Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
DIDACTIC DE ACTIVITATE INTEGRATA Grupa mare - CU CE SI CUM EXPRIMAM CEEA CE SIMTIM?

DIDACTIC DE ACTIVITATE INTEGRATA Grupa mare - CU CE SI CUM EXPRIMAM CEEA CE SIMTIM?


PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE INTEGRATA


DATA: 21 octombrie 2009

NIVELUL: II (Grupa mare A)

Ed.

TEMA: "CU CE SI CUM EXPRIMAM CEEA CE SIMTIM?"

SUBTEMA: De ce iubim toamna?-evaluare



MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrata

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE:

ADE

- DS : Activitati matematice - joc-exercitiu "Grupam si numaram "( elemente din cosul toamneie toamnei:legume, fructe)

DLC: Educarea limbajului - joc didactic "Buchetul toamnei"

- DEC: Educatie muzicala - repetarea cantecelor de toamna "Culesul viilor", "Toamna", "Supa de zarzavat"

ALA "Culorile toamnei" - lucrare colectiva pe grupuri:

Grupa crizantemelor- realizarea gradinii cu flori de toamna

Grupa merelor - pictura dovlecei

Grupa morcovilor - decupare prin intepare-legume

Grupa cocorilor- lipire stoluri

ADP

- Intalnirea de dimineata - "De ce ne place toamna?"

- Rutine - "Ma pregatesc pentru activitate" - exersarea unor deprinderi de autoservire;

- "Singurel imi fac ordine la locul de munca"- exersarea unor   deprinderi de munca gospodareasca.

- Tranzitii - poezii "Toamna", "Cine e toamna?"

cantece : Culesul viilor", "Toamna", "Supa de zarzavat", "A ruginit frunza din vii"

joc muzical "Misca vantul frunzele"

- Activitate de grup - Completam mesajul!"

TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de cunostinte si deprinderi

FORME DE ORGANIZARE: in grupuri, in perechi, individual, frontal

OBIECTIVE FUNDAMENTALE:

- Dezvoltarea capacitatii copiilor de a stabili diverse legaturi intre cunostintele dobandite despre toamna.

- Dezvoltarea deprinderii de a grupa obiecte dupa un anumit criteriu (marime, culoare, forma).

- Dezvoltarea capacitatii copiilor de a descrie imagini, obiecte. Educarea unei exprimari orale corecte din punct de vedere fonetic, lexical si sintactic.

- Formarea capacitatii de exprimare prin muzica si exersarea capacitatii de receptare a lumii sonore.

- Dezvoltarea si aplicarea in contexte diferite a informatiilor si abilitatilor dobandite in alte domenii.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

ALA: Grupa crizantemelorr:

- sa decupeze corect pe contur florile;

- sa realizeze petalele prin dactilopictura ;

Grupa merelor:

- sa picteze dovlecelul, utilizand culorile corespunzatoare, respectand tehnicile insusite.

Grupa morcovilorr:

- sa decupeze prin intepare legumele de toamna ;

- sa foloseasca corect acul pentru a reda forma dorita.

Grupa cocorilor:

- sa decupeze/lipeasca cocorii si randunelele in stoluri; la fel si norii ;

- sa respecte modul de lucru, lucrand ingrijit si frumos.

ADE:

DS - Activitate matematica:

- sa verbalizeze actiunile date utilizand un limbaj matematic adecvat;

- sa rezolve corect fisa de lucru.

- sa numere obiectele unei multimi, facand asocierea cifra - cantitate si invers;

- sa clasifice obiectele dupa 2 criterii date simultan, alcatuind grupe de obiecte:forma,

culoare, marime;

- sa recunoasca cifrele in intervalul 1 - 7;

- sa ordoneze in sir crescator si descrescator legumele date;

- sa ordoneze florile toamnei respectand criteriul lungimii coditelor acestora;

DLC - Educarea limbajului:

- sa alcatuiasca propozitii corecte cu cuvintele date;

- sa desparta corect in silabe cuvintele ce denumesc anumite fructe, legume sau aspecte caracteristice anotimpului toamna.

- sa formuleze corect enunturile care descriu imaginile reprezentative anotimpului toamna;

- sa descrie caracteristicile esentiale ale anotimpului toamna;

- sa recite clar si expresiv poeziile invatate despre toamna;

- sa formuleze corect intrebarile specifice metodei "explozia stelara";

- sa recunoasca sunetul cu care incepe un anumit cuvant dat;

DEC - Educatie muzicala:

- sa intoneze corect cantecele despre anotimpul toamna insusite anterior;

- sa asocieze cantecelor miscarile sugerate de text.

- sa respecte miscarile specifice de dans pe melodia lui Vivaldi - "Toamna"

ADP :

- sa recunoasca lunile de toamna, precum si luna in care ne aflam;

- sa precizeze caracteristicile esentiale ale anotimpului toamna;

- sa completeze corect mesajul, alegand jetoanele potrivite.

STRATEGII DIDACTICE

METODE SI PROCEDEE

conversatia

Exercitiul

Elemente de problematizare

Explicatia

Demonstratia

Observatia

Jocul

Explozia stelara

Ciorchinele

MATERIAL DIDACTIC

  1. ALA: cutiuta cu surprize, sabloane: fructe, flori,nori,pasari, dovlecei, lipici, hartie glasata;
  2. DS: tablou de toamna, cos cu legume naturale, vaza cu flori, fisa de lucru, cartonase cu cifre;
  3. DLC: cercul toamnei, plicuri cu jetoane ilustrand aspecte caracteristice de toamna, stelute cu intrebarile specifice metodei exploziei stelare, culegere de ghicitori;
  4. DEC: culegere de cantece, invitatii la festival, ecusoane/masti cu fructe si legume de toamna pentru festival.

ELEMENTE DE JOC: surpriza, intrecerea, miscarea, aplauzele, recompensele.

FORME DE EVALUARE: frontala, individuala, pe grupe.

BIBLIOGRAFIE:

. Ziua buna se recunoaste de la intalnirea de dimineata, Editura Tehno-art.

. Curriculum pentru invatamantul prescolar, prezentare si explicitari, Editura Copyright, Bucuresti, 2009

. Revista invatamantului prescolar, nr. 3-4, Editura Arlequin, Bucuresti 2009

. Toma G., Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru invatamantul prescolar, Editura Delta Cart Educational, Pitesti, 2009

. Didactic.ro-surse on-line

SCENARIUL ZILEI

Se intra in sala de grupa; copiii vor fi surprinsi de modul in care este amenajata sala , un cadru decorativ deosebit al anotimpului toamna. Masutele si scaunelele vor fi aranjate pe grupuri, pe fiecare masuta se va afla cate un dovleac taiat, in care copiii vor gasi sarcinile de lucru pentru fiecare grup.

Insa, inainte de a trece la masute, pentru inceput vom forma cercul pentru gimnastica de inviorare, urmand apoi, tot in formatia cerc - stand pe covor turceste, a realiza impreuna "Intalnirea de dimineata", in care am parcurs urmatorii pasi:

SALUTUL

PREZENTA

CALENDARUL NATURII

ACTIVITATEA DE GRUP: "Completam mesajul!" - cu jetoanele potrivite care reprezinta cuvintele cheie pentru intregirea mesajului referitor la anotimpul in care ne aflam. (Anexa 1).

Vom canta impreuna cantecelul Culesul viilor. Dupa ce copiii au recunoscut anotimpul descris in mesaj, va urma recitarea poeziilor ( de catre doi copii):

TOAMNA

Toamna a venit la noi 

Cu vant rece si cu ploi,

Frunzele sunt galbioare,

Pleaca pasari calatoare.

Pot sa vina zile reci,

Am legume coapte-n beci

si din fructele zemoase,

Am dulceturi ce-s gustoase

Toamna-i fata alintata,

Insa ea-i cea mai bogata

CE E TOAMNA ?

Ce e toamna, dragi copii?
Anotimp de bucurii!
Frunzele se sfatuiesc
Ce culori se potrivesc.
Unele rosesc mirate,
Altele-s galbui, patate.
Aramii si visatoare,
Se astern pe-alei, covoare!
Mere-mbujorate, fine
Stau in cosurile pline!
N-am uitat ca in panere
Avem struguri, nuci si pere!
Toamna ninge? Toamna ploua?
Cate-un pic din amandoua!
Si noi toti ii spunem iara:
Zana buna din camara!

Copiii care au recitat vor fi aplaudati de catre colegi.

In acel moment ne va fi transmis un mesaj din partea Zanei Toamna, un cos cu biletelele pregatite de Zana pentru ei. Cosul va contine plicuri cu probele pe care copiii trebuie sa le parcurga pentru a ajunge la surprizele pe care le-a pregatit frumoasa si bogata Zana.

Cosul cu probe (Anexa 2) va reprezenta firul narativ al intregii zile.

DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONTINUT STIINTIFIC

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

1. MOMENT

ORGANIZATORIC

Copiii vor fi introdusi in sala de grupa,

unde vor participa la intalnirea de dimineata.

Voi inmana fiecarui copil cate un ecuson -

mar, crizantema,morcov sau cocor, fara a le spune ce vom face cu ele.

Intalnirea de dimineata

Conversatia

2. CAPTAREA SI ORIENTAREA ATENTIEI

Voi descoperi cosul pe care Zana Toamna a lasat-o pentru ei, de asemenea le voi citi si mesajul pe care Zana le-a trimis. (Anexa 2)

Elementul surpriza

Explicatia

Conversatia

sesizarea atentiei copiilor


3. ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

Se va realiza in mod direct, prin anuntarea temei si a scopului activitatii, in termeni accesibili prescolarilor: "Azi, vom face tot ceea ce ne cere Zana , in mesajul ei, vom incerca sa indeplinim toate sarcinile din pliculete pentru a ajunge la surprizele pregatite de ea pentru noi." (Anexa 3)

Expunerea

4. DIRIJAREA ACTIVITATII

I. ALA+DS (Activitate matematica)

"Culorile toamnei"

PLICUL 1:

"Grupati-va dupa ecusonul pe care l-ati

primit si urmati sagetile corespunzatoare fiecarui ecuson. Sarcinile de lucru le veti gasi in interiorul plicului din cos, in momentul in care voi da startul pentru a le deschide!"

Conform ecusoanelor, copiii se vor imparti pe cele patru grupe. Vor urma sageata corespunzatoare fiecarui ecuson si se vor aseza la masute, asteptand instructiuni ulterioare.

Copiii intuiesc materialele de la fiecare grupa, asculta cerintele educatoarei si sarcinile corespunzatoare.

Grupa crizantemelor

- realizeaza gradina cu flori-decupare, lipire, dactilopictura

Grupa merelor - picteaza

dovleceii.

Grupa morcovilor - decupeaza prin intepare

legume

Grupa cocorilor -decupare/ lipire stol/ nori

nori

Explicatia

Demonstratia

Exercitiul

Evaluare practica

PLICUL 2:

" Ati lucrat ingrijit, astfel incat, puteti s realizati cu lucrarile voastre un tablou de toamna. Analizati tabloul si apoi formati multimi, numarati elementele pentru a putea merge mai departe!"

Inainte de a se aseza elementele in tablou, acestea se vor grupa dupa urmatoarele criterii: forma, culoare si marime.

Elementele fiecarei multimi se vor numara si se va asocia cifra corespunzatoare multimii.

Astfel, din fiecare grupa va veni cate un copil pentru a forma multimi, dupa forma si culore

Vor veni, pe rand copii, din fiecare grupa pentru a numara elementele multimilor pasarilor, norilor, dovleceilor, legumelor si florilor din tablou

De asemenea, copiii vor forma multimea fructelor din cosul de langa tablou. (material natural) De exemplu:

Formeaza grupa merelor de culoare galbena".

,,Formeaza grupa merelor mari".

Pentru criteriul lungimii, se vor analiza florile de toamna din vaza: multimea florilor cu codita lunga, multimea florilor cu codita scurta etc.

Dupa exercitiile de grupare pe anumite criterii, copiii se vor intoarce la masute pentru a rezolva fisele de lucru. (Anexa 4)

Analiza fiselor.

RUTINA: cantec Toamna,toamna harnica"

- pentru istetimea de care au dat dovada Zana Toamna le-a trimis o mica gustare si anume fructe de toamna -

II.ADE: DLC(Educarea limbajului)+DEC (Educatie muzicala)

- scaunelele asezate in semicerc -

PLICUL 3:

"Mi-au placut raspunsurile voastre la matematica. M-am gandit ca v-ati bucura si voi daca ati organiza un scurt festival in cinstea mea. Insa, asa cum stiti, pentru a putea participa, aveti nevoie de o invitatie. Invitatiile le veti primi doar daca veti mai trece peste cateva probe!

Una dintre probe: - Invarte cercul toamnei si cand s-a oprit, formuleaza o propozitie corecta si frumoasa despre ceea ce vezi pe jetonul din plicul corespunzator cifrei de pe el!" - concurs pe 2 grupe

Cercul toamnei" - Rotesc si alcatuiesc propozitii pe baza jetonului din plicul cu numarul in dreptul caruia s-a oprit.

Jetoanele sunt:

  1. Toamna in padure

- cantec "Orchestra din padure"" -

  1. Adunatul merelor, perelor
  2. Plecarea pasarilor calatoare

- cantec "A venit iar toamna""

  1. Provizii de toamna
  2. Inceperea scolii
  3. Adunatul frunzelor

- cantec "A rugint frunza din viii"-

  1. Flori de toamna.

Jetoanele se vor aseza pe un panou in forma de ciorchine. Voi intreba copiii ce au in comun aceste jetoane - sunt aspecte ale anotimpului toamna - si vom aseza in mijlocul ciorchinelui imaginea cu Zana Toamnei.

Exercitiul

Exercitiul

Exercitiul

Munca individuala

Conversatia

Explicatia

Demonstratia

Exercitiul

Intrecerea

Intonarea cantecelor

metoda ciorchinelui

Aprecierea corectitudinii

rezolvarii sarcinilor

Observarea interesului pentru activitate

Aprecieri verbale asupra rezolvarii fiselor

Aprecierea propozitiilor formulate corect

Aprecierea modului de intonare

5. OBTINEREA PERFORMANTEI

Metoda "Explozia stelara" (Anexa 5)

Pe covor voi aseza urmatoarele materiale: o stea mare cu o imagine de toamna in centru, iar in jurul ei cinci stelute mici. Se atentioneaza copiii ca pe fiecare steluta este scrisa o intrebare cu culori diferite. Intrebarile sunt:

CE?

CINE?

UNDE?

CAND?

DE CE?

Cate un copil alege o steluta cu o intrebare. Isi alege 2-3 parteneri cu care sa formeze o echipa. Impreuna trebuie sa formuleze cat mai multe intrebari despre imaginea prezentata, respectand forma de intrebare de pe steluta. Ceilalti copii trebuie sa raspunda. Se urmareste formularea corecta a propozitiei interogative.

joc muzical Misca vantul frunzele

PLICUL 4:

"Sunteti foarte aproape de invitetii. Mai trebuie doar sa ghiciti raspunsurile la ghicitori si sa recitati cateva poezii despre mine!"

Ghicitori:

Cine e distinsa doamna

Negrait de nazuroasa

Careia ii ploua-n casa

Vreau raspunsul pan-la(Toamna

Haina ei cea colorata

In vartejuri flutura

Si sub ploaia-mbelsugata

Rand pe rand se scutura.Cine e ?

Cui imi spune cum o cheama

Ii dau un banut de-arama

Nu vine cu traista goala

Desi pare mohorata

Nu e chiar asa urata

Si va cheama iar la scoala

Nu va cer sa o numiti

Caci sunt sigura, voi o stiti.

Umbla tot in haine ude

Cand tuseste, cand stranuta

Cateodata pare muta

Cand nu vede, cand n-aude.

Ei ,acum nu va mai las

Sa-mi raspundeti intr-un ceas !Cine e?

Recitarea poeziilor:

O grupa: Balada unui greier mic

Cealalta grupa:Rodul toamnei

- cantec:Supa de zarzavat -

Explozia stelara

Explicatia

Munca in echipa

Problematizarea

Dialogul

concurs

Proba orala

Formularea de intrebari si realizarea de conexiuni intre ideile descoperite de copii in grup si individual pentru rezolvarea unei sarcini

Aprecierea raspunsurilor la ghicitori

6. ASIGURAREA RETENTIEI SI A TRANSFERULUI

PLICUL 5:

" Bravo, ati indeplinit toate sarcinile!

Sunt impresionata de cunostintele voastre despre mine. Meritati pe deplin invitatiile la festival si apoi, surprizele din partea mea.

Mai vreau doar sa-mi indepliniti o dorinta si anume aceea de a da o petrecere in cinstea mea - FESTIVALUL TOAMNEI!

Dupa aceea, primiti surprizele.

Recitarea de poezii si interpretarea unor cantece de toamna

7.INCHEIEREA ACTIVITATII

Se vor face aprecieri verbale asupra modului in care s-a desfasurat activitatea.

Activitatea se va incheia cu dansul florilor pe melodia Toamna de Vivaldi.

Acordarea surprizelor din partea Zanei Toamna.

Aprecieri colective, stimulative adresate copiilor.





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.