PROIECT DIDACTIC
NIVELUL . 5-7 ani
DISCIPLINA : Educarea limbajului
TEMA: Fata babei si fata mosneagului de Ion Creanga
FORMA DE REALIZARE: Povestirea educatoarei
TIPOLOGIA: Formare de priceperi si deprinderi
SCOP: dezvoltarea capacitatii de a asculta, de a retine si reproduce cu cuvinte si expresii specifice, o poveste
OBIECTIVE OPERATIONALE: ;
- Sa identifice momentele principale si personajele acestei povesti.
- Sa identifice trasaturile specifice fiecarui personaj
- Sa povesteasca povestea dupa un sir de imagini , clar , coerent cu cuvinte proprii si cu cuvinte insusite prin audierea povestii.
METODE DIDACTICE
conversatia,
povestirea,
explicatia,
exercitiul.
MATERIAL DIDACTIC
planse reprezentand secventele principale ale povestii
cartea de povesti;
MOMENTUL ORGANIZATORIC
Aerisirea salii
Asezarea planselor pe suport, acoperite
Scaunelele in semicerc
Asigurarea intrarii organizate a copiilor in grupa si asezarea lor confortabila la locuri
Crearea unui moment de destindere si buna dispozitie.
SCENARIUL DIDACTIC
Etapele activitatii |
Activitatea educatoarei |
Activitatea copiilor |
Metode |
Captarea atentiei Anuntarea teniei si a obiectivelor Dirijarea invatarii Expunerea povestii de catre educatoare Fixarea continutului asigurarea retentiei Asigurarea conexiunii inverse In incheiere |
Se va realiza prin prezentarea mosneagului, sub forma de surpriza, care a venit sa le spuna copiilor povestea lui. Le voi comunica copiilor titlul si autorul povestii: Fata babei si fata mosneagului de Ion Creanga si le voi aminti ca sunt deja mari, sa fie atenti, ca va trebui sa povesteasca si ei povestea parintilor. Povestirea educatoarei trebuie sa fie expresiva, pentru a-i emotiona pe copii: "A fost o baba si un mosneag, baba avea o fata si mosneagul o fata. Fata babei era sluta, lenesa si rea la inima. Fata mosneagului era frumoasa, harnica, ascultatoare si buna la inima, dar era foarte oropsita. Mosul isi trimite fata in lume din cauza babei. Fata porneste la drum, facand bine si ajutandu-i pe cei aflati la nevoie: ingrijeste catelusa, curata parul, lipeste cuptorul, curata fantana, ingrijeste gospodaria si animalele Sfintei Duminici. Pe parcurs voi explica fiecare cuvant necunoscut, fara sa rup firul povestii, inlocuiesc cu un sinonim sau doua. Dupa momentul psihologic voi purta discutii cu copiii in legatura cu personajele din poveste. Voi prezenta pe rand imagini si voi orienta atentia copiilor prin intrebari ajutatoare acolo unde este nevoie. Vi adresa intrebari referitoare la caracterul personajelor si voi solicita argumentarea opiniilor. Totodata voi cere copiilor sa grupeze personajele Copiii vor fi solicitati sa desprinda invatatura din poveste pe baza intrebarilor. Formulez concluzii si fac aprecieri |
Vor primi cu bucurie. Vor repeta titlul povestii si cateva cerinte privitoare la exprimare : sa vorbeasca corect si cu cuvinte multe( in propozitii si fraze) Asculta si simt anumite trairi Vor spune daca le-a placut povestea despre cine este vorba, etc. Vor privi fiecare imagine si vor povesti individual, fiecare Copiii vor fixa pe macheta : siluetele personajelor, dupa criteriul "fapte bune-fapte rele'. Spun ce au invatat din aceasta poveste |
Conversatia Explicatia Povestirea Explicatia Conversatia Explicatia Povestirea |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |