PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA
Camara toamnei
Nivel: II Grupa mare - Grupa piticilor
Tema anuala: Cand, cum si de ce se intampla?
Tema saptamanala: Camara toamnei
Forma activitatii: Activitate integrata
Tipul de activitate: verificare si consolidare
Obiective cadru:
-Dezvoltarea capacitatii si imaginatiei copiilor de a face si stabili legaturi intre cunostintele acumulate despre anotimpul Toamna;
-Exersarea unor atitudini pozitive in relationarea cu mediul natural;
-Consolidarea unor deprinderi practice.
Durata activitatii: o zi
Secvente si categorii de activitati: DLC+ DOS
Scenariul zilei:
Intalnirea de dimineata: Copiii ajutati de educatoare discuta despre vitamine si fructe(de unde luam vitaminele?).
La sectorul Biblioteca are loc intalnirea de grup. Un copil aduce pe Rita-Veverita, care le spune de ce a venit la ei: sa-i invete sa fie harnici, sa iubeasca anotimpul Toamna pentru vremea frumoasa si roadele bogate. Veverita a intrebat copiii daca le place munca si daca sunt de acord sa le daruiasca multe materiale pentru activitatile ce vor urma in cursul zilei - materiale din natura pe care ea nu le-a apreciat la timpul potrivit.
In zona Stiinta se afla un cosulet cu
materiale din natura: fructe, legume,
In zona Joc de masa: copiii aleg si sorteaza jetoane cu fructe de toamna, dupa care le aseaza pe un panou pentru a fi oferite veveritei la sfarsit.
Tranzitie: Se recita poezia "Toamna" de Demostene Botez.
Pentru a se aplica Metoda Ciorchinelui, copiii se aduna din nou in grup; pe un panou se afla o imagine reprezentand o fata cu o coronita cu fructe pe cap: Toamna. Se cere copiilor sa spuna cat mai multe lucruri despre toamna, caracteristici, fenomene, bogatie, iar educatoarea va arata cat mai multe imagini apropiate de ceea ce se discuta, pentru a stabili legaturi intre acestea.
ADE: Dintr-un cosulet copiii cu ochii inchisi isi aleg buline in culorile toamnei: galben, portocaliu, maro si formeaza trei grupuri. Grupul 1 spune numele unui fruct de toamna(ex: mar), al doilea grup formeaza propozitii utilizand numele fructului spus de grupul 1, iar al treilea grup spune tot ce stie despre acel fruct: forma, culoare, gust, foloase.
Se inverseaza sarcinile intre cele trei grupuri. Educatoarea rosteste ghicitori si pe rand cate un grup cine raspunde mai repede si bine va fi stimulat cu cate un mar.
Copiii sunt indemnati sa aleaga dintr-un cosulet un fruct sau o leguma, pentru ca apoi sa le grupeze dupa forma, marime, culoare si categorie: fructe sau legume. Apoi se aseaza la masute, unde sunt pregatite coli de hartie, cosulete cu fructe decupate de copii, o tava decupata, lipici, hartie gofrata, lana de culoare verde - aici copiii vor trebui sa realizeze tava cu fructe - aplicatie.
La sfarsit educatoarea intreaba copiii ce s-ar intampla daca nu ar exista fructe si legume, se urmareste exprimarea corecta in propozitii ample. Copiii ii multumesc Ritei-Veverita si ii promit ca ei vor fi harnici si-i daruiesc cateva fructe - nuci, sa le aiba in camara pentru iarna care se apropie.
Cu lucrarile realizate de copii,s-a amenajat un colt al toamnei, cadru unde se face intalnirea finala de grup si se impart fructe copiilor.
Obiective operationale ALA:
- sa identifice materialele puse la dispozitie;
- sa analizeze materialele primite;
- sa compare materialele;
- sa clasifice dupa diferite criterii materialele din natura;
- sa sorteze imaginile care reprezinta fructe de toamna.
Obiective operationale ADE:
sa descrie caracteristicile frunzelor, pomilor si fructelor de toamna;
sa alcatuiasca propozitii corecte utilizand cuvinte date;
sa grupeze dupa criteriile cerute: forma, culoare, gust, foloase;
sa-si argumenteze deciziile luate in legatura cu modul cum au rezolvat sarcinile;
sa contureze dupa sablon fructele cunoscute;
sa decupeze fructele;
sa lipeasca respectand ordinea ceruta: tava si apoi fructele pe tava;
sa lucreze curat, corect, in asa fel incat sa obtina forme asemanatoare celor din natura;
sa valorifice impresiile, trairile afective in realizarea lucrarilor.
Elemente de joc:
surpriza: Rita-Veverita;
ghicirea;
raspunsul la ghicitori;
miscarea;
stimulentele.
Strategii didactice:
Metode si procedee:
povestirea;
conversatia;
explicatia;
problematizarea;
exercitiul;
Metoda Ciorchinelui;
Turul galeriei.
Material didactic:
fructe, legume, frunze;
foi, creioane;
jetoane;
buline colorate;
plansa;
tablou;
fructe decupate;
tava decupata;
lipici, foarfece;
ata colorata pentru coditele fructelor.
Forma de organizare:
pe grupe, frontal.
Bibliografie:
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
1. Moment organizatoric |
- Amenajarea spatiului educational; - Pregatirea materialului didactic; - Organizarea colectivului de copii. |
Observarea interesului copiilor. |
|
2. Captarea atentiei |
Sfarsitul intalnirii de dimineata se realizeaza prin sosirea elementului surpriza Rita-Veverita. |
Conversatia |
Observarea capacitatii de atentie voluntara |
3. Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor |
Se face prin aparitia veveritei, se explica fiecare proba ce va urma si se prezinta regulile jocului. |
Explicatia | |
4. Reactualizarea cunostintelor |
In fata unui panou cu imaginea personalizata a toamnei are loc intalnirea de grup. Se cere copiilor sa spuna cat mai multe idei si cunostinte despre toamna. Tranzitie: poezia "Toamna", de Demostene Botez. ALA Stiinta: Bogatiile Toamnei - copiii analizeaza, compara, clasifica fructele, legumele, frunzele din cosulete dupa anumite criterii: forma, culoare, gust, miros. Arta: Ce bogata esti, Toamna! - aici copiii deseneaza masti de legume din carton si le expun la panou. Joc de masa: copiii aleg si sorteaza jetoane cu fructe si legume de toamna, pe care apoi le aseaza la panou. |
Ciorchinele Exercitiul |
Evaluare orala Aprecieri verbale Evaluare practica |
5. Dirijarea invatarii |
ADE: DLC - Joc didactic: " Ce stii despre?" Prin tehnica ochilor inchisi , copiii isi aleg din cosulet buline in culorile toamnei - galben, portocaliu, maro- si se impart in trei grupuri dupa culoarea aleasa. Grupul 1: spune numele unui fruct; Grupul 2: formeaza propozitii utilizand denumirea fructului spus de primul grup; Grupul 3: enumera caracteristicile fructului: forma, culoare, gust, foloase. Sarcinile se alterneaza intre cele trei grupuri. Se cere apoi copiilor sa gaseasca raspuns la ghicitorile despre fructe de toamna. DOS - Activitate practica: " Tava cu fructe". Se solicita copiilor sa se regrupeze la masute, unde vor gasi cosulete cu fructe de hartie glasee decupate, un cos de hartie, coala colorata, carton colorat, lipici, prosopele umede. Se cere copiilor sa lipeasca pe carton cosul cu fructe, pe care mai tarziu o vor darui Toamnei, in semn de multumire pentru toate bogatiile aduse de ea. |
Explicatia Exercitiul Problematizarea |
Evaluare orala Evaluare practica Aprecieri verbale Evaluare orala Evaluare proba practica |
6. Obtinerea performantei |
Lucrarile se aduna la coltul toamnei impreuna cu celelalte materiale realizate pe parcursul zilei, urmand a fi apreciate de toata grupa. |
Turul galeriei |
Aprecieri verbale |
7. Incheierea activitatii |
Rita-Veverita le-a adus din padure un cosulet cu ecusoane cu alune, pe care le vor purta in piept. Se vor face aprecieri verbale asupra modului in care s-a desfasurat activitatea. |
Expunerea Dialogul Conversatia |
Aprecieri verbale |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |