PROIECT DE ACTIVITATE
Felul activitatii :Activitate integrata-evaluarea cunostintelor
Data
Tema:Frumusetile si bogatiile toamnei
Cadru didactic
Grupa :mijlocie
Gradinita :Nr. 3 Grindeni
Obiectiv cadru
Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator , precum si stimularea curiozitatii pentru investigarea lui .
Dezvoltarea creaticvitatii si expresivitatii limbajului
Obiective de referinta
-sa recunoasca si sa descrie verbal si /sau grafic anumite schimbari si transformari din mediul apropiat
-sa cunoasca unele elemente componente ale lumii inconjuratoare , precum si interdependenta dintre ele
-sa numere de la 1 la 3 , recunoscand grupele cu 1-3 obiecte si cifrele corespunzatoare
Exemple de comportamente
Stiinta :Convorbire :"A sosit toamna"
-sa descrie schimbarile care se produc in natura in anotimpul toamna
-sa identifice si sa denumeasca fructe , legume si flori care se intalnesc in acest anotimp
-sa precizeze cum ne pregatim de sosirea toamnei
Constructii :"Parcul -Toamna"
-sa construiasca din cuburile potrivite banci , tobogane, balansoare,
- sa planteze copaci(crengi cu frunze de toamna)
-sa aprecieze marimea si forma cuburilor
-sa colaboreze in realizarea parcului
Arta :"Cosul Toamnei"-lipire
-sa lipeasca fructele in cosul galben si legumele in cosul rosu
-sa lipeasca tot atatea legume/fructe cat arata cifra de pe cos
-sa se incadreze in pagina
sa pastreze acuratetea lucrarii
Matematica/Jucarii manipulative :"Buchetele de flori "-exercitii cu material individual
-sa numere in limitele 1-3
-sa recunoasca cifrele 1-3
-sa raporteze numarul la cantitate si invers
-sa formeze multimi cu un numar dat de elemente
-sa aprecieze o multime cu mai multe sau mai putine elemente
-sa verbalizeze actiunile pe care le face
Strategii didactice :
Metode si procedee :Observatia , explicatia , exercitiul , conversatia , Tehnica lotus, metoda oarba
Mijloace : imagini cu anotimpul toamna, cartoane colorate , fructe si legume din hartie glacee decupate , lipici , jetoane cu fructe , legume si flori de toamna, scrisoare .frunze in 4 culori
Forme de organizare :Individual , pe grupuri mici .
Bibliografie :
Laurentia Culea ,"Aplicarea noului Curriculum pentru educatia timpurie-o provocare?", editura Diana , Pitesti
Laurentia Culea , Angela Sesovici, Filofteia, Grama, Mioara Pletea.-Activitatea integrata din gradinita-Ghid pentru cadrele didactice din invatamantul preuniversitar, editura DPH, 2008
Modulul 3 PRET - "Noi repere ale educatiei timpurii in gradinita "
Nr. crt |
Secventa didactica |
Continutul abordat |
Strategii |
Evaluare |
Moment organizatoric |
Se pregatesc materialele pentru desfasurarea in conditii optime a activitatii Copiii cand vin la gradinita vor observa in fata usii un cos cu fructe , legume si flori , dar si un plic. Copiii vor intui ceea ce se afla n cos , dupa care educatoarea le citeste scrisoarea de la Zana Toamna (Anexa ) |
-Explicatia , conversatia, observatia -Scrisoare , Cos cu fructe , legume , frunze si flori |
-aprecierea verbala a raspunsurilor copiilor |
|
Anuntarea temei si a continutului |
Atunci haideti copii sa dam curs provocarii la care ne-a supus Zana Toamna si sa realizam cosul cu fructe si legume la centrul arta,lipind tot atatea fructe cat arata cifra in cosul galben si tot atatea legume cat arata cifra in cosul rosu .La centrul matematica va invit sa formam buchetele de flori,. De asemenea ,haideti sa construim cel mai frumos parc , prin care s-a plimbat vreodata toamna, iar la centrul Stiinta sa ne reamintim ce de bogatii si frumuseti ne aduce aceasta Zana darnica , Toamna . |
Conversatia , explicatia |
Aprecieri verbale , |
|
Desfasurarea activitatii |
Se va face incalzirea prin jocul cu text si cant"Bate vantul frunzele". Apoi vom imita picaturile de ploaie , fosnetul frunzelor , dupa care prin metoda mana oarba copiii vor extrage cate o frunza , iar in functie de culoarea frunzei extrase vor merge la centrul corespunzator.(frunza rosie- centrul arta , frunza galbena - stiinta , frunza verde-constructii , iar cea portocalie -matematica. Fiecare copil se va deplasa catre un alt centru ,dupa e si-a realizat sarcinile in primul centru ales si tot asa pana se face rotirea copiilor pe centre. |
Conversatia , explicatia , problematizarea , exercitiul - imagini cu anotimpul toamna, foi A4, fructe si legume din hartie glacee decupate , lipici , cuburi, jetoane cu flori , |
Expunerea lucrarilor |
|
Asigurarea retentiei si transferului |
Se va realiza prin metoda "Lotus " Tema -Culorile toamnei.. Copiii vor lucra in grupruri de cate 3. In centru se va afla un cartonas(cerc), cu tema jocului-"Culorile toamnei" in jurul cercului voi lipi 8 petale de lotus , fiecare avand una din culorile:rosu , galben , portocaliu, verde, mov, maro, alb. Cate un copil din fiecare echipa va extrage o culoare din cele 8. al doilea copil al fiecarei echipe va trebui sa aleaga o leguma , fruct , sau floare , careia i se potriveste culoarea extrasa de colegul de echipa . al treilea copil al echipei va lipi leguma , floarea sau fructul pe petala ce are culoarea adecvata. (ex:daca un copil a ales culoarea mov, al doilea copil din aceeasi echipa va alege o vanata , iar al treilea o va lipi pe petala de culoare mov a Lotusului ) |
-Lotus, explicatia , problematizarea, exercitiul -Petale in 8 culori ale toamnei, jetoane cu fructe , flori , legume, stimulente, panou |
Oferirea de stimulente in urma aprecierilor verbale ale educatoarei |
|
Incheierea activitatii |
Activitatea se finalizeaza prin fixarea temei activitatii si a continutului acesteia Educatoarea face aprecieri cu privire la modul in care s-a desfasurat activitatea , la participarea copiilor si la lucrarile realizate de acestia. Impreuna vom compune o scrisoare adresata Zanei Toamna , prin care-i multumim pentru provocare si pe care o invitam sa vina sa vada ceea ce au lucrat copiii grupei mijlocii. |
Scrisoare adresata toamnei |
Dragii copii
Bine v-am gasit , dragi copii din grupa mijlocie. Mi-a soptit vantul
cald de toamna ca sunteti niste copii isteti si foarte priceputi .Am auzit ca ati
invatat multe lucruri frumoase despre mine.Nu vreau sa ma laud , insa este
adevarat ca sunt un anotimp foarte bogat, in care oamenii culeg roade .
Eu dau frunzelor cele mai frumoase culori. Stiti ce culori au frunzele toamna?..
Ei,ca sa ma conving ,ca intr-adevar sunteti niste copii isteti si
priceputi, va provoc la o activitate interesanta , numita Frumusetile si
bogatiile toamnei. V-am adus pentru centrul arta fructe si legume din
hartie glacee , pe care trebuie sa le lipiti .Fiti atenti, lipiti tot atatea fructe
cat arata cifra de pe cosul galben, si tot atatea legume cat arata cifra de pe
cosul rosu .
De asemenea, sunt curioasa daca stiti sa construiti un parc asa cum
arata el in anotimpul toamna, la centrul matematica v-am pregatit niste crizan-
teme frumoase , pe care va rog sa le grupati in buchetele , dar nu oricum ,
iar in centrul Stiinta sa povestiti cat mai multe lucruri pe care le stiti despre
mine.
Pentru ca-mi sunteti tare dragi , v-am lasat si un cos cu bunatati.
Va pup si abia astept sa aflu vesti de la voi, despre cum v-ati descurcat.
Spor la lucru!
Cu drag ,
Toamna
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |