Titlul lucrarii: "Prietenia"
Proiect didactic
Clasa a III-a
Disciplina: Educatie Civica
Unitatea de invatare: Relatiile noastre cu ceilalti oameni
Lectia: "Prietenia"
Tipul lectiei: mixta
Loc de desfasurare: sala de clasa
Obiectiv fundamental: - dezvoltarea interesului elevilor pentru cunoasterea si intelegerea unei
valori europene care este "prietenia"; educarea copiilor in spiritul
prieteniei.
Obiective de referinta:
Obiective operationale - La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
sa coopereze, sa relationeze pe timpul sarcinilor de lucru;
Concepte: prieten, prietenie.
Bibliografie:
Etapele lectiei |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
||
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
Mijloace didactice |
Resurse |
||
1. Organizarea si captarea atentiei |
Impart elevilor materialele necesare desfasurarii lectiei. Le propun un joc de gandire pozitiva. Fiecare elev are pe masa doua post-it-uri, unul pe care este scris un cuvant din familia conceptului "prietenie" si unul pe care este scris un antonim al acestuia. Exemplu: prieten - dusman, prietenie - dusmanie etc. |
Elevii isi pregatesc cele necesare lectiei. Citesc cele doua post-it-uri si arunca la cos pe cel pe care nu le place ceea ce este scris pe el. Argumenteaza alegerea facuta si lipesc biletelul pe tabla. Astfel, pe tabla raman cuvinte din familia cuvantului "prietnie" sau sinonime ale acestuia. |
post-it-uri; |
conversatia; explicatia; jocul didactic 5 min; |
observarea sistematica; aprecierea verbala; |
2. Reactualizarea fondului aperceptiv necesar asimilarii continutului nou |
Cer elevilor sa raspunda la urmatoarele intrebari: - Care sunt grupurile de persoane din care faci si tu parte? - Care sunt regulile dupa care trebuie sa se ghideze membrii unui grup? - Ce reprezinta familia? - Ce inseamna sa fii prieten cu cineva? - Ai iesit in parc, la joaca, cu prietenii tai. Nu ajungeti la o intelegere in privinta alegerii jocului si incepeti sa va certati. Cum procedezi in aceasta situatie? a) Cedezi in favoarea celorlalti. b) Refuzi jocul propus de prietenii tai. c) Pleci fara sa dai nicio explicatie. d) Incerci sa ii convingi sa accepte jocul tau. |
Elevii raspund oral la intrebari. Familia, clasa de elevi , grupul de joaca, grupul de prieteni etc. Membrii grupului au drepturi si indatoriri. Se enumera cateva. Grup de persoane alcatuit din parinti, bunici si copii. Sa te ajute la greu, sa ai preferinte si preocupari asemanatoare etc. Fiecare elev scrie raspunsul, il citeste si argumenteaza situatia aleasa. |
conversatia; studiu de caz; conversatia; 10 min; |
apreciere verbala; apreciere verbala; |
|
3. Anuntarea obiectivelor |
Anunt titlul lectiei si obiectivele propuse. Scriu pe tabla tema propusa. |
Noteaza titlul lectiei pe caiete. |
|
1 min; |
observarea sistematica |
4. Dirijarea invatarii |
Impart clasa in patru grupe, fiecare grupa isi alege un nume potrivit cu titlul lectiei. Grupa I, - "Prietenosii", primeste povestirea cu titlul "Prietenul" din care, dupa ce o citesc, pe un poster, elevii trebuie sa scrie calitatile unui prieten. Grupa a II-a - "Generosii" trebuie sa realizeze un poster -"copacul asteptarilor" (Anexa 2), care sa cuprinda criterii de care trebuie sa tinem seama atunci cand ne alegem prietenii. Grupa a III-a - "Ingeniosii" are de realizat pe un poster un cvintet. (Anexa 3). Transmit cerintele. Grupa a IV-a - "Amicii" au ca sarcina sa scrie cu markere titlul si autorul unor opere studiate, care au avut ca mesaj "prietenia" si trei proverbe despre prietenie, realizand de-asemenea un poster. Fiecare grupa isi desemneaza un reprezentant care , in fata clasei, sa prezinte posterul. Turul galeriei. |
Elevii propun nume cum ar fi: "Prietenosii", "Amicii", "Generosii" si "Ingeniosii" etc. Citesc povestirea, noteaza titlul, autorul, apoi noteaza calitatile unui prieten, ce reies din povestire. Pe frunzele copacului, pe care le decupeaza, le coloreaza, noteaza criteriile de care trebuie sa tina seama atunci cand isi aleg un prieten. Primul vers, un singur cuvant, un substantiv, care precizeaza subiectul poeziei. Al doilea vers, doua cuvinte care descriu subiectul, doua adjective, doua calitati esentiale ale prietenului. Al treilea vers, trei cuvinte, verbe, , prin care isi manifesta prietenia. Al patrulea vers, patru cuvinte care exprima sentimentele elevului fata de subiect. Al cincilea vers are un cuvant care exprima esenta subiectului. Exemplu: -"Pinocchio", de Carlo Collodi (greierasul Gimini); - "Cel mai bun prieten", de Victor Sivetidis" "Dumbrava minunata", de Mihail Sadoveanu (Lizuca si Patrocle) etc; -Proverbe: "Prietenul la nevoie se cunoaste"etc. Un elev de la fiecare grupa face o scurta prezentare in fata clasei, apoi vor expune afisele pe pereti. Grupurile de elevi se opresc in fata fiecarui afis comentand si notand. Elevii revin la produsele lor si pot raspunde la comentariile facute. |
hartie pentru afis; markere; fise cu povestirea (Anexa 1); markere; coala hartie; fise pe care sunt desenate copacul si frunzele. hartie; markere; hartie; markere; |
conversatia; explicatia; lucrul in grup; lucrul in grup; lucrul in grup; cvintetul; lucrul in grup; turul galeriei; 25 min; |
observarea sistematica; aprecierea verbala; explicatia; expozitia de afise; |
5. Realizarea feedback-ului |
Dau fiecarui elev un biletel pe care trebuie sa noteze in secret numele celui mai prietenos coleg din clasa, acel elev care indeplineste criteriile unui bun prieten. Adun biletelele si le inmanez unui juriu. |
Un juriu constituit din trei elevi analizeaza si desemneaza pe cel mai prietenos dintre colegi, inmanandu-i acestuia o diploma de merit. (Anexa 4) |
biletele de hartie; |
conversatia; explicatia; 8 min; |
diploma de merit; |
6. Tema pentru acasa |
Sa realizeze un eseu cu tema "Prietenia - floarea cea mai rara" |
Noteaza tema. |
explicatia; 1min. |
ANEXA 1
PRIETENUL
Doi prieteni mergeau impreuna prin desert. La un moment dat, s-au certat si unul din ei l-a palmuit pe celalalt. Acesta din urma, indurerat, fara cuvinte, a scris pe nisip: "Azi cel mai bun prieten mi-a dat o palma".
Au continuat sa mearga si au ajuns la o oaza unde au decis sa se racoreasca. Cel care fusese palmuit a fost cat pe-aci sa se inece, dar prietenul sau l-a scos la mal. Dupa ce si-a revenit, cel salvat a scris pe o piatra: "Azi prietenul meu cel mai bun mi-a salvat viata". Celalalt il intreaba: "Cand te-am lovit ai scris pe nisip, iar acum ai scris pe o piatra. De ce?" Primul ii raspunde: "Cand suntem raniti, trebuie sa scriem aceasta pe nisip si vanturile vor sterge amintirea suferintei noastre. Dar cand cineva ne face un bine, trebuie sa gravam aceasta in piatra pentru ca amintirea acestei fapte sa dainuie nestearsa".
ANEXA 2
ANEXA 3
CVINTETUL
Prieten
Credincios, generos,
Asculta, intelege, ajuta,
Mana dreapta care mangaie,
Iertand.
ANEXA 4
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |