Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
DIDACTIC Activitate ecologica GRUPA "PRICHINDEILOR"

DIDACTIC Activitate ecologica GRUPA "PRICHINDEILOR"


GRADINITA NR.4 DOROHOI

GRUPA "PRICHINDEILOR"

EDUCATOARE-

PROIECT DIDACTIC

DENUMIREA ACTIVITTATII - Activitate ecologica

TIPUL DE ACTIVITATE -Activitate integrata

CATEGORII FRAGMENTE DE ACTIVITATE -Cunoasterea mediului,Educarea limbajului, Activitate matematica, Educatie muzicala, Activitate practica;

TEMA ACTIVITATII - "Ecoprichindeii in concurs"



OBIECTIVE GENERALE :

  • Evaluarea si sistematizarea cunostintelor ecologice;
  • Dezvoltarea interesului copiilor pentru starea de sanatate a miediului;
  • Dezvoltarea abilitatilor de lucru in echipa  si spiritului de competitie;

OBIECTIVE OPERATIONALE :

  • Sa identifice aspecte ale poluarii mediului;
  • Sa gaseasca solutii pertinente pentru rezolvarea unor situatii care impun decizii ecologice urgente;
  • Sa alcatuiasca propozitii respectand cerintele formulate si sa reprezinte corect simbolul grafic corespunzator tipului de propozitie;
  • Sa formeze din literele cunoscute cuvitele care compun un scurt mesaj;
  • Sa reproduca poezii cu continut ecologic, utilizand calitatile expresive ale limbajului oral;
  • Sa compuna si sa rezolve probleme avand ca suport o situatie ilustrata si utilizand algoritmul cunoscut;
  • Sa cante tn grup respectand linia melodica a cantecului;
  • Sa conceapa mesaje ecologice punandu-si in valoare imaginatia creatoare;
  • Sa coopereze pentru realizarea sarcinilor individuale, in perechi si de grup, participand activ si constient la joc;
  • Sa raspunda prompt la intrebarile adresate, dovedind o buna stapanire a cunostintelor insusite.

METODE SI PROCEDEE - povestirea, conversatia, brainstorming-ul, problematizarea,

MATERIAL DIDACTIC- imagine cu cele trei personaje (caprioara, broscuta, randunica ); imagine reprezentand un aspect de padure in care se gasesc elemente specifice unui mediu poluat; ecusoane cu personajele din text; diplome; stegulete; litere pentru mesaje ecologice;

ELEMENTE DE JOC - surpriza, aplauzele, concursul,recompensele, diplome, stegulete;

Nr.

Crt.

Etapele activitatii

Continutul activitatii

Evaluare

Activitatea educatoarei

Activitatea copiilor

Moment organizatoric

Copiii intra in sala de grupa si saluta invitatii prezenti la activitate.

Activitatea debuteaza cu intonarea de catre copii a "Imnului ecoprichindeilor" de la Gradinita nr.4.

Intra in ordine in sala de grupa.

Canta "Imnul ecoprichindeilor

- sa cante in grup;

Captarea atentiei

Captarea atentiei o voi realiza prin prezenta la activitate a unui "ecoamic" de la scoala venit sa ceara ajutorul ecoprichindeilor in rezolvarea unei situatii problema ivita in padure.

Asculta interventia ecoamicului venit de la scoala.

Se mobilizeaza si raspund la solicitarea ecoamicului si a educatoarei.

- sa accepte provocarea

la care sunt solicitati;

Anuntarea temei

Astazi vom desfasura o activitate cu tema "Ecoprichindeii in concurs"prilej cu care vom incerca impreuna sa gasim solutii pentru problema adusa in atentie de ecoamici.

Concomitent cu prezentarea imaginii voi povesti copiilor situatia ivita in padure, pentru rezolvarea careia li se cere ajutorul.

"Intr-o zi frumoasa de primavara trei prieteni: o broscuta, o randunica si o caprioaras-au intalnit la marginea padurii. Pentru ca ziua era numai buna de excursii cei trei s-au decis sa-si petreaca ziua impreuna.

Cel mai frumos ne putem petrece ziua la balta unde este casuta mea, a spus broscuta. Acolo puteti asculta cantecul surorilor mele, puteti sa va vedeti chipul in apa ca intr-o oglinda si va puteti potoli si setea.

Eu stiu unloc si mai potrivit, a spus randunica. Acolo sus, pe deal, ramai fermecat de cantecul pasarilor,aerul este curat , ceru este senin,iar uneori pe cer poti vedea o multime de culori.

Sa nu ne certam, prieteni, a intervenit caprioara. Stiu un loc care sa ne multumeasca pe toti. In luminisul din padure poti sta la umbra copacilor,poti simti parfumul florilor, poti asculta cantecul pasarelelor te poti racori in apa limpede alacului, iar in unele zile poti vedea chir si multimea de culori de care ai vorbi tu, randunico.

E minunat! Sa mergem intr-acolo, au spus in cor cei trei prieteni.

De cum au intrat in padure cei trei prieteni au simtit un miros greu si innecacios, au observat ca florile erau ofilite , iar fosnetul copacilor semana cu un cantec de jale. Ajunsi in luminis iata ce au gasit."

In acest moment voi prezenta plansa care reprezinta un aspect de padure afectata vizibil de poluare (copaci taiati, flori ofilite, resturile unui foc, pe iarba si pe apa lacului sunt aruncate gunoaie, norii parca plang, iar curcubeul are culori diferite).

Asculta si retin tema activitatii.


Copiii asculta povestirea si isi propun sa dea ajutor celor trei personaje din text.

- sa asculte textul si sa reactioneze adecvat lael

Desfasurarea activitatii

Ce vi se pare ciudat in luminis? Care sunt aspectele care nu corespund descrierii facute de catre caprioaraPentru a-i ajuta pe cei trei prieteni ne vom grupa in trei echipe , in functie de ecusoanele pe care le aveti in piept.

Pentru ca toti sunteti buni ecologisti, iubiti si ocrotiti natura, va provoc la un concurs. Raspunsurile corecte vor fi rasplatite cu cate o bila. In final castiga echipa care acumuleaza cele mai multe bile.

Intuiesc imaginea si raspund la intrebari.

Se grupeaza in trei echipe (echipa broscutelor, echipa caprioarelor si echipa randunelelor) .

Accepta provocarea la concurs.

Pentru raspunsurile corecte cele trei echipe vor primi cate o bila.

-sa identifice aspecte ale poluarii mediului;

PROBA NR: 1

Gasiti cauzele care au dus la schimbarea celor trei medii.

Identifica in imagine aspectele specifice unui mediu poluat (gunoaie aruncate,copaci taiati, flori rupte, foc in padure).

- sa depisteze factorii poluanti si cei responsabili de poluarea mediului;

PROBA NR: 2

- Cum sunt copacii din imagine? 

De ce are nevoie pomul ca sa creasca?

Cine stie sa ne recite o poezie din care noi am invatat cum trebuie ingrijit un pom?

Privesc imaginea si raspund la intrebari.

Un copil va recita poezia "Pomul catre copil".

- sa recite o poezie cu continut ecologic;

PROBA NR:4

-Care credeti ca sunt solutiile pentru rezolvarea situatiilor din imagine?

- Ce ai gasit in locul deseurilor de pe apa? ( pesti)

- Dar in locul fumului de la foc? (fluturi)

- Ce a aparut in locul gunoaielor de pe iarba? (flori)

Florile, fluturii si pestii au inveselit natura.

- Sa ne spuna cineva o poezie din care sa aflam de ce au nevoie florile pentru a creste si a inflori.

- Si penrtu ca de ploaie au nevoie nu numai florile , sa ne veselim putin cantand cantecul "Ploaia".

Copiii cauta solutii pentru remedierea situatiei prezentate in imagine.

Cate un copil de la fiecare echipa va incerca sa inlature elementele poluante si va descoperi sub fiecare factor poluant o alta imagine.

Un copil va recita poezia "Fetita si floarea".

Copiii canta in cor executand miscarile sugerate de textul cantecului.

- sa cante in grup , respectand linia melodica a cantecului si executand miscarile sugerate de text;

PROBA NR:5

Formati propozitii pornind de la imaginile descoperite dupa inlaturarea elementelor poluante.

Pentru ca florile ne fac viata mai frumoasa, sa ne spuna cineva poezia din care aflam ca florile sunt asemenea oamenilor.

Se formeaza propozitii pornind cu cuvintele : flori, fluturi, pesti.

Recita poezia "Despre flori".

- sa formeze propozitii si, daca timpul permite, sa le reprezinte grafic;

PROBA NR: 6

Am sa va spun o ghicitoare.

Cand si cum apare curcubeul?

Cate culori are curcubeul?

Care este cuvantul care ne ajuta sa ne amintim culorile curcubeului?

Copiii raspund iar echipele primesc cate o bila.

Copiii fac legatura intre cuvantul ROGVAIV si culorile curcubeului.

PROBA NR: 7

Sa rezolvam mai departe problemele de poluare si sa inlaturam alte elemente care au poluat mediu.

Din cauza cui au disparut nuferii, pasarile, ciupercutele ?

Sa numaram cate ciupercute( nuferi, pasari ) ati descoperit?

Pentru ca natura s-a inveselit va propun sa formam cate o problema pornind de la imaginila descoperite.

Cate un reprezentant de la fiecare echipa este delegat pentru a propune problema la care se da apoi si solutia.

- sa alcatuiasca probleme si sa le rezolve dupa algoritmii cunoscuti;

PROBA NR: 8

- Cine sunt cei vinovati de poluarea mediului ?

- Cu ce anume gresesc oamenii fata de natura ?

- Pentru ca voi iubiti si ocrotiti natura si va doriti sa cresteti intr-un mediu sanatos va propun sa formulam impreuna cateva sfaturi pentru oamenii mari.

Copiii formuleaza sfaturi incercand sa atraga atentia oamenilor mari asupra pericolului in care se afla natura.

- sa conceapa un mesaj ecologic, punandu-si in valoare imaginatia creatoare;

PROBA NR: 9

- Pentru ca vrem ca toti oamenii sa afle despre problemele mediului si sa manifeste grija fata de mediufiecare echipa va scrie pe un stegulea cel mai simplu mesaj ecologic : -" SOS NATURA".

Copiii vor lipi pe stegulete litere din autocolant compunand mesajul ecologic.

- sa compuna din litere un scurt mesaj ecologic;

- Ce tema a avut activitatea de astazi ?

In incheierea activitatii voi numara impreuna cu copiii bilele acumulate si voi desemna echipa castigatoare.

Voi analiza activitatea in ansamblu si voi aprecia modul in care au participat la activitate toti copiii.

Drept stimulent pentru contributia lor copiii vor primi diplome de ecoprichindei.

Copiii parasesc sala de grupa cantand cantecul 'Sa-mi ajute Dumnezeu"





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.