PROIECT DE ACTIVITATE
DATA: 1 aprilie 2009
GRADINITA Nr.23,
GRUPA: mijlocie
INSTITUTOARE
TEMA: "Cand/cum si de ce se intampla?"
SUBTEMA "Flori de mai multe culori"
CATEGORIA DE ACTIVITATE -Activitate pe domenii experentiale(D.E.C.)
TEMA ACTIVITATII:"Gradina cu flori"
TIPUL ACTIVITATII:consolidare de cunostinte, priceperi si deprinderi
FORMA DE REALIZARE dactilopictura
SCOPUL cultivarea sensibilitatii artistice, a spiritului de observatie, a perceptiilor vizuale, a imaginatiei creatoare ; dezvoltarea capacitatii de exprimare plastica, spontana.
OBIECTIVE OPERATIONALE
Cognitiv-informationale:
-sa enumere culorile principale si secundare;
-sa recunoasca florile de primavara pe care le vom picta,
-sa aplice corect tehnica dactilopicturii pe baza explicatiilor cadrului didactic;
-sa identifice materialele utilizate;
Afectiv - volitive:
-sa participe activ si constient pe tot parcursul activitatii;
-sa exprime sentimentele trezite in suflet de florile pictate;
-sa evalueze lucrarile realizate pe baza criteriilor stabilite.
Psiho-motorii:
-sa execute exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainii.
RESURSE PROCEDURALE conversatia, observarea, explicatia, demonstratia, exercitiul,brainstormingul, jocul, recompensa.
RESURSE MATERIALE cutie cu acuarele, plansa model, coli verzi format A4, recipiente cu apa, amestec preparat din pasta de dinti si tempera, CD- Antonio Vivaldi - Primavara, flori-acadele-stimulente, servetele.
MODALITATI DE ORGANIZARE:frontal, pe grupuri, individual
MODALITATI DE EVALUARE:continua-prin observarea comportamentului copiilor si evaluarea raspunsurilor acestora,
finala - expozitie cu lucrarile copiilor
DURATA 20-25 min.
BIBLIOGRAFIE
Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6,7 ani), 2008
Maria Bojneag -"Ghid pentru invatamantul prescolar", Editura Tehno-Art, 2007
Georgeta Botez, Dana Solovastru-"Atlas cu elemente de limbaj plastic-indrumator pentru educatoare", Editura Aramis, 2007
Coordonator Nicu Ploscariu-"Stiu sa pictez cu degetelele", Editura Aramis, 2006.
DESFASURAREA ACTIVITATII
Eveniment didactic |
Continut informativ |
Strategia didactica |
Evaluare |
||
Activitatea educatoarei |
Activitatea copiilor |
Metode si procedee |
Mijloace didactice |
||
I.Moment organizatoric |
Asigur conditiile optime pentru realizarea activitatii: -aerisirea salii de grupa; -aranjarea mobilierului; -pregatirea Materialelor necesare; -intrarea in sala de grupa se face in timp ce audiem melodia "Invatam sa coloram" - interpretata de corul Bimbam. |
-intra in sala de grupa si isi ocupa locurile la masute |
observarea comportamentului copiilor |
||
II.Captarea atentiei |
Realizez captarea atentiei printr-o ghicitoare: "Petale de flori micute Asezate-n cutiute Sa putem picta cu ele Oameni, case, floricele Ghici ce sunt?" (acuarelele) |
-gaserc raspunsul la ghicitoare |
conversatia |
Cutie cu acuarele |
observarea comportamentului copiilor |
III.Reactualizarea cunostintelor |
Initiez o scurta converstie cu copiii : -"Copii, care sunt culorile mai importante, principale cu care am lucrat pana acum?" -"Ce culoare obtinem daca amestecam R+G?" -"Dar R+A?" -"Dar G+A?" |
Raspund la intrebari |
conversatia chestionarul oral |
observarea comportamentului si a raspunsurilor copiilor |
|
IV.Anuntarea temei si a obiectivelor |
"Astazi ne vom juca cu culorile aplicandu-le pe coala verde cu ajutorul degetului aratator (tehnica dactilopicturii) pentru a picta "Gradina cu flori". "Vom folosi tempera amestecata cu pasta de dinti. Va reamintesc faptul ca nu avem voie sa o ducem la gura pentru a nu ne imbolnavi." |
Asculta indicatiile |
Conversatia explicatia |
observarea comportamentu-lui copiilor |
|
V.Dirijarea invatarii a)intuirea materialelor |
Solicit copiii sa enumere materialele primite pe masuta. |
enumera materialele de lucru |
conversatia |
Coli A4 verzi, acuarele, recipiente apa, servetele |
observarea comportamentu-lui copiilor |
b)prezentarea modelului si demonstrarea procedeului de lucru |
Prezint lucrarea model si analizez elementele de limbaj plastic folosite. Explic si demonstrez procedeul de lucru. |
asimileaza explicatiile |
explicatia |
plansa model |
observarea comportamentu-lui copiilor |
c)exercitii de pregatire a muschilor mici ai mainilor pentru lucru |
Realizez aceasta etapa prin urmatorul joc: "Umerii ii vom misca/ Spatele vom indrepta/ Sus, jos, sus, jos/ Pentru a picta frumos./ Mana lebada o fac/ Care da mereu din cap./ Lebedele-n jur privesc/ Mainile eu le rotesc./ Palmele nu stau deloc/ Ci se pregatesc de joc/ Degetele-mi sunt petale/ Si se deschid ca o floare." |
executa miscarile | |||
d)executarea temei |
Dau semnalul inceperii lucrului. In timp ce copiii lucreaza voi da indicatii individuale si colective daca este cazul. |
executa lucrarile |
explicatia demonstra-tia exercitiul |
Antonio Vivaldi-Primava-ra |
observarea comportamentu-lui copiilor |
VI.Incheierea activitatii |
Aprecierea lucrarilor se face prin metoda "turul galeriei". Toti copiii primesc recompensa pentru munca lor flori- acadele. |
Urmaresc urmatoare-le criterii in evaluarea lucrarilor: -corecitudi-nea culorilor utilizate, -plasarea elemente-lor in spatiul dat, -aspectul lucrarii. |
conversatia |
expozitia cu lucrarile copiilor stimulen-te |
observarea comportamentu-lui copiilor, evaluarea lucrarilor |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |