PROIECT DIDACTIC
NIVELUL: 3-5 ani
DISCIPLINA : Matematica.
TEMA : O jucarie, multe jucarii
FORMA DE REALIZARE : Joc didactic
TIPUL DE ACTIVITATE :consolidare
SCOP: Formarea capacitatii de a aprecia global o cantitate de obiecte concrete si de a exprima verbal cele constatate
OBIECTIVE OPERATIONALE:
-sa recunoasca , sa formeze si sa denumeasca multimi de obiecte
- sa gaseasca si sa denumeasca multimile de obiecte din jur, cu ,,o jucarie', ,,multe jucarii'( farfurii, cani, servetele).
- sa separe jucariile date in doua grupe ,,o jucarie' si respectiv ,,multe jucarii';
SARCINA DIDACTICA:
Recunoasterea si denumirea multimilor de jucarii.
Constituirea unor multimi cu ,,multe jucarii' si cu ,,o jucarie'.
REGULA JOCULUI: vor fi specificate la fiecare varianta de joc.
ELEMENTE DE JOC: surprize, aplauzele, sunetul clopotelului, papusa care se joaca cu copiii, inchiderea , deschiderea ochilor, versuri,
MIJLOACE DE INVATAMANT:
Jucarii, papusi, siluete de iepurasi, siluete de legume, jetoane(cu o imagine, multe imagini) , jetoane cu familia de iepurasi, suporturi pentru imagini, servetele etc
METODE: conversatie, explicatie, demonstratie, exercitiul.
MOMENTUL ORGANIZATORIC
Asezarea mobilierului in careu deschis
Intrarea organizata a copiilor in grupa
Anuntarea sosirii unui musafir.
SCENARIUL DIDACTIC
Secventele activitatii |
Activitatea educatoarei |
Activitatea copiilor |
Forme de acti-vitate |
Captarea atentiei Comunicarea obiectivelor si anuntarea temei Prezentarea optima a continutului si dirijarea invatarii Obtinerea performantelor Asigurarea retentiei si a transferului Evaluarea si incheierea activitatii |
Bate cineva la usa! Cine a venit la noi? Astazi copii, la grupa noastra a sosit papusa Ina cu un sac de jucarii. - Intuirea materialului Oare ce a adus Ina in acest sac? Astazi ne vom juca impreuna cu papusa Ina si cu o prietena a ei, jocul "O jucarie, multe jucarii " Ina imi sopteste cu care dintre papusile noastre doreste sa se joace Jocul de proba Acum Ina imi spune ca ar dori ca ea sa se joace doar cu o masina iar prietena sa cu multe - Cine doreste sa-i aduca o masina Inei, ----dar prietenei sale? - Cate masini are aceasta papusa? Dar aceasta? Varianta 1 Se va desfasura ca in jocul de proba, dar cu celelalte jucarii :Farfurioare, canite, servetele, linguri , cutite. Ina pregateste masa, ajutata de copii. Varianta 2 Copiii descopera pe suportul cu buzunare doi iepurasi , unul mare unul mic Iepurasii doresc sa manance morcovi Cel mare un morcov iar cel mic multi -Cine doreste sa-l hraneasca pe cel mic? - Cati morcovi mananca el? Cine-l ajuta pe celalalt? Cati morcovi a primit iepurele mare ? Iepurasii vor dori : o varza multe verze, Copiii vor inchide ochii si iepurasii vor manca Voi suna din clopotel. Ce multime lipseste? Varianta 3 Papusa a adus jetoane cu: o pisica, multe pisici, un catel multi catei, o cusca multe custi, o masina multe masini, un soricel multi soricei Ea va chema copilul care trebuie. Daca are un iepuras pe jeton , ea il va chema pe cel cu multi iepurasi, Voi asigura deplasarea copiilor la masute. Aici copiii vor forma familia de iepurasi , reconstituind un cerc din doua bucati (Un iepuras, mama, pe un jeton si multi iepurasi pe un alt jeton) Voi face aprecieri generale si individuale, multumind Inei pentru vizita facuta. |
- asculta -recunosc o papusa - recunosc si denumesc jucariile aduse de papusa Ina -denumesc jucariile si formeaza multimi dupa forma - urmaresc atenti - denumesc o masina, multe masini' - asculta, urmaresc, separa - urmaresc cu atentie si verbalizeaza O ajuta pe Ina si pe prietena ei la aranjarea mesei Si aduc din grupa cele necesare - urmaresc, citesc imaginea, verbalizeaza - actioneaza dand morcovi iepurasilor - denumesc multimile formate pun capul pe masa si apoi, la sunetul clopotelului, vor ghici ce multime lipseste Vor verbaliza cat mai mult : o varza multe verze, un morcov, multi morcovi.. Copilul la care s-au terminat versurile se ridica cauta sub servetel o imagine si spune ce a gasit Ceilalti il stimuleaza prin aplauze Vor actiona fiecare independent, verbalizand Vor canta " Am cunoscut un orasel"- joc cu text si cant. Vor iesi organizat. |
Frontal Frontal Indivi-dual Frontal Indivi-dual si frontal Indivi-dual Frontal Frontal |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |