PROIECT DIDACTIC
Data:
Unitatea de invatamant GRADINITA CU PROG. NORMAL NR.1 DUMENI,COM GEORGE ENESCU,JUD. BOTOSANI
Grupa: ALBINUTELE", mare-pregatitoare
Educatoare:
Categoria de activitate activitate artistico-plastica
Tema activitatii IARNA
Denumirea activitatii FOAIA PLIMBATA -joc
Tipul de activitate Consolidarea priceperilor si deprinderilor
Mijlocul de realizare -Desen, pictura - modelaj
Scopul activitatii Stimularea expresivitatii si creativitatii copilului prin activitati artistico-plastice; Dezvoltarea imaginatiei creatoare;
Obiective operationale
O1-sa sesizeze aspectele caracteristice anotimpului redate de poezie ;
O2-sa picteze o suprafata data folosind tehnicile invatate si culorile adecvate ;
O3-sa modeleze plastilina prin miscare translatorie pe o suprafata plana ;
O4-sa organizeze spatiul plastic intro lucrare echilibrata folosind tehnica BRAINWRITING (idei pe idei)
O5-sa participe la evaluarea/autoevaluarea lucrarilor.
Strategii didactice :
Metode si procedee : conversatia, explicatia, problematizarea, brainwriting-ul, analiza activitatii ;
Mijloace de invatamant : foi de desen, acuarele, carioca, plastilina, plansete ;
Moduri de organizare ; frontal, individual, pe echipe.
Sarcina didactica :sa reprezinte prin desen si modelaj unele elemente care sa ilustreze tema continuand si completand lucrarea inceputa de colegi ; sa dea lucrarea colegului din dreapta dupa ce a terminat ce avea de facut.
Bibliografie : - Programa activitatilor instructiv - educative in gradinita de copii, M.E.C. Bucuresti,2005,
- Orientari metodice privind aplicarea programei activitatilor instructiv - educative in gradinita de copii - Scoala galateana, 2006
Durata activitatii 30-35 minute
DEMERSUL DIDACTIC
EVENIMENTE DIDACTICE |
CONTINUT INSTRUCTIV-EDUCATIV |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
||
Metode |
Mijloace |
Moduri de organizare |
|||
1. Moment organizatoric |
- aerisirea salii de grupa; - gruparea meselor in patru grupe; - asezarea materialului pe mese; - intrarea organizata a copiilor in sala de grupa |
conversatia |
- frontal |
Capacitatea copiilor de a se pregati pentru activitate |
|
2.Captarea atentiei |
- se va face prin prezentarea sub forma de surpriza a unui plic de la revista "Pipo" in care se gaseste poezia "Omul de zapada" de R. Muresanu OMUL DE ZAPADA De R. Muresanu Tantos sta-n orgada Parca-i o minune, Omul de zapada Cu ochi de carbune. Dintr-un morcov nasul, Cusma-i o tigaie Si in jur la tot pasul Mare harmalaie. Omul de zapada Parca se gandeste Cand o sa ma vada Soarele, paleste. Soarele molcomul Ii zambi oleaca. Si pe data omul Se facu baltoaca. Astfel Pipo ii roaga pe copii sa realizeze un tablou dupa versurile poeziei. |
Explicatia conversatia problematizarea |
Revista "PIPO" Poezia "Omul de zapada" |
frontal |
Capacitatea de a-si concentra atentia la continutul poeziei |
3.Anuntarea temei si a obiectivelor |
- Anuntarea temei vine din raspunsul copiilor la intrebarea: "Cum putem realiza acest tablou ?" (desenand, pictand, modeland) - Accept raspunsurile si le spun ca vom desena, vom picta, vom modela cate un tablou asa cum stim noi, dar, si printr-un joc care se numeste "Foaia plimbata". - Ca sa putem trimite lucrarile la revista trebuie sa modelati, sa pictati pe (planseta, foaia de hartie) curat si cu multe elemente alese din textul poeziei. |
conversatia explicatia |
frontal |
Capacitatea copiilor de a retine si a reda tema propusa |
|
4. Reactualiza- rea cunostinte- lor |
- Ca sa realizam tablourile vom discuta textul poeziei vers cu vers; - Vom stabili ca poezia are doua parti: a) in prima parte este vorba despre o iarna cu multa zapada, copii se joaca in curte; b) in a doua parte este vorba despre sfarsitul iernii. |
conversatia problematizarea |
frontal |
Capacitatea copiilor de a identifica caracteristicile anotimpului si mesajul poeziei |
|
5. Dirijarea invatarii |
Voi explica modul de lucru pentru fiecare subgrupa: - Grupa I - pictura, procedeul clasic - desen, procedeul BRAINWRITING = IDEI PE IDEI Copii care vor sa lucreze prin acest procedeu (desen sau modelaj) isi aleg cate o culoare (plastilina sau carioca) cu care vor lucra diferit de a celorlalti din grup. Dupa ce primesc planseta sau foaia de desen se gandesc la primele 2 sau 3 elemente (cate fixeaza educatoarea) din tema data si incep lucrul. Dupa ce au desenat sau modelat numarul de elemente cerut de educatoare vor da planseta sau foaia de desen colegului din dreapta. Fiecare copil cand primeste lucrarea colegului din stanga sa, o priveste si identifica elementele desenate sau modelate si incearca sa adauge altele, fara sa se abata de la tema. Se repeta aceasta miscare pana cand lucrarea ajunge la copilul care a inceput-o. - Grupa II - modelaj - procedeul clasic - procedeul BRAINWRITING - copiii vor fi lasati sa-si aleaga grupa preferata |
explicatia Brainwriting |
Foi de desen, acuarele, carioci, plastilins, plasete. |
pe grupe |
Capacitatea copiilor de a lucra in echipa Capacitatea copiilor de a realiza lucrari practice folosind diferite metode si tehnici. |
6. Activitatea independenta |
- le urez SPOR LA LUCRU - in timpul activitatii voi trece pe la fiecare subgrup pentru a da indicatiile necesare care constau in recitarea a cate un vers pentru a le veni usor sa-si completeze tabloul; - urmaresc daca respecta regulile stabilite. |
exercitiul |
pe grupe |
Capacitatea copiilor de a realiza tema |
|
7. Evaluare |
Este facuta de copii dupa criteriile stabilite: - copiii care au lucrat tabloul dupa procedeul clasic spun ce reprezinta tabloul lor: prima parte sau a doua parte a poeziei; - copiii care au lucrat dupa procedeul BRAINWRITING vor spune pe rand ce elemente au adaugat in plansele colegilor. |
analiza activitatii |
Capacitatea de a evalua / autoevalua lucrarile |
||
8. Incheierea activitatii |
- voi face aprecieri individuale generale asupra modului cum au lucrat si s-au comportat in timpul activitatii; - pozele care le-am facut le voi trimite la revista PIPO - voi acorda recompense |
conversatia |
frontal |
Expozitie cu lucrarile copiilor |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |