PROIECT DE ACTIVITATE
Grupa: mare
Propunator:
Data 17 martie 2009
Domeni experientiale implicate: Domeniul Stiinta, Domeniul Limba si Comunicare
Tema activitatii: "Primavara"
Tipul activitatii: mixta
Obiective operationale:
O1 - sa alcatuiasca propozitii simple sau dezvoltate, de doua-patru cuvinte, cu si fara suport intuitiv;
O2 - sa cunoasca unele elemente componente ale lumii inconjuratoare (obiecte, aerul, apa, solul, vegetatia, fauna, fiinta umana ca parte integranta a mediului, fenomene ale naturii), precum si interdependenta dintre ele;
O3 - sa recunoasca si sa descrie verbal si/sau grafic anumite schimbari si transformari din mediul apropiat;
O4 - sa numere de la 1 la 9 recunoscand grupele cu 1-9 obiecte si cifrele corespunzatoare;
O5 - sa identifice pozitia unui obiect intr-un sir utilizand numeralul ordinal;
O6 - sa participe la activitatile de grup, inclusiv la activitatile de joc, in calitate de vorbitor, cat si in calitate de auditor.
Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea.
Mijloace didactice: planse reprezentand fenomene specifice anotimpului primavara, macheta reprezentand o poienita cu flori multicolore, carti de povesti, fluturi din carton, cifrele 1-9, cosulete, jetoane reprezentand 9 flori rosii si 9 fluturi galbeni, panou cu buzunare orizontale, fisa de lucru matematica, cd-player.
Forma de organizare: activitate integrata.
Resurse de timp: 40 minute
Nr. crt. |
Eveniment didactic |
Continut stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
||
Metode si procedee |
Mijloace de invatamant |
|||||
Organizarea activitatii |
Organizarea mediului educational - aerisirea salii de grupa - asezarea in semicerc -pregatirea materialelor pentru inceperea activitatii.(acestea vor fi iustrate acoperite). |
Observarea comportamentului nonverbal |
||||
Introducerea in activitate Captarea atentiei |
Pentru a le capta interesul pentru activitate, le voi citi o poveste despre primavara, prezentandu-le totodata si cartea. |
Explicatia Conversatia |
Cartea de povesti | |||
Anuntarea temei |
Astfel captata atentia le voi anunta tema activitatii: -Astazi vom realiza impreuna o activitate care se numeste "Raze de soare, miros, bazait si culoare". |
Conversatia |
Observarea comportamentului non-verbal |
|||
Desfasurarea activitatii |
- se expun imagini pentru inceput acoperite reprezentand fenomene specifice anotimpului primavara; - se poarta o conversatie despre primavara, dupa urmatorul plan: "-In ce anotimp ne aflam? -Care sunt celelalte anotimpuri ale anului? -Care sunt lunile de primavara? -Ce se intampla cu natura in acest anotimp? -Cine este vestitorul primaverii? -Care sunt pasarile calatoare care se intorc la noi in tara in anotimpul primavara? -Care sunt primele flori care infloresc primavara? -Care sunt fenomenele naturii specifice anotimpului primavara? -Ce fac copiii in anotimpul primavara?" Copiii vor da cate 2-3 raspunsuri la fiecare intrebare. Copiii intuiesc despre ce este vorba in imaginile acoperite raspunzand la intrebarile educatoarei: -se expune prima imagine reprezentand un peisaj de primavara (cuprinzand flori) se poarta o conversatie avand ca subiect imaginea expusa prin intrebari - raspunsuri, se va descoperi si a doua imagine (cuprinzand flori si insecte) punand intrebari despre imaginea descoperita: ce fel de insecte cunosc copiii, ce se intampla cu acestea iarna, de ce se trezesc la viata primavara, ce fel de flori cunosc specifice anotimpului primavara, cum se numesc etc. "Cine stie sa recite o poezie frumoasa despre anotimpul primavara?" -se cere copiilor sa alcatuiasca propozitii utilizand cuvintele: "floare", "soare", "fluture", apoi sa precizeze care este forma de plural a cuvintelor: "floare", "fluture", "buburuza". "Fiindca am vorbit astazi si despre insecte si flori, haideti sa ne jucam cu acestea!" -se expune macheta reprezentand poienita si se cere copiilor sa denumeasca elementele din macheta (fluturi, flori) precizand atributele, se compara multimile, formand perechi intre elementele acestora; fiecare actiune se va verbaliza; -se cere copiilor sa asocieze cifra corespunzatoare numarului de elemente (9); se aranjeaza fluturii si florile dupa cerinta, obtinand sirul fluturilor (1-9) si al florilor (1-9); -se determina locul fiecarui fluture in sirul format utilizand numeralul ordinal corespunzator (se procedeaza la fel si cu sirul florilor); -se va ascunde pe rand cate un fluture sau o floare cerandu-li-se copiilor sa identifice lipsa acestora, apoi sa le denumeasca utilizand numeralul ordinal corespunzator, respectand acordul verbal intre numeral si substantivul care il insoteste. |
Conversatia Problematizarea Conversatia Problematizarea Exercitiul Problematizarea Explicatia Demonstratia Problematizarea Exercitiul Problematizarea |
Planse cu anotimpul primavara (Material intuitiv) Imagini cu anotimpul primavara Macheta Fluri din carton Cifre de la 1 la 9 Jetoane |
Evaluare prin aprecieri verbale Raspunsurile corecte sunt rasplatite cu aplauze. Observarea comportamentului non-verbal Observarea comportam.nonverbal Evaluare prin aprecieri verbale Evaluare prin aprecieri verbale Evaluare prin aprecieri verbale Evaluare prin aprecieri verbale |
||
Evaluare |
-La masute, fiecare copil completeaza fisa data. La panou sau pe macheta copiii aseaza jetoane potrivite pentru a realiza un tablou de primavara. Se spun ghicitori adecvate, concomitent cu aceste actiuni. |
Exercitiul Problematizarea |
Fise de lucru Ghicitori Panou |
Evaluare prin aprecieri verbale si recompense |
||
Incheierea activitatii |
-Vor interpreta un cantec de primavara. "Infloresc gradinile." - acordarea recompenselor (fiecare copil va primi cate o floare colorata). |
Joc de miscare cantecul Conversatia |
Cd-player |
Observarea comportamentului copiilor |
||
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |