Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
DIDACTIC Clasa: a VIII-a Limba si literatura romana - O scrisoare pierduta, de I. L. Caragiale

DIDACTIC Clasa: a VIII-a Limba si literatura romana - O scrisoare pierduta, de I. L. Caragiale


PROIECT DIDACTIC

Scoala: SAM Siretel

Profesor

Data

Clasa: a VIII-a

Obiectul: Limba si literatura romana

Subiectul : O scrisoare pierduta, de I. L. Caragiale.

Tipul lectiei: receptare a unui text dramatic



OBIECTIVE OPERATIONALE

  1. Sa stabileasca momentele subiectului;
  2. Sa realizeze caracterizarea personajelor;
  3. Sa identifice trasaturile comediei in text;
  4. Sa interpreteze personajele operei;
  5. Sa identifice tipurile de comic;

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE

conversatia euristica,

lucrul cu textul,

problematizarea,

metoda palariilor ganditoare,

ciorchinele.

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII: activitate frontala si pe grupe.

RESURSE:

capacitatile de receptare ale elevilor;

cunostintele lor anterioare;

timpul de invatare de 50 de minute

MIJLOACE DE INVATAMANT:

Limba romana, manual pentru clasa a VIII-a, editura Corint;

fise de lucru;

tabla;

BIBLIOGRAFIE:

Volume "Teatru", de I.L.Caragiale

Cerghit, Ioanrincipalul mijloc de caracterizare ta? personajelor lui Caragiale.la initiat. in , ci pe lucrurile marunte.a si dialogata

, "Metode de invatamant", Ed. Polirom, 2006

Pamfil, Alina, "Limba si literatura romana in gimnaziu", Ed. Paralela 45, 2007

SCENARIUL DIDACTIC

NR. CRT.

MOMENTELE LECTIEI

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVULUI

METODE SI PROCEDEE

TIMP

Moment organizatoric

P. are grija ca elevii sa-si pregateasca toate materialele necesare orei, noteaza absentii, asigura linistea pentru o buna desfasurare a orei.

E. se pregatesc pentru lectie, numesc absentii, respecta indicatiile profesorului.

Conversatia

1 min

Verificarea temei

P. verifica prin sondaj calitatea si cantitatea temei. Elevii sunt solicitati sa citeasca, sa motiveze, fiind antrenata prin intrebari intreaga clasa.

Elevii citesc si corecteaza tema, isi prezinta

caietele.

Activitate frontala

Conversatia

5 min

Verificarea cunostintelor invatate anterior.

P distribuie fiecarui elev cate o intrebare care contine informatii invatate anterior.

Elevii extrag cate un biletel si raspund la intrebare.

Conversatia

6 min

Captarea atentiei

P. va lua un borcan si niste mingi de golf pe care le va pune in borcan. Ii va intreba pe elevi daca borcanul este plin. Probabil acestia vor raspunde ca da. Apoi va lua o cutie de pietricele pe care le va turna in borcan. Elevii vor crede ca de aceasta data borcanul este plin. Profesorul va acoperi golurile ramase cu nisip. Le va explica apoi elevilor ca borcanul reprezinta viata noastra, mingile de golf sunt cele mai imortante lucruri: familia, sanatatea, prietenii. Daca totul ar fi pierdut in afara de acestea, viata noastra ar fi tot plina. Pietricele sunt celelalte lucruri care conteaza: masina, serviciul, casa, iar nisipul, restul lucrurilor marunte. Daca incepem cu nisipul, nu mai avem unde sa punem mingile de golf si pietricele, adica cele mai importante lucruri. Apoi prof. ii intreaba cum actioneaza personajele comediei, in acest sens? Pun accent pe lucurile importante sau pe cele marunte?

Elevii vor raspunde la intrebarea adresata de catre profesor. Ei vor realiza ca personajele lui Caragiale nu pun accent pe lucrurile importante in viata, ci pe lucrurile marunte.

Conversatia euristica

Problematizarea

Observatia

5 min

Anuntarea titlului lectiei

Profesorul scrie titlul lectiei pe tabla si formuleaza obiectivele pe intelesul elevilor.

Elevii isi noteaza in caiete titlul lectiei.

Conversatia

1 min

Dirijarea procesului de invatare

Se distribuie la nivelul grupelor, fise de lucru, dupa metoda pǎlǎriilor ganditoare.

Fisele contin sarcini de lucru corespunzǎtoare diferitelor tipuri de gandire: obiectivǎ, pozitivǎ, negativǎ, etc. Profesorul monitorizeaza permanent activitatea fiecarei grupe de elevi, ii indruma pentru a se asigura ca s-au transmis corect informatiile. Cere unui elev din fiecare grupa sa citeasca planul rezultat din activitatea pe grupe. Completeaza, indruma si corecteaza, la nevoie, raspunsurile elevilor.

Apoi fiecare grupa va primi cate o fisa in care vor avea de completat trasaturile de caracter ale fiecarui personaj.

Profesorul va completa la tabla cate un ciorchine pentru fiecare personaj de pe fisa.

Elevii vor comunica in cadrul grupelor, iar la sfarsit, liderul fiecarui grup va trebui sa impartaseasca concluziile la care au ajuns si colegilor.

Raportorul va comunica la sfarsit trasaturile identificate.

Metoda palariilor ganditoare

Ciorchinele

20 min

10 min

Feedback

F Feedbackul se realizeaza pe tot parcursul

orei, prin aprecieri verbale.

Conversatia


Concluzii si tema pentru acasa

Profesorul formuleaza concluziile referitoare la desfasurarea lectiei si face aprecieri despre modul in care elevii au participat la lectie.

Elevii primesc urmǎtoarea sarcinǎ de lucru:

Scrie pe o pagina distincta o scrisoare, de 7-8 randuri, adresata unuia dintre personajele principale ale comediei, prin care sa-l sfatuiesti cum sa iasa din situatia critica in care s-a aflat la un moment dat

s.

Conversatia

2 min

Anexa 1

Intrebarile care vizeaza cunostintele invatate anterior:

Ce este comedia?

Cum se numesc indicatiile scenice?

Cum definiti genul dramatic?

Care este intriga comediei?

Care este punctul culminant?

Care este deznodamantul?

Precizeaza spatiul si timpul desfasurarii subiectului piesei.

Precizeaza denumirea ziarului condus de Nae Catavencu.

Cum se numeste personajul feminin din comedie?

Cui apartine replica "Famelie mare, renumeratie dupa buget mica" ?

Care este ticul verbal al lui Zaharia Trahanache?

Ce functie avea Stefan Tipatescu?

Care este numele candidatului numit de la centru?

Anexa 2

Cu palaria alba pe cap se face o analiza obiectiva a situatiilor!

Gandire obiectiva care se bazeaza pe informatii.

Prezinta lucrurile asa cum sunt fara nici o parere, interpretare critica sau emotie.

Prezentati date despre viata si opera lui I.L. Caragiale

Prezint , pe scurt, subiectul operei "O scrisoate pierdut

Ganditi!

Lucrati in perechi!

Comunicati!

Cand gandim cu palaria albastra incercam sa oferim o privire de ansamblu asupra faptelor!

Definirea, extragerea clara a problemei, concluziei.

Care crezi cǎ a fost intentia autorului cand a scris aceastǎ operǎ? De ce opera "O scrisoate pierdut este o comedie?

Prezinta atitudinea celor trei personaje (Zoe, Tipatescu si Trahanache) in fata obiectului de santaj, "scrisoarea", detinut de Catavencu. 

Ganditi!

Lucrati in perechi!

Comunicati!

Cu palaria verde pe cap nu exista limite in calea gandurilor!

Gandire creativa care se bazeaza pe generarea de idei noi

Imagineazǎ-ti alt mod in care ar fi putut evolua intamplarile.

Ilustrati prin exemple cum se realizeaza fiecare tip de comic:

de situatie 

de limbaj

de caracter

de nume

Ganditi!

Lucrati in perechi!

Comunicati!

Cu palaria galbena pe cap gandim pozitiv si vedem numai avantajele situatiei!

Gandire pozitiva, se bazeaza pe o gandire pozitiva a evenimentelor, evidentierea avantajelor, oportunita-tilor si a posibilitatilor de concretizare a ideilor.

Incercati sa comentati comportamentul personajelor principale. Transformati-le in personaje cu altfel de comportament.

De ce crezi cǎ autorul a creat astfel de personaje?

Ganditi!

Lucrati in perechi!

Comunicati!

Cu palaria neagra pe cap se face o evaluare critica a faptelor!

Gandire negativa, se bazeaza pe evidentierea greseli-lor, a punctelor slabe si a riscurilor.

E o palarie pesimista.

Identificati defectele majore ale personajelor principale.

Ce nu ar fi trebuit sa faca personajele? De ce?

Ganditi!

Lucrati in perechi!

Comunicati!

Cand gandim cu palaria rosie, nu trebuie sa dam nicio justificare!

Gandire afectiva care se bazeaza pe emotii, sentimen-te, intuitie.

Imaginati-va ca sunteti avocatul Zoei Trahanache. Construiti o pledoarie in care sa demonstrati nevinovatia ei.

Ce v-a plǎcut cel mai mult din aceastǎ operǎ ? De ce ?

Ganditi!

Lucrati in perechi!

Comunicati!

Anexa 3

Caracterizarea personajelor "O scrisoare pierduta"

Caracterizarea personajelor "O scrisoare pierduta"

Caracterizarea personajelor "O scrisoare pierduta"

Caracterizarea personajelor "O scrisoare pierduta"

Caracterizarea personajelor "O scrisoare pierduta"

Caracterizarea personajelor "O scrisoare pierduta"





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.