Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
DE ACTIVITATE limba si comunicare - Gaseste ce lipseste

DE ACTIVITATE limba si comunicare - Gaseste ce lipseste


PROIECT DE ACTIVITATE

Data:28-05:2009

Educatoare:

Domeniul limba si comunicare

Tema:"Gaseste ce lipseste"

Tipul de activitate:Consolidare

Forma de realizare:Joc didactic

Scopul activitatii:dezvoltarea exprimarii orale;

.Educarea unei exprimari orale corecte din punct de vedere fonetic,lexical si sintactic;

.Dezvoltarea capacitatii de a intelege si transmite intentii,ganduri,semnificatii mijlocite de limbajul scris.

Obiective operationale:

a}cognitiv informationale

O1.Sa denumeasca imaginea data;

O2.Sa desparta cuvantul in silabe;



O3.Sa precizeze locul sunetului in cuvantul dat;

O4.Sa inteleaga ca tipariturareprezinta imaginea cu care este asociata;

O5.Sa recunoasca semne ale limbajului scris.

b}psiho-motorii

.Sa manuiasca cu usurinta materialul si uneltele de scris;

.Sa scrie dupa model.

c) afective

.Sa constientizeze imprtanta exprimarii orale corectesi importanta scrierii.

Sarcina didactica:Gasirea unor posibilitati corecte de continuare a lantului sunetelor;

Sesizarea sunetului initial si final al cuvantului dat.

Regulile jocului:Copiii denumesc imaginea data,despart cuvantul in silabe,precizeaza sunetul initial si fina lal fiecarui cuvant si gasesc alte cuvinte care incep cu sunetul final al cuvantului dat.

Se aplauda raspunsurile corecte,se incurajeaza echipa din care fac parte.

Elemente de joc:Surpriza,intrecerea,aplauzele,inchiderea si deschiderea ochilor.

Metode si procedee:Explicatia,demonstratia, conversatia,exercitiul, problematizarea,piramida, brainstormingul.

Material didactic:Un disc cu imagini diferite,jetoane cu imagini diferite,tabla magnetica,tabla,creta colorata,carti pentru prescolari,litere mari de tipar in relief,litere de la jocul"Raspunde repede si bine",o piramida confectionata. 

Durata:30-35'

Material bibliografic:"Metode interactive de grup"-Ghid metodic-Silvia Breben si colaboratorii;

"Jocuri didactice pentru educarea limbajului"-Aurelia Ana,Smaranda Cioflica.

Desfasurarea activitatii:

Evenimentul didactic

Continutul stiintific

Strategii didactice

Evaluare

Moment organizatoric

-aranjarea mobilierului in forma de clasa;

-asezarea materialului la indemana copiilor

Captarea atentiei

Intuirea si denumirea materialului

.conversatia;

.frontal.

Reactualizarea cunostintelor

-prezentarea uni imagini pentru a fi denumita,stabilirea sunetului initial ale cuvantului sugerat de imagine.

.cnversatia;

problematizarea.

.frontal

Chestionarea orala

Anuntarea temei si obiectivelor

-se denumeste ac tivitatea,tipul acesteiasi tema,se prezinta obiectivele

.explicatia;

.frontal

Dirijarea invatarii

-Explicarea jocului

.se explica notiunea de "lant"

.pentru a forma un lant,verigile lui trebuie legate intre ele

.si pentru un lant de cuvinte avem nevoie de o veriga de legatura a sunetelor

-se prezinta discul cu imagini asezate astfel incat,sunetul final al cuvantului dat sa fie identic cu sunetul intial al cuvantului urmator

Ex:cal-lup-pui-iepure-elefant-tractor-rac-copil-leu-urs

-Demonstrarea jocului :

.se face cu ajutorul copii lor ;

.se denumeste prima imagine din partea de sus a discului :CAL,se desparte in silabe cuvantul,se stabileste primul si ultimul sunet.

.se sesizeaza ca urmaroarea imagine este denumita printr-un cuvant care incepe cu sunetul cu care s-a terminat primul cuvant "L"(CAL-LUP) si se formeaza o veriga de legatura a lantului

.se procedeaza la fel pentru continuarea lantului.

.explicatia;

.frontal

.problematizarea

.demonstratia;

.conversatia;

.exercitiul;

.frontal

.chestionarea orala

Atingera performantei

-se va analiza fiecare imagine de pe disc,precizandu-se sunetul de legatura,pana cand

lantul se inchide.

-copiii formeaza un lant deschis pe tabla mahnetica.Pentru fiecare sunet se va alege litera corespunzatoare,se va urmari traseul grafic al acesteia si se va scrie la tabla dupa model.

-"Completeaza ce lipseste"

Se dau "lanturi" scurte,cuvinte formate din 3-4 sunete.Seexplica asocierea sunetelor,a literelor pentru a forma cuvinte.Se afiseaza pe tabla magnetica o imagine si cuvantul corespunzator

Ex:CAL-imagine

CAL-cuvant scris

C-L

Copiii aleg litera potrivita petru a scrie cuvantul.


-"Gaseste un lant cu trei cuvinte scurte"

(CAR-RAC-CUC)

.exercitiul;

problematizarea;

.frontal

.problematizarea;

.exercitiul;

.brainstormingul

-orala,prin exprimare corecta din punct de vedere fonetic si lexical

actionala prin manuirea materialului la tabla magnetica si scrierea cu creta la tabla inchiderea si deschiderea ochilor.

.actionala;

aplauze;

.orala,prin rostirea cuvintelor

Asigurarea retinerii si transferului de cunostinte

-Se evidentiaza importanta comunicarii prin limbaj scris

-se imparte grupa in trei subgrupe,prin numarare

-"Formati piramida lantului de cuvinte"

-Se asaza in piramida cel putin 5 cuvinte in lant, de jos in sus,prin asocierea literelor.

.problematizarea;

.piramida;

.munca in grupprin intrecere

.actional,constituind prompt grupele si manuind literele corespunzatoare pentru realizarea lanturilor de cuvinte.

Desfasurarea activitatii:

Evenimentul didactic

Continutul stiintific

Strategii didactice

Evaluare

Moment organizatoric

-aranjarea mobilierului in forma de clasa;

-asezarea materialului la indemana copiilor

Captarea atentiei

Intuirea si denumirea materialului

.conversatia;

.frontal.

Reactualizarea cunostintelor

-prezentarea uni imagini pentru a fi denumita,stabilirea sunetului initial ale cuvantului sugerat de imagine.

.cnversatia;

problematizarea.

.frontal

Chestionarea orala

Anuntarea temei si obiectivelor

-se denumeste ac tivitatea,tipul acesteiasi tema,se prezinta obiectivele

.explicatia;

.frontal

Dirijarea invatarii

-Explicarea jocului

.se explica notiunea de "lant"

.pentru a forma un lant,verigile lui trebuie legate intre ele

.si pentru un lant de cuvinte avem nevoie de o veriga de legatura a sunetelor

-se prezinta discul cu imagini asezate astfel incat,sunetul final al cuvantului dat sa fie identic cu sunetul intial al cuvantului urmator

Ex:cal-lup-pui-iepure-elefant-tractor-rac-copil-leu-urs

-Demonstrarea jocului :

.se face cu ajutorul copii lor ;

.se denumeste prima imagine din partea de sus a discului :CAL,se desparte in silabe cuvantul,se stabileste primul si ultimul sunet.

.se sesizeaza ca urmaroarea imagine este denumita printr-un cuvant care incepe cu sunetul cu care s-a terminat primul cuvant "L"(CAL-LUP) si se formeaza o veriga de legatura a lantului

.se procedeaza la fel pentru continuarea lantului.

.explicatia;

.frontal

.problematizarea

.demonstratia;

.conversatia;

.exercitiul;

.frontal

.chestionarea orala

Atingera performantei

-se va analiza fiecare imagine de pe disc,precizandu-se sunetul de legatura,pana cand

lantul se inchide.

-copiii formeaza un lant deschis pe tabla mahnetica.Pentru fiecare sunet se va alege litera corespunzatoare,se va urmari traseul grafic al acesteia si se va scrie la tabla dupa model.

-"Completeaza ce lipseste"

Se dau "lanturi" scurte,cuvinte formate din 3-4 sunete.Seexplica asocierea sunetelor,a literelor pentru a forma cuvinte.Se afiseaza pe tabla magnetica o imagine si cuvantul corespunzator

Ex:CAL-imagine

CAL-cuvant scris

C-L

Copiii aleg litera potrivita petru a scrie cuvantul.

-"Gaseste un lant cu trei cuvinte scurte"

(CAR-RAC-CUC)

.exercitiul;

problematizarea;

.frontal

.problematizarea;

.exercitiul;

.brainstormingul

-orala,prin exprimare corecta din punct de vedere fonetic si lexical

actionala prin manuirea materialului la tabla magnetica si scrierea cu creta la tabla inchiderea si deschiderea ochilor.

.actionala;

aplauze;

.orala,prin rostirea cuvintelor

Asigurarea retinerii si transferului de cunostinte

-Se evidentiaza importanta comunicarii prin limbaj scris

-se imparte grupa in trei subgrupe,prin numarare

-"Formati piramida lantului de cuvinte"

-Se asaza in piramida cel putin 5 cuvinte in lant, de jos in sus,prin asocierea literelor.

.problematizarea;

.piramida;

.munca in grupprin intrecere

.actional,constituind prompt grupele si manuind literele corespunzatoare pentru realizarea lanturilor de cuvinte.





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.