PROIECT DIDACTIC
NIVELUL :5-7 ani
DISCIPLINA :Educatia limbajului
TEMA: Cate cuvinte am spus?
TIPOLOGIA : Consolidare
FORMA DE REALIZARE : joc didactic
SCOP: Educarea unei exprimari verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical si sintactic
OBIECTIVE OPERATIONALE:
sa spuna propozitii cu doua sau mai multe cuvinte si sa numere cuvintele din propozitie
sa vorbeasca corect si sa descrie o actiune sugerata de o imagine
sa reprezinte grafic o propozitie si cuvintele unei propozitii
METODE SI PROCEDEE:
Conversatia , explicatia ,demonstratia, exercitiul
MATERIAL DIDACTIC:
Jucarii, imagini cu actiuni simple, farfurii , floricele, creta, tabla, loton, fisa de evaluare, chipiu si geanta pentru postas.
DURATA: 30 minute
ORGANIZAREA ACTIVITATII:
Voi asigura conditii favorabile desfasurarii activitatii:
-aerisirea salii si aranjarea mobilierului tip careu deschis
-expunerea jucariilor intr-o vitrina speciala
-asezarea jetoanelor in geanta postasului.
-crearea bunei dispozitii pe coridor si asigurarea intrarii copiilor in grupa.
SCENARIUL DIDACTIC
Momentele activitatii |
Activitatea educatoarei |
Activitatea copiilor |
Forme de organizare |
1 Captarea atentiei 2. Anuntarea temei si a obiectivelor 3 Prezentarea continutului si dirijarea invatarii 4. Asigurarea retentiei si transferului 5. Evaluarea 6. In incheiere |
Va rog sa-mi spuneti ce v-am pregatit astazi pentru activitate? De ce credeti ca am adus aceste jucarii aici in fata voastra? Ati ghicit. Astazi vom vedea cine stie mai multe lucruri despre....vom spune propozitii, vom numara cuvintele si vom invata chiar sa le desenam la tabla .Ne vom juca jocul" Cate cuvinte am spus". Facem un joc de proba: Varianta I. Voi efectua actiuni cu jucariile de pe etajera -Spune ce face? Voi marca propozitia si cuvintele: -Cate cuvinte a spus?
Voi sugera actiunea soricelului de a bea lapte -Spune ce face? - Cate cuvinte a spus? - Cine doreste sa scrie propozitia la tabla Voi solicita sa spuna ce face broscuta, ursuletul, papusa - Cate cuvinte a spus? -Cine reda grafic propozitia? Dar cuvintele? Citim in intregime propozitia. Ce semn a uitat sa puna? Varianta II Bate la usa postasul. Explic jocul si executam unul demonstrativ. Voi folosi imagini din povestea Turtita, Ionel si Maria, Capra cu trei iezi. -Spune ce face? Asezati pe loton atatea flori cate cuvinte a spus . Postasul va veni pentru copii a caror nume incepe cu sunetul "a" cu sunetul "m" si cu sunetul "g" Varianta IIIVoi da copiilor cate o fisa cu o imagine in care personajul face o actiune. Le voi cere sa formuleze in gand propozitia si sa o redea grafic . Cate cuvinte are propozitia ta? Voi verifica redarea grafica, individual Voi face aprecieri generale si individuale |
Copiii vor denumi obiectele de pe etajera. - Ca sa ne jucam cu ele. "Calul fuge" Claudiu a spus 2 cuvinte Soricelul bea cafea. Un copil va marca propozitia printr-o linie urmata de punct. Un alt copil va marca cuvintele prin segmente mai scurte. Ursuletul bate in toba. Un copil va fi postasul. Copiii intreaba: -Cine este? -Un postas cuminte -Ce ne aduce? -O scrisoare pentru un copil a carui nume incepe cu sunetul T Copilul se anunta, primeste scrisoarea si o citeste. "Turtita fuge prin padure" Copiii vor aseza pe loton atatea flori cate cuvinte a spus Tudor . Se va verbaliza. Vor reda grafic propozitia.
. Copiii vor identifica sunetul din numele lor si vor spune propozitiile De fiecare data , un alt copil, cu acelasi nume va reda grafic propozitia Copiii vor duce fisa acasa sa o citeasca parintilor. Vor iesi organizat |
Frontal Frontal Individual Frontal individual frontal individual |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |