Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
de lectie Clasa: a II-a Folclorul copiilor

de lectie Clasa: a II-a Folclorul copiilor


Proiect de lectie

Data:

Clasa: a II-a A

Propunator:

Disciplina optionala: Folclorul copiilor

Unitatea de invatare:Animalele, prietenii copiilor

Subiectul:* Cantece despre animale



Tipul lectiei : recapitulare

Scopul: -dezvoltarea sensibilitatii artistice a copiilor prin creatii din folclorul copiilor;

-cultivarea interesului pentru folclorul autentic;

Obiective operationale:

A/ Cognitive:

O1 -sa pronunte clar si corect cuvintele cantecelor;

O2 -sa cante individual sau in grup cantece din creatia folclorica

O3- sa redea prin muzica si gestica continutul textelor;

O4-sa desprinda semnificatia mesajului din cantecele ghicitorile ,numaratorile invatate;

O5-sa manifeste curiozitate in formarea comportamentului de ascultator, dar si de interpret;

B/ Afective:

O6 - sa-si cultive interesul fata de muzica,a sensibilitatii,imaginatiei si a creativitatii

Resurse:

1.materiale - audio-casete cu negative, muzica- Jan Lupu; Aurel Maior;

- cutiuta muzicala 1. si 2

.procedurale : demonstratia,explicatia, instructajul,conversatia, simularea, joculde rol,

exercitiul;

.temporale : 45 minute

Bibliografie:

- Didactica Educatie Muzicale in invatamantul primar, Sofica Matei EDP 2001 Bucuresti

- Culegere de cantece-Antologie pentru serbari scolare, Sofica Matei ,Ed. Aramis,2002

- Folclorul copiilor, clasele I-II, Oana Parvu, Bucuresti, Aramis, 1999

DESFASURAREA ACTIVITATII:

Secventele

lectiei

Obiec-tive

Opera-

tionale

Descrierea demersului didactic

Resurse

Evaluare

1.Activitati introductive

*moment

organizatoric

*captarea atentie

*pregatirea vocilor pentru cant

*prezentarea si analizarea

materialului stimul

*dirijarea invatarii

3. Realizarea feed-bacului

4.Incheierea activitatii

folclor

jocuri

strigaturi

numaratori

cantece

zica-tori

descantece

numara-tori

proverbe


O1

O3


O6

O5

O1

O2

O5

Elevii sunt atentionati cu privire la tinuta corpului in timpul lectiei.Picioarele sprijinite pe podea,spatele drept,corpul plecat putin spre spate,iar pe timpul activitatii nu vom tine mainile la gura.

-La ce ne gandim cand spunem folclor ?

Se prezinta un colaj cu o mamaruta/ buburuza

-Ce descantec cunoasteti voi, despre aceasta vietate ?

,,Mamaruta-Ruta" -pentru zbor

Mamaruta - Ruta / Suie-ma-n caruta,

Si ma du la vale /Pe mine calare.

*ex. pentru reglarea respiratiei si omogenizarea vocilor

Respiratie cu pretext

Oftatul - inainte de a inspira se scoate aerul din plamani printr-un oftat: Offf!

Mirositul florilor - miros floarea- inspira nazal, expira bucal pe cuvintele: "Ce frumos miroase floarea!"

Zboara fulgul: elevii isi imagineaza ca au un fulg in palma, pe care trebuie sa-l ridice suflandu-l dupa ce, in prealabil au inspirat pe nas;

Stinge lumanarea: elevii expira prelungit pe gura (in trei timpi), ca si cand ar sufla usor peste flacara unei lumanari, simultan cu aplecarea din talie inainte;

(Pozitii corecte pentru respiratie: tinerea bratelor incrucisate la spate, in dreptul taliei, mainile la ceafa cu degetele incrucisate, tinerea mainilor pe solduri.)

( Alte exercitii: cantatul cocosului, imitarea vantului, sunete emise de animale etc.)

a/incalzirea vocilor prin imitarea unor animale apoi se vor pronunta cateva ex. de dictie aflate pe jetoane in culorile tricolorului:

1.Bobocei,bobocei

Hai la balta,dragii mei.

2.Un cocos c-un galos

Isi ia boabe dintrun cos.

3.Peste mare trec cocoare

Si se duc in departare.

Sa interpretam si noi un cantec despre o vietate

" Melcul suparat "( anexa 1)

-Intre cine se poarta dialogul muzical

(melc si carabus)

b/Extensia ambitusului :

Sa cantam si noi acest cantec in dialog si cativa colegi sa interpreteze aceste roluri:

-un elev interpreteaza rolul naratorului, altul al melcului ;

- o fetita va mima furnica, iarun baietel - carabusul

c/Pregatirea fondului aperceptiv

Elevii vor citi cate o ghicitoare despre animale:

"Cumetrita cea sireata "Jupaneasa durdulie Vine-adesea prin vecini Cu rochita cenusie

Si se-arata amatoare  Lucrata din pene lucii,

De a cumpara gaini."  Cauta pe lac papucii."

(vulpea)  (gasca)

-Ce cantec am invatat noi despre aceste animale?

" Vulpea si gasca "( anexa 1)

-Ce alta pasare seamana cu gasca ? Rata.

Sa cantam un cantec despre rata, pe grupe.

"Sade rata pe butoi"

muzica si text: Alex Pascanu ( anexa 1)

-Ce mesaj ne transmite acest cantec?

-Ce jocuri si numaratori spuneti voi cand va jucati in grupurile de copii ?

Haideti acum sa dezlegam un rebus rezolvand ghicitorile pe grupe (vezi anexa 2) . In dezlegarea rebusului vor descoperi numele unui poet - Vasile Alecsandri.

Lipiti pe foaia alba benzile de hartie pe care au fost scrise ghicitorile.

- Ce ati obtinut?( TRICOLORUL )

Acest poet a scris o poezie "Hora Unirii" care se canta mereu pe 24 ianuarie, cand s-au unit Moldova si Tara Romaneasca,sub conducerea lui Alexandru Ioan Cuza.

Copiii impreuna cu cadrele didactice prezente vor canta si vor dansa "Hora Unirii".

Conversatia

Instructajul

Colectiv dirijat

Simularea

Exercitiul

Cantare

colectiva si

individuala

Cantare in dialog

Jocul de rol

Exercitiul

Cantare in lant

Cantare

pe grupe

Conversatia

Exercitii

ritmico-melodice

Auditie

Frontala

Orala

Observarea sistematica

Formativa

Melcul suparat!

folclorul copiilor

Vine melcul suparat,

O furnica l-a piscat.

Si cum vine pas, pas, pas

Intalneste-un carabus.

Si din gura el striga:

"Fugi de- aicea nu mai sta

Da-te-ncolo, nu-mi sta-n drum

Ca te iau in coarne-acum!"

Vulpea si gasca

folclorul copiilor

Vulpea tu mi-ai furat gasca

Da-mi-o inapoi/bis.

Ca de nu eu vin cu pusca /bis.

Si cu trei copoi

Lele vulpe fii cuminte

Nu mai tot fura,

Nu mai tot fura

Gaste fripte si placinte/ bis.

Nu-s de mutra ta./bis

Sade rata pe butoi

muzica si text: Alex Pascanu

Sade rata pe butoi

Numarand din doi in doi

Unul trei , cinci, sapte ,noua

Dimineata mancam oua

Ca sa crestem mari/bis.

Sade rata pe butoi

Numarand din doi in doi

Doi, patru,sase, opt

Cozonacul este copt

Dar ca sa-l mancam

Pe maini ne spalam.

Sade rata pe butoi

Macaind cu drag la noi

Mac,mac mac si iarasi mac

Pe copii ii vad ce fac

Iar noi invatam

Cum sa ne purtam.

Ghicitori-rebus

1. Cine are ciocul lat,

Are mersul leganat,

Se andreapta catre lac

Si tot face

Mac, mac, mac,(rata)

2. Cine-i micul roade tot

Cu ochi mici,mustati la bot,

Care tremura de frica

Sa nu-l vada o pisica?(soricelul)

3. E fricos nevoie mare

Si de-o frunza el tresare

E micut si dragalas

Si se cheama (iepuras)

4. Pe spate are zeci de ace

Cu-n dusman de se-ntalneste

Cat clipesti,un ghem se face.(arici)

7. Are ac micut si fin,

Zboara lin din floare-n floare,

Acul este cu venin

Iar polenul-i de picioare.(albina)

8. Michiduta mititel

Mai lunga-i coada decat el .( dihorul)

9. In parlog petrece iarna

La prisaca merge vara.(ursul)

10.Cine toarce

Si ciorapi nu face ?(pisica)

5. Jupaneasa durdulie

Cu rochita cenusie

Lucrata din pene lucii,

Cauta pe lac papucii. (gasca)

6. Slujba in gospodarie

El o face bucuros

Si primeste drept rasplata

Cate-un os.(cainele)





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.