de cantat luand pozitie corespunzatoare Sunt atenti la explicatie apoi lucreaza pe fise. Urmaresc prezentarea. Isi interpreteaza rolurile. Sunt atenti la ceea ce li se comunica Primesc diplome si carti. |
exercitiul Metoda descoperirii, conversatia. Joc didactic,lucru in echipa. Metoda descoperirii, lucru individual. Cantare in cor Lucru individual Dramatizare |
ANEXA 1.
HAIDETI SA CITIM!
(FISA)
A M U N I a m u n i
am ai mama unu una an nai mai nuia mina
Ana Ina Nina Ani Maia Mimi Nana Nanu
ANEXA 2
DICTARE
LITERE MICI SI MARI
A m N i U a
CUVINTE CU LITERE INVATATE
Mama unu ai Ina Nina nuia
COPIEREA ENUNTULUI EXTRAS DIN SACULET
Am un an.
Ai un an .
Am un nai.
Mimi ai nuia?
Ina ai un nai?
Am un an.
Ai un an .
Am un nai.
Mimi ai nuia?
Ina ai un nai?
Am un an.
Ai un an .
Am un nai.
Mimi ai nuia?
Ina ai un nai?
Am un an.
Ai un an .
Am un nai.
Mimi ai nuia?
Ina ai un nai?
Ai un an .
ANEXA 3.
ANEXA 4.
FISA DE LUCRU (0-9)
1) Numarati:
a) de la 1 la 9;
b) de la 9 la 5.
2) Numara din 2 in 2!
o o 4 o o
o o 5 o 9
3) Descompune!
4 6 9
4) Gaseste vecinii!
3 4 2 10 8
1 0 2 5 7
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |