Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
DIDACTIC 5-7 ani activitate matematica - "Cum este si cum nu este aceasta piesa"

DIDACTIC 5-7 ani activitate matematica - "Cum este si cum nu este aceasta piesa"


PROIECT DIDACTIC

NIVELUL: 5-7 ani

ARIA CURRICULARA: stiinta

DISCIPLINA : activitate matematica.

TEMA : "Cum este si cum nu este aceasta piesa".

FORMA DE REALIZARE : joc logico-matematic.

TIPOLOGIA: consolidare, verificare

SARCINA DIDACTICA : sa descrie piesele geometrice cu ajutorul atributelor si a negatiilor acestora.

SCOP: Dezvoltarea capacitatii de recunoastere, denumire, construire si utilizare a formelor geometrice

OBIECTIVE OPERATIONALE:

  • sa identifice si sa descrie piesele geometrice prin atributele pe care le au sau pe care nu le au
  • sa aleaga piesa ceruta pe baza caracteristicilor pe care nu le are
  • sa se incurajeze prin aplauze

ELEMENTE DE JOC : miscarea, aplauze cu recitare, intrecerea, surpriza

REGULILE JOCULUI: vor fi explicate pentru fiecare varianta de joc

MIJLOACE DIDACTICE :

Trusa logico-matematica, ochelari cu lentile mate, panoul cu buzunare transparente, bani confectionati

DURATA: 30 minute.

METODE : conversatia, explicatia, exercitiul, descoperirea, problematizarea.

MOMENTUL ORGANIZATORIC :

In prima parte a jocului copiii vor fi asezati in semicerc. Pe masa din mijloc vor fi dispuse piesele trusei, acoperite, fiecare cu un servetel, iar pe mese, in spatele copiilor , vor fi asezate fisele de munca individuala.

SCENARIUL DIDACTIC

Etapele activitatii

Activitatea educatoarei

Activitatea copiilor

Metode

1

2

3

-Captarea

atentiei

- Enuntarea obiectivelor si anuntarea temei

-Prezentarea continutului si dirijarea invatarii

Asigurarea retentiei si a transferului

Incheierea activitatii



-"Copii, noi pana astazi am descris piesele trusei logico-matematice asa cum ele, sunt, fiecare in parte. Astazi m-am gandit sa spunem si cum nu sunt.

-Astazi ne vom juca jocul: "Cum este si cum nu este aceasta piesa?"

Varianta nr.1

Eu voi recita:

Pum-na-re-ta

Pum-na-ti

Ta-pi, ta-pi, gri si

copilul la care s-au terminat versurile vine, descopera o piesa, si spune cum este si cum nu este acea piesa. Exemplu: "Aceasta piesa este un triunghi, mic, rosu si gros. Nu este patrat, nu este dreptunghi, nu este cerc, nu este albastra, nu este galbena, nu este mare, nu este subtire".

Varianta. 2

Copilul cu ochelari cu lentile acoperite va primi de la alt copil o piesa. Prin pipaire va spune ce forma are, ce marime, ce grosime Partenerul lui il va ajuta sa descopere si culoarea, spunand : nu este galbena, nu este rosie si este...

- este albastra

Varianta III

Voi imparti copiii in doua grupe asezate de o parte si alta a mesei lungi pe care sunt asezate piesele. Pe rand cele doua grupe vor fi vanzatori si cumparatori. Cumparatorii vor descrie piesa dorita. Vanzatorii trebuie sa o depisteze, in multimea de piese. Cand vor vinde vor primi bani. Va castiga grupa care a obtinut mai multi bani.

Voi face aprecieri asupra jocului si a participarii active a copiilor la joc.

Intuiesc materialul de pe masa educatoarei

-asculta

-asculta cu atentie

-se anunta la raspuns, urmaresc interventiile colegilor, completeaza si-i corecteaza daca este cazul

-raspund

-apreciaza prin aplauze incurajatoare " Bravo, bravo, ai stiut"

-descriu piesele

-aplauda

-apreciaza raspunsurile

Vor fi antrenati

toti copiii.

Unul va verbaliza

Piesa va fi ceruta prin "cum este si cum nu este aceasta piesa"

Vanzatorii vor fi atenti la cerintele cumparatorilor

Copiii vor stabili care grupa a primit mai multi bani

Explicatia

Demonstratia

Exercitiul

conversatia

exercitiul

Explicatia

Demonstratia

Exercitiul

explicatia





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.