Proiect de activitate integrata
"Calatorie pe Terra"
Grupa: Mare - pregatitoare
Educatoarea:
Gradinita ,,CASUTA PITICILOR''-BURDUCA
Categoria de activitate: - Educarea limbajului
- Educatie pentru societate
Tema activitatii: "Calatorie pe Terra""
Durata: O zi
Obiectivele proiectului au fost :
Cunoasterea unor aspecte ale lumii inconjuratoare - continentele Pamantului,
animalele salbatice specifice fiecarei zone, caracteristicile climatice , culturale,sociale
Sprijinirea copiilor in procesul asumarii de roluri si responsabilitati, cunoasterea
unor reguli de comportare fata de oamenii de nationalitati si rase diferite
Educarea capacitatii de a descrie, de a relata, de a sustine o conversatie folosind
adecvat cuvintele in contexte gramaticale diferite.
Inventar de probleme
Ce stiu copiii |
Ce doresc sa afle |
Planeta Pamant se mai numeste si Terra. Terra are mai multe continente. Continentele se deosebesc intre ele. Pe fiecare continent traiesc oameni si animale diferite intre ele. |
Daca oamenii sunt diferiti se pot ei intelege ? Putem trai toti in pace ? |
Activitati de grup:
Educarea limbajului: "Poveste creata"
Obiective de referinta vizate:
sa fie capabil sa creeze povestiri, utilizand cuvinte;
sa inteleaga si sa transmita mesaje simple si sa reactioneze la acestea;
sa distinga sunetele care compun cuvintele si sa le pronunte corect.
2. Educatie pentru societate: "Prietenie fara frontiere" - metoda "Schimba perechea!"
Obiective de referinta vizate:
sa creeze mesaje de toleranta si respect reciproc;
sa recunoasca si sa respecte normele necesare integrarii in viata sociala
sa aprecieze unele comportamente si atitudini in raport cu normele prestabilite Activitati pe arii de stimulare
Comportamente urmarite:
Biblioteca: "Cunosti continentele?"- metoda "Cubul"
a) Sa raspunda la cerintele scrise pe fatetele cubului (descrie, compara , analizeaza,
aplica, argumenteaza, asociaza) ;
b) sa-si asume roluri si responsabilitati
c) sa se exprime in propozitii simple si dezvoltate, corecte din punct de vedere
logic si gramatical.
Arta: Modelaj "Harta Terrei"
d) sa realizeze modele din plastilina care sa reprezinte continentele planetei
e) sa asambleze lucrarile pentru realizarea lucrarii colective Harta Terrei;
f) sa recunoasca literele scrise pe harta pentru a gasi locul fiecarui mulaj .
Constructii: "Harta Terrei"
g) sa redea prin imbinare, asamblare forma zonelor de apa si de uscat ale planetei;
h) sa explice asezarea pe harta animalelor specifice fiecarei zone, asociind numarul
acestora la cifra scrisa pe fiecare continent;
i) sa relationeze cu partenerii de grup.
Stiinta : "Invatam matematica pe continentele Terrei" - fisa matematica pe calculator ( realizata in PowerPoint)
j) sa realizeze grupe le de animale pe fiecare continent conform indicatiilor;
k) sa completeze pe pagina de lucru rezultatele obtinute in urma efectuarii sarcinii
l) Sa descrie oral rezolvarea cerintelor.
Finalitatea zilei:
Organizarea unei expozitii cu lucrarile executate de copii, strangerea materialelor si asezarea lor la locurile stiute de copii.
Scenariul zilei
Evenimente didactice |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
1. Moment organizatoric 2. Captarea atentiei 3. Anuntarea temei 4. Dirijarea invatarii 5. Consolidarea invatarii - atingerea performantei 6. Incheierea activitatii (zilei) |
Se asigura conditiile optime pentru desfasurarea programului zilnic - pregatirea sectoarelor, a materialelor didactice necesare. Dupa sosirea copiilor la gradinita, sunt lasati sa discute liber despre animalele salbatice, apoi educatoare le va prezenta globul pamantesc si harta Terrei si ii anunta ca astazi vor porni intr-o calatorie fantastica pe Terra . Se vor strange copiii in jurul educatoarei si le sunt prezentate jocurile si activitatlei pe ariile de stimulare. Sectorul Arta solicita celor 7 copii realizarea unor mulaje din plastilina reprezentand continentele planetei, folosind un model ajutator. Se finalizeaza activitatea prin asamblarea tuturor lucrarilor pe o plansa de culoare albastra , simbolizand apa, pentru a reconstitui "Harta Terrei". Prescolarii gasesc locul potrivit fiecarei parti componete, asociind literele scrise pe mulajele de lucru si pe harta supor.( Ex. Asia=AS, Africa=AF, Australia=AU, Antartica=ANT, Europa=E, America de Nord=AN, America de Sud=AS). La sectorul Constructii , un grup de 7 copii are sarcina de a construi harta Terra, pe un marcaj realizat anterior de educatoare pe covor. Folosind jucarii de culori corespunzatoare, copiii trebuie sa diferentieze zonele de apa de cele de uscat( apa- albastru , uscat- maro, galben, verde, rosu). Dupa realizarea constructiei, prescolarii au la dispozitie mai multe animale salbatice specifice fiecarei zone. Sarcina lor este de a aseza pe fiecare continent atatea animale cat a indicat cifra aflata pe marcajul de pe covor. La sectorul Stiinta, se foloseste de catre copii a calculatorul pentru rezolvarea fisei de lucru, "Invatam matematica pe continentele Terrei". Aceasta a fost realizata cu programul PowerPoint, avand continut matematic(formare de grupe) dar si de cunoastere a mediului inconjurator( animale salbatice specifice fiecarui continent). In cadrul sectorului Biblioteca se desfasoara activitatea "Cunosti continentele?", realizata prin metoda Cubul. Grupul de ( 5 ) copii este: Rostogolici- rostogoleste cubul; Istetul- "citeste" imaginea sau sarcina si pune intrebarea, Stie-Tot- retine sarcina pt a o reaminti colegilor la nevoie, Cronometru- cronometreaza timpul necesar indeplinirii unei sarcini,Umoristul- incurajeaza grupul si mentine optimismul . Sarcina de lucru: pe fiecare fateta a cubului este o imagine si o comanda ce trebuie indeplinita de fiecare coechipier ( Ex: 1- Descrie continentul Europa; 2- Compara continentele Australia si Africa; Analizeaza pericolul ratacirii in desert; Aplica/deseneaza obiectele de care are nevoie omul in Antartica; Asociaza cuvantul "leu" cu alte cuvinte; Argumenteaza de ce nu traieste antilopa la Polul Nord). Toti copiii rezolva sarcina individual in timpul alocat de Cronometru, fiecare prezentand pe rand raspunsul dat. Educare a limbajulu cu tema "Poveste creata. Copiii sunt impartiti in patru grupuri; fiecare echipa primeste un set de jetoane cu imagini diferite( Ex: barbat japonez, femeie africana, urs panda, copa, casa). Intr-un interval de timp de 10 minute coechipierii vor colabora in cadrul grupului pentru a crea cate o poveste in care sa se regaseasca toate cuvintele reprezentate in jetoanele primite. Dupa expirarea timpului, fiecare grup isi desemneaza un lider care va prezenta clasei povestea creata Educatoarea consemneaza povestile create si alcatuieste Cartea cu povesti a grupei pregatitoare. O alta varianta de finalizare a activitatii este ca fiecare grup ca realizeze un desene reprezentative pentru secventele propriilor povesti, adunate apoi in Cartea de povesti a grupei. Educatie pentru societate abordeaza prin metoda Schimba perechea, tema"Prietenie fara frontiere". Se impart colectivului de copii medalioane reprezentand personaje(fete si baieti) de rase diferite( alba, neagra, galbena) si imbracati doi cate doi in haine de aceeasi culoare. Dupa primirea medalioanelor, copiii formeaza perechi respectand aparteneta la aceeasi rasa si avand aceeasi culoare la imbracaminte. Copiii se asaza pe doua cercuri concentrice, membrii perechilor fiind situati fata in fata. Sarcina de lucru: compunerea unor mesaje de toleranta si respect reciproc intre oamenii de rase diferite ( contra cronometru). Perechile formuleaza cat mai multe mesaje in timpul acordat( 1 minut). La comanda "Schimba perechea!", copiii din cercul exterior se rotesc in sensul acelor de ceasornic, formand pereche cu urmatorul copil. Se repeta sarcina de lucru pana la perechile initiale. Se vor consemna de catre educatoare messajele gasite de fiecare pereche initiala. In incheiere voi face aprecieri stimulatorii asupra modului in care au participat la activitati. Se va organiza expozitia cu lucrarile realizate in sectorul "Arta" si le voi acorda recompense. |
Surpriza, Conversatia Explicatia Demostratia Jocul exercitiu Conversatia Explicatia Jocul exercitiu Expunerea narativa Povestirea, problematizarea Jocul exercitiu Conversatia Conversatia |
Prin impuls emotional Imaginea reprezentativa din poveste Prin participare activa Stimulente - medalioane cu animalul preferat |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |