PROIECT DE ACTIVITATE
DATA:
UNITATEA: GRADINITA BAMBI STEP BY STEP, BUCURESTI
EDUCATOARE:
GRUPA MUJLOCIE 1
NIVELUL: I
TEMA : Ce, cum si de ce se intampla?
SUBTEMA : Jocurile copiilor iarna
DOMENIUL DE ACTIVITATE: ESTETIC SI CREATIV
TEMA ACTIVITATII: "La palatul Craiesei Zapezii "
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate practica
FORMA DE REALIZARE: lucrare colectiva
SCOPUL :
Formarea si consolidarea unor abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare motrica
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1-sa gaseasca solutii pentru realizarea temei propuse in cadrul activitatilor practice;
O2 -sa efectueze operatii simple de lucru cu materiale din natura si sintetice;
O3 -sa fie capabil sa realizeze lucrari practice inspirate din natura si viata cotidiana, valorificand deprinderile de lucru insusite
O4-sa realizeze peisaje si personaje din poveste « Craiasa Zapezii »
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia
MIJLOACE SI MATERIALE DIDACTICE: imagini din poveste, cutii de carton, hartie colorata,foarfece, lipici, creioane
colorate,acuarele,pensule
DURATA: 25 minute
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. |
Etapele activitatii Moment organizatoric Captarea atentiei Anuntarea temei Reactualizarea povestii Dirijarea invatarii Asigurarea feed-back-ului Incheierea activitatii |
O1 O2 O3 O4 |
Continut stiintific Se realizeaza prin citate din diverse povesti : « Cucurigu boieri mari, da-ti punguta cu doi bani !« « Se umfla lupul si cand sufla odata darama casuta de paie a purcelusului« «Intr-o zi, cum stateau ei asa langa trandafiri, Kay simti ca il sageata ceva in inima si ii intra ceva in ochi.Erau cioburile din oglinda vrajitorului « Copiii sunt solicitati sa recunoasca povestile din care fac parte. Astazi vom realiza o lucrare colectiva in care vom reprezenta tinuturile inghetate. Care este ultima poveste invatata de voi? Care sunt personajele acestei povesti ? Unde calatoresc Kay si Gherda? Cum arata acele tinuturi? Credeti ca acolo este mai cald sau mai frig decat la noi? (Copiii raspund la intrebari si isi argumenteaza raspunsurile) Prezint copiilor materialele cu care urmeaza sa lucreze Facem cateva exercitii de incalzire a mainilor : « Am - nu am » « Cantam la pian » « Taiem cu foarfeca » Are loc impartirea sarcinilor de lucru Copiii vor colora, decupa, lipii Supraveghez activitatea copiilor si dau indicatiile necesare Dupa realizarea lucrarilor are loc expunerea lor Copiii isi prezinta lucrarile si explica care este contributia lor Fac aprecieri asupra comporatamentului copiilor si asupra lucrarilor realizate Copiii isi pun simbolurile personale corespunzatoare centrului la care au lucrat. |
Strategii didactice Crearea conditiilor optime in vederea bunei desfasurari a lectiei -conversatia -material didactic" imagini din poveste" -material didactic "carton, hartie colorata, lipici, acuarele" -exercitiul -conversatia |
Evaluare -prin recunoasterea unui citat -orala -autoevaluare |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |