PROIECT DE ACTIVITATE
UNITATEA DE INVATAMANT: Gradinita nr. 37 Braila
GRUPA: Mare- pregatitoare
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare, verificare
TEMA ACTIVITATII: Iarna, prietena copiilor
SCOPUL ACTIVITATII: -Consolidarea deprinderilor de exprimare corecta din punct de vedere gramatical si lexical si de analiza fonetico-analitico-sintetica a propozitiei;
-Dezvoltarea spiritului de echipa prin colaborare si exersarea rolului atribuit in cadrul grupului.
INAINTE DE A INCEPE LECTIA
I. MOTIVATIA
La grupa mare- pregatitoare se desfasoara o varietate de activitati de educare a limbajului care sa contribuie la exersarea deprinderilor de analiza fonetico-analitico-sintetica a propozitiei, la dezvoltarea expresivitatii si creativitatii in vorbire, la stimularea memoriei, la dezvoltarea atentiei voluntare.
Acest tip de activitate stimuleaza imaginatia creatoare si ajuta la verificarea si consolidarea cunostintelor- in cazul de fata- a celor referitoare la caracteristicile anotimpului iarna.
Activitatea este utila pentru ca dezvolta spiritul de echipa, ii invata pe copii sa comunice si sa asculte parerile celorlalti, sa coopereze si sa-si indeplineasca sarcinile in cadrul echipei.
II. OBIECTIVE:pe parcursul si la sfarsitul activitatii copiii vor fi capabili: - sa descopere cuvantul lipsa dintr-un text asociindu-i o imagine; - sa pronunte corect cuvinte care denumesc anumite imagini;
- sa analizeze cuvinte,despartindu-le in silabe,precizand numarul lor;
- sa alcatuiasca propozitii corecte din punct de vedere gramatical si lexical folosind cuvintele date; - sa formeze cuvinte pornind de la o silaba data; - sa compuna cuvinte unind jetoane cu silabe si asociindu-le imaginii corespunzatoare;
III. CONDITII PREALABILE:
Grupa
cu continuitate, nivel bun;
Copiii
poseda deprinderi de munca sustinuta si in echipa;
Prescolarii
grupei sunt familiarizati cu metodoe active de lucru;
IV.EVALUAREA: - pe parcursul activitatii se urmareste:
-utilizarea cunostintelor dobandite in rezolvarea sarcinilor (individual, in echipa sau in grupuri mici);
-identificarea solutiilor originale in realizarea sarcinilor;
V. STRATEGII DIDACTICE
Resurse procedurale: -brainstorming, explicatia, creioanele la mijloc, ganditi/lucrati in perechi/comunicati , joc colectiv, turul galeriilor joc in perechi;
Resurse materiale: -cutii cu siluete, flipchart, marker, fise de lucru, carioca,plicuri cu siluete, masti,panou, jetoane;
Resurse de timp: -40 minute- Evocare- 10 minute
Realizarea sensului-20 minute
Reflectia- 10 minute
VI. BIBLIOGRAFIE:
Beben, Silvia, Gongea Elena, Metode interactive de grup- ghid metodic, Editura Arves ,Craiova, 2006
Dan, Dorina, Proiectarea unei activitati bazate pe metode active -R.I.P., 3/2007
ETAPELE ACTIVITATII |
ACTIVITATEA EDUCATOAREI |
ACTIVITATEA COPIILOR |
METODE SI PROCEDEE |
MIJLOACE DIDACTICE |
1.Introducere |
Expun o plansa care prezinta jocurile copiilor in anotimpul iarna si o cutie-surpriza in care se afla siluete reprezentative pentru anotimpul iarna; Le recit o poezie-ghicitoare solicitandu-le sa asculte, sa intuiasca cuvantul lipsa din text si sa caute in cutie elementul corespunzator: "La cabana, langa gard Creste-nalt si verde un______; Hai, copii, pe deal, fuguta Sa ne dam cu _________; Nas din morcov, ochi de smoala Are omul de __________; Clinchet vesel are el, Mititelul __________; De ninge sau viscoleste Anotimpul se numeste_______." |
Copiii se grupeaza in jurul cutiei, asculta, asociaza, raspund individual si, la final, in cor. Se asaza la cele patru mese grupandu-se in functie de elementul extras din cutie. |
Acomodarea copiilor cu activitatea - "Spargerea ghetii" |
Cutie cu elemente care sa corespunda ca imaine cuvintelor din text |
2. Anuntarea temei |
"Astazi vom vorbi despre iarna" | |||
3. Evocarea |
Solicit:Spune tot ce iti vine in minte cand auzi cuvantul "iarna". Toatele cuvinte le voi nota cu litere de tipar pe flipchart. |
Asculta , raspund,completeaza |
Brainstorming |
Flipchart, marker, plansa |
4.Realizarea sensului *Desparte cuvantul *Formuleaza o propozitie *Cantec: "Tine Baba Iarna sfat" *Formati un cuvant |
Subliniez cate un cuvant si le cer sa il desparta in silabe specificand numarul acestora prin trasarea pe fisa de lucru a tot atator liniute cate silabe are cuvantul . Asez cate un plic pe fiecare masa. Prezint cerinta: Scoateti siluetele,ordonati-le si formulati o propozitie.
Se da un jeton cu o silaba fiecarui grup si se cere alcatuirea unui cuvant cu cat mai multe silabe prin participarea cu cel putin o varianta a fiecarui membru |
Urmaresc, analizeaza, numara, deseneaza, verifica, corecteaza. Se consulta ,ordoneaza siluetele, formuleaza propozitia , desemneaza reprezentantul, compara raspunsurile. Aleg reprezentantii, interpreteaza, executa miscari, retin cuvinte, exemplifica Citesc, asculta, completeaza, retin, prezinta |
Creioanele la mijloc Ganditi/lucrati in perechi/comu- nicati Joc colectiv Joc colectiv |
Fise de lucru creioane Plicuri cu siluete (copil-sanie, brad- globuri) Jetoane |
5. Reflectia |
Fiecare grup primeste cate o fisa A4 care are scris in caseta centrala o silaba. Toti copiii din grup vor completa caseta ce le revine cu un desen ilustrand cuvantul format pornind de la silaba data si vor scrie cifra corespunzatoare numarului de silabe. Fisele completate vor fi apoi expuse si analizate de toti copiii. |
Discuta asupra temei, lucreaza, expun lucrarile, analizeaza, compara |
Creioanele la mijloc Turul galeriilor |
Fise de lucru, carioca, panou |
6. Incheiere |
Sugerez copiilor sa isi aleaga o pereche, fiecaruia dintre ei revenindu-i sarcina sa descopere cu ce silaba incepe numele partenerului sau. |
Copii se grupeaza cate doi. Rostesc numele partenerului ,apoi Prima silaba a numelui. Daca raspunsul e corect, ceilalti aplauda; daca nu,primesc "pedepse". |
Joc in perechi |
Politica de confidentialitate |
![]() |
Copyright ©
2025 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |