PROIECT DE ACTIVITATE
UNITATEA SCOLARA :G.P.N BUDA CRACIUNESTI CISLAU
EDUCATOARE :
DATA :21-11-2009
GRUPA : MARE -PREGATITOARE
NIVELUL 2
ACTIVITATE INTEGRATA ( DS, DLC, DOS)
TEMA ACTIVITATII , Surprizele Toamnei''
MIJLOC DE REALIZARE:
DS-Cunosterea mediului ,activitate matematica
DLC-Educarea limbajului
DEC-Educatie muzicala
TIPUL ACTIVITATII: verificarea si consolidarea cunostintelor si deprinderilor
SCOPUL ACTIVITATII:
Verificarea si consolidarea cunostintelor copiilor cu privire la anotimpul toamna; dezvoltarea spiritului de observatie, a rapiditatii in gandire si actiune;
Formarea capacitatii de a se exprima prin muzica.Formarea capacitatii de receptare a lumii sonore si muzicale;
Dezvoltarea gandirii in vederea realizarii exercitiilor simple de adunare si scadere in limitele 1-10.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
1)Cognitiv-informationale:
- Sa analizeze componentele tablourilor prezentate;
- Sa denumeasca cele patru anotimpuri si sa precizeze anotimpul in care ne aflam;
- Sa descrie aspecte generale ale anotimpului toamna: fenomene ale naturii specifice lunilor de toamna, schimbarile survenite in natura;
- Sa sorteze florile de toamna si sa le denumeasca
- Sa formuleze propozitii corecte din punct de vedere gramatical;
- Sa reprezinte grafic propozitiile formulate;
- Sa desparta corect in silabe cuvintele date , indicand numarul silabelor;
- Sa recunoasca sunetul cu care incepe un cuvant si sa-l transcrie prin litera corespunzatoare;
2)Psiho-motorii:
-Sa adopte o pozitie corecta a corpului in timpul activitatii;
3) Afective:
- Sa participe constient la activitate;
- Sa traiasca bucuria jocului si a recompensei.
-Sa colaboreze pentru a rezolva sarcinile propuse.
STRATEGIA DIDACTICA:
a) Metode si procedee:
conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, jocul, munca in grup, analiza, sinteza, brainstorming-ul;
b) Materiale didactice:
Imagini de toamna frunze galbene si portocalii cosuletul cu fructe si legume, plicuri de diferite culori fise de lucru,floricele de toamna
floricele din hartie glasata pentru a rasplatii echipele diplome;
REGULA JOCULUI: sa raspunda corect la intrebari.
LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa.
DURATA:
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
,, Curriculum pentru invatamantul prescolar'', Editura Didactica Publishig House, 2009''
,,Revista invatamantului prescolar nr 3-4 /2009 numar tematic proiecte integrate Editura Arlequin ,colaboratori Viorica Preda ,Simona Nicolae,prof univ Ioan Neacsu.''
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL INSTRUCTIV -EDUCATIV |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
Momentul organizatoric |
asigurarea unui climat adecvat desfasurarii activitatii; - aranjarea mobilierului si a materialului didactic; - copiii vor fi asezati pe 2 grupe in functie de culoarea frunzulitei din piept . |
observatia - conversatia - frontal |
Observarea comportamentu-lui |
Captarea atentiei |
Se realizeaza prin aparitia Zanei Toamna cu un cosulet cu surprize care vor fi descoperite pe parcursul activitatii. -Captarea atentiei se face prin intrebari ca: ,,Cine a venit la noi?'' ,,Cum este imbracata?'', ,,Ce anotimp reprezinta?'' |
-conversatia - explicatia - expunerea |
Interesul pentru continutul activitatii |
Reactualizarea cunostintelor |
Reactualizarea cunostintelor se realizeaza pri citirea unor imagini reprezentative pentru anotimpul toamna si cu ajutorul intrebarilor. |
conversatia |
Analiza |
Anuntarea temei |
-Prezentarea temei activitatii si precizarea obiectivelor in mod accesibil astfel incat sa fie intelese de copii. |
- conversatia - explicatia - frontal |
Observarea comportamente- lor copiilor |
Dirijarea invatarii |
Zana Toamna ne-a pregatit multe surprize in cosulet dar ca sa aflam trebuie sa ne jucam cu ea. Dupa cum vedeti in functie de culoarea frunzulitei suntem doua echipe: echipa frunzulitelor galbene si echipa fruzulitelor portocalii.Echipa care va da mai multe raspunsuri corecte si va avea mai multe floricele pe panou va fi desemnata castigatoare.De aceea trebuie sa fim foarte atenti si sa raspundem ridicand manuta" . In cosulet sunt mai multe plicuri cu probe si culori diferite . -Copiii celor doua echipe vor raspunde pe rand la intrebari si pentru raspuns corect vor primi cate o floricica in dreptul echipei respective . - Castigatoare va fi grupa care are cele mai multe floricele Domeniul Stiinte (cunoasterea mediului) Proba numarul 1 *Precizati care sunt caracteristicile anotimpului toamna. Intrebari si cerinte posibile: - Care sunt anotimpurile anului? - In ce anotimp ne aflam? - Care sunt lunile anotimpului toamna? - Ce fenomene ale naturii specifice toamnei cunosti? - Ce se intampla cu frunzele toamna? De ce? - Cum sunt zilele si noptile? - Ce fac pasarile calatoare? - Cum ne imbracam? - Ce fac oile de la munte? - Care sunt bogatiile toamnei? - Care este activitatea oamenilor prin gradini si pe ogoare? -Ce trebuie sa facem cu fructele si legumele inainte de a le consuma? Cate un copil din fiecare echipa vine in fata si sorteaza floricelele de toamna fata de cele din alt anotimp. Domeniul Limba si Comunicare Proba numarul 2 *Alege un fruct din cosulet si o leguma si formuleaza o propozitie despre el. Reprezinta grafic la tabla propozitia respectiva. Proba numarul 2 *Desparte in silabe cuvantul, reprezinta-l grafic pe tabla si scrie sub el tot atatea liniute cate silabe are. Zana toamna precizeaza ca a auzit de poezioarele frumose pe care le stiu si ii roaga sa i le recite si ei. Dupa aceea cate un copil din fiecare echipa va venii in fata si va recita cate o poezie de toamna .Va primii floricica cel care va recita mai frumos expresv si cu intonatie.Prima echipa are de recitat poezia "Si pe jos covor de frunze", iar cea de-a doua "Toamna". Proba numarul 3 *Raspunde corect la ghicitori despre fructe si legune si aseaza in dreptul ghicitorii respective jetonul reprezentativ.(anexa 1) Proba numarul 4 *Uneste punctele si vezi ce ai obtinut. Copii primesc cate o fisa de lucru fiecare trebuie sa uneasca cu grija punctuletele pentru a obtine cate un fruct sau o leguma si sa o coloreze. Domeniul estetic si creativ Pentru destinderea atmosferei se vor canta cantecelele de toamna invatate . Domeniul stiinte (activitate matematica) Proba numarul 5 Aseaza in cosuletele desenate tot atatea fructe si legume cat reprezinta fiecare cifra. Vor veni cate doi copii din fiecare echipa ceilalti vor realiza si ei pe masutele lor grupe de aceleasi elemente. Dupa aceea vor asculta problemele spuse de Zana Toamna si vor raspunde la intrebari. "Intr-un cosulet sunt 7 mere.Daca mai iau inca 2 mere cate mere mai raman in cosulet? Dar daca mai pun peste cele 7 inca 2. Cate mere vor fi? Proba numarul 6 *Precizeaza vecinii mai mari sau mai mici ai numerelor si efectuarea unor exercitii simple de adumare si scadere. |
conversatia - explicatia -demonstratia problematiza-rea -exercitiul -problematiza rea -explicatia -exercitiul -conversatia -explicatia /frontal explicatia /frontal convesatia /frontal |
Analiza actiunilor. Intrecerea Observarea comportamente- lor si analiza raspunsurilor |
Obtinerea performantei |
De ce va place anotimpul toamna? |
brainstormin gul |
Aprecierea raspunsurilor originale |
Evaluarea activitatii |
Cate un membru al fiecarei echipe va venii in fata pentru a numara bulinele.Iar echipa castigatoare va fi aplaudata.Fiecare copil va primii de la Zana toamna din cosulet bombonele si diplome .Vor fi apreciati pentru contributia lor si se vor canta impreuna cu Zana toamna cantecelul "Misca vantul frunzele". |
conversatia /frontal | |
GHICITORI
Boabele ii sunt margele , In barcute stau culcati
Insa in ciorchini stau ele Laolalta patru frati,
Must si vin din ele fac , Mie,cel mai mult imi place
Cui ii dai zau ca ii plac. Cand ii simt in cozonace.
( Strugurele) (Nuca)
Un rotund putin turtit Acrisoare sunt si bune
In livada gazduit Brumarii li se mai spune
Are fruza si codita Si la fiert daca se pun
Mustati dar nu-i pisicuta Faci cel mai gustos magiun
Pe-o jumatate-i infocat (Prunele)
Pe cealalta-i luminat.
(Marul)
Balon dezumflat,
Galben colorat
Are mustacioara
Si se chiama
( Para)
Anexa 1
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |