PROIECT DIDACTIC
DATA: 7.10.2009
GRUPA: mijlocie B - Grupa Buburuzelor
PROPUNATOR: inst.
CATEGORIA DE ACTIVITATE PE DOMENII EXPERIENTIALE:
DOMENIUL STIINTA: cunoasterea mediului
DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV: activitate practica
TEMA: « Cine sunt/suntem ? »
SUBTEMA: "Sa cresti mare, pui de om!"
MIJLOC DE REALIZARE: activitate integrata
TIPUL ACTIVITATII: activitate de observare
SCOPUL: - insusirea cunostintelor privind alcatuirea corpului uman;
- fixarea unor abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare motrica
OBIECTIVE OPERATIONALE PE DOMENII EXPERIENTIALE:
DOMENIUL STIINTA:
Sa descrie imaginea colegilor dupa criterii simple : culoarea pielii, dimensiunea ;
Sa faca diverse comparatii intre corpurile colegilor de grupa ;
Sa exprime stari de spirit avute, asociate cu prezenta unui coleg de grupa ;
Sa enumere partile componente ale corpului uman ;
Sa explice caracterul utilitar al partilor corpului ;
Sa argumenteze prin propriile cuvinte importanta regulilor de igiena ;
Sa identifice caracteristici comune baiatului si fetei ;
Sa colaboreze in cadrul grupului pentru rezolvarea sarcinilor.
DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV:
Sa completeze siluetele omenesti cu elementele care lipsesc;
Sa lipeasca jetoane cu expresiile faciale potrivite contextului dat ;
Sa asambelze si sa lipeasca siluetele omenesti ;
Sa lipeasca forme geometrice astfel incat sa obtina o silueta umana.
MATERIAL DIDACTIC:
Cub mare, colorat in diferite culori ;
Jetoane cu siluete de baiat, fetita, caracteristici comune si individuale;
Insigne pentru fiecare grup, cu simboluri diferentiate ;
Material textil, hartie glasata, servetele, lipici ;
Cercuri;
Recompense - medalioane
METODE SI PROCEDEE:conversatia, explicatia, exercitiul, cubul, diagrama Venn, turul galeriei ;
DURATA ACTIVITATII: 25'
BIBLIOGRAFIE : Programa activitatilor instructiv-educative ;
Revista Invatamantului Prescolar, nr.2/2007
Breben S., Gongea E., Ruiu G.,Fulga M. Ghid metodic « Metode interactive de grup ».
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
Moment organizatoric |
Mesele sunt asezate cu materialele pregatite pentru activitate pe grupuri mici, iar scaunele vor forma un semicerc in fata acestora ; Organizarea frontala a colectivului de copii. |
Conversatia | |
Captarea atentiei |
Captarea atentiei se va face prin conturarea siluetei unui copil din grupa, pe un carton duplex. | ||
Anuntarea obiectivelor |
Dupa recunoasterea semnificatiei desenului, copiii vor fi anuntati ca, printr-un joc, fiecare va trebui sa-si recunoasca si sa-si denumeasca partile corpului, pe care le vor adauga la desenul de pe carton, sa explice la ce folosesc ele si cum le putem pastra sanatoase, iar cu materialele de pe masute vor realiza tablouri foarte frumoase cu corpul omenesc. |
Explicatia | |
Prezentarea optima a continuturilor |
Se vor explica regulile si modul de derulare al jocului : acesta se va desfasura pe echipe, cu ajutorul unui cub ; in fata clasei va fi numit un coleg pe care ceilalti il vor descrie ; fiecare echipa va avea ecusoane diferite, dar in culori corespunzatoare celor de pe cub ; la indemnul « Cauta-ti culoarea ! », un copil din fiecare echipa va veni sa rasuceasca cubul, pana la culoarea corespunzatoare echipei lui - « Cubul se roteste/ La culoarea ta se opreste ! » ; propunatorul va citi sarcina pentru fiecare echipa. Astfel : Echipa buburuzelor va descrie colegul din fata lor dupa culoarea pielii (alb, negru) si dupa dimensiune (gras sau slab) ; Echipa stelutelor va avea ca sarcina sa evidentieze asemanarile si deosebirile dintre fata si baiat ; Echipa fluturasilor va avea ca sarcina sa asocieze : « Ce simti cand te joci cu colegii tai ? » Echipa frunzulitelor va enumera partile componente ale corpului uman ; (joc de atentie : « Ce s-ar intampla daca ? ») Echipa florilor va stabili caracterul utilitar al partilor corpului ; (joc de relaxare : « Ce-mi place ? » ex. : Ce-mi place sa gust ?) ; Echipa morcoveilor va argumenta importanta respectarii normelor de igiena prin explicarea afirmatiei : « Dintisori si voi, manute, Ochisori si piciorute Sanatosi de vrem sa fim Trebuie sa va. ! » (ingrijim) Raspunsurile fiecarei echipe vor fi completate de raspunsurile suplimentare ale colegilor din celelalte grupe. Varianta : copiii vor avea in mana cate un jeton care va sugera o caracteristica specifica fetei (rochita, papusa, cercei, par lung), sau specifica baiatului (pantalon, par scurt, masinute), sau caracteristici comune (familie, infatisare, culoarea ochilor). Pe covor vor fi asezate doua cercuri intersectate. In zona necomuna a cercului galben, vor fi asezate jetoane cu caracteristicile fetei; in zona necomuna a cercului verde, vor fi asezate jetoane cu caracteristicile baiatului. In zona de intersectie a celor doua cercuri vor fi asezate jetoane cu caracteristici comune (infatisare, culoarea ochilor, familie, alcatuirea corpului). |
Explicatia Cubul Exercitiul Brainstorming Diagrama Venn |
Orala Se considera performanta daca toti copiii vor raspunde corect la intrebarile adresate Se considera performanta daca toti copiii aseaza jetoanele in zona de cerc corespunzatoare |
Asigurarea conexiunii inverse |
Copiii se vor aseza in grupuri de lucru urmarind simbolul echipei pe etichetele de pe masute. Grupul 1 : va adauga elemente care lipsesc la silueta fetei sau a baiatului, prin lipire (brate, trunchi, picioare, elemente ale fizionomiei) ; Grupul 2 va lipi fizionomii cu diferite expresii (vesel, trist, speriat), alaturi de imaginea ce sugereaza starea corespunzatoare ; Grupul 3 : va mototoli ti lipi hartie pe hainutele siluetelor. Pot fi folosite ti fire textile, hartie tocata ; Grupul 4 va reconstitui silueta copilului adaugand prin lipire hainele corespunzatoare ; Grupul 5 va construi, dintr-un patrat si mai multe cercuri, o silueta stilizata ; Grupul 6 va decora o batista cu bucati de hartie glasata, sau textile, sau fire textile. |
Lucrul in grupuri mici Exercitiul Explicatia |
Se considera performanta daca toti copiii rezolva cel putin 70% din sarcina didactica |
Evaluarea performantei |
Evaluarea performantei se va face prin metoda « Turul galeriei », avandu-se in vedere obiectivele urmarite in cadrul domeniilor experientiale, adica recunoasterea partilor componente ale corpului uman : Grupul 1 : copiii vor preciza care au fost elementele care au lipsit siluetelor ; Grupul 2 copiii vor denumi starile sugerate de imagini ; Grupul 3,6 copiii vor descrie felul in care au folosit materialele de lucru pentru realizarea sarcinii; Grupul 4 : copiii vor preciza ce silueta au reconstituit ; Grupul 5 copiii vor preciza ce forme geometrice au folosit si care erau mai multe, respectiv mai putine ; |
« Turul galeriei » Explicatia Problematizarea |
Evaluare formativa orala Se considera performanta daca toti copiii rezolva cel putin 70% din sarcina didactica |
Incheierea activitatii |
Educatoarea apreciaza realizarea obiectivelor propuse la centrele de lucru . Se fac aprecieri asupra efortului depus de copii pentru finalizarea produselor la ariile de stimulare. Se ofera recompense - medalioane. |
Conversatia |
Aprecieri globale asupra activitatii desfasurate |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |