JUD. SALAJ
PROIECT DIDACTIC INTEGRAT
TEMA:”CE SI CUM VREAU SA FIU?”
SUBTEMA:”IN LUMEA INSECTELOR”
DATA:
TEMA: “CE SI CUM VREAU SA FIU?”
SUBTEMA: :”IN LUMEA INSECTELOR”
GRUPA: Combinata A
PROPUNATOARE educ.
SCOPUL ZILEI:Largirea orizontului de cunoastere si apreciere a tuturor vietuitoarelor pamantului,cultivarea sentimentelor de protectie a lumii vii,a sentimentelor de respect fata de natura.
SCENARIUL ZILEI
INTALNIREA DE DIMINEATA:
TEMA:,,POVESTEA UNEI BUBURUZE
1. SALUTUL :Ne salutam unii pe altii rostindu-ne numele.
2. IMPARTASIREA CU CEILALTI:
Ce zi este azi?
In ce luna ne aflam? In ce anotimp?
Ce schimari au avut loc in natura?
3. ACTIVITATEA DE GRUP:
“Daca vreau sa cresc voinic. . . ”
“Luati seama bine!”
4. NOUTATILE ZILEI:
Le spun copiilor ca asa cum toata natura s-a reintors la viata, asa si micile vietati care misuna prin iarba parca au inviat. Dintre acestea cele cunoscute lor sunt: fluturii,buburuzele, greierii, furnicile, albinele, carabusii. Toate aceste vietati se numesc insecte, ele au rolul lor in natura, asa cum omul are un rost pe lume , asa si ele au rostul lor.
De aceea, le propun copiilor ca sa vorbim impreuna despre insecte,dar as dori sa vorbim mai cu seama despre una: buburuza. Le cer parerea copiilor despre acest fapt si ei se arata multumiti si fericiti ca astazi vom vorbi despre buburuze.
ACTIVITATI LIBER ALESE:
Le-am adresat copiilor urmatoarele intrebari:
-Voua va plac buburuze?
-Ce alte insecte mai cunoasteti?
Dupa ce au raspuns la intrebari, copiii si-au ales activitatile pe centrele deschise, care vor fi descrise in continuare:
ARTA:”Coloram buburuze”
Sarcina didactica:Copiii vor trebui sa coloreze buburuzele din fisele de colorat.
COMPORTAMENTE URMARITE
-sa recunoasca insectele din imagine;
-sa spuna cum arata o buburuza;
-sa spuna ce culoare are buburuza si cum sunt piciorusele ei;
-sa coloreze cu atentie insectele din imagine.
BIBLIOTECA:”Citim imagini despre insecte. ”
Sarcina didactica:Copiii vor avea sarcina sa priveasca imaginile, sa spuna ce insecta observa in acea imagine si apoi sa descrie respective insecta (forma, culoare,aspect)
COMPORTAMENTE URMARITE
-sa spuna ce observa in imagine;
-sa recunoasca insect din imagine;
-saspuna ce culoare are insect respectiva;
-sa observe partile component ale insectei;
-sa faca cat mai multe observatii pe baza imaginilor .
Dupa desfasurarea activitatilor de la centrele de interes, se analizeaza produsele obtinute, copiii intelegad eficienta muncii lor pe centre.
ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA:
Rutina:Singurel ma spal pe maini – deprinderi de a se spala pe maini;
Micul dejun - deprinderi de a manca frumos ;
Tranzitia: „Suntem ciupercute!”
ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE:
Activitate integrata :(DLC,DOS):”Povestea unei buburuze”- lect. educatoarei;”Buburuza”- asamblare prin lipire
ACTIVITATI LIBER ALESE:”Ghicitori despre insecte”
Sarcina didactica:Copiii vor trebui sa gaseasca raspunsul la ghicitori.
Dupa terminarea activitatilor se realizeaza finalitatea zilei prin organizarea unei expozitii pe diferite suporturi si locuri din grupa.
PROIECT DE ACTIVITATE
ACTIVITATE PE DOMENII EXPERIENTIALE: activitate integrata
TEMA: :”FLUTURASI SI BUBURUZE
TIPUL:invatare,formare de priceperi si deprinderi
FORMA DE REALIZARE:lectura educatoarei,asamblare prin lipire.
SCOPUL: Consolidarea deprinderii de a asculta cu atentie continutul unui text literar; receptionarea mesajului transmis de textul literar consolidarea deprinderii tehnice de a realiza o lucrare (buburuza) prin tehnica asamblarii prin lipire;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
- sa asculte cu atentie povestirea educatoarei pentru a sesiza succesiunea momentelor actiunii si mesajul transmis prin textul literar;
- sa expuna principalele momente ale povestirii;
- sa raspunda la intrebarile adresate de catre educatoare utilizand propozitii clare si corecte din punct de vedere gramatical;
sa denumeasca materialele puse la dispozitie;
-sa asambleze buburuza respectand indicatiile primite;
SARCINA DIDACTICA: -copiii vor asculta cu atentie textul lecturat de educatoare si vor face comentarii asupra celor audiate;
Copiii vor realiza o buburuza din hartie colorata folosind tehnica asamblarii prin lipire.
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode si procedee: lectura educatoarei, explicatia, conversatia, exercitiul, asamblarea,turul galeriilor.
b) Materiale didactice:imagini pt. poveste pe calculator, calculator,siluete pt. asamblat, lipici.
c) Forma de organizare: frontal, pe grupuri mici.
BIBLIOGRAFIE:
-Preda V. ,Pletea M. ,Grama F. ,Cocos A. ,Oprea D:,Calin M. -„ghid pentru proiecte tematice”,ed. Humanitas Educational,Bucuresti,2005;
-Curriculum pentru invatamantul prescolar (2008) M. E. C. T. , Bucuresti;
Ezechil, Liliana; Paisi-Lazarescu, Mihaela (2002) Laborator prescolar-ghid metodic, Editura V&Integral, Bucuresti.
DESFASURAREA ACTIVITATII
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
1. Captarea atentiei |
Se realizeaza prin prezentarea unui plic adus de Ruza-Buburuza, care vrea sa le spuna copiilor “Povestea unei buburuze” |
-surpriza -conversatia |
-observarea comportamentu-lui copiilor |
2. Anuntarea temei |
Pentru ca si ea este inca mica, la fel ca si ei si nu stie inca sa citeasca, o roaga pe d-na educatoare sa le citeasca “Povestea unei buburuze” Repet titlul povestii cu 2-3 copii. |
-explicatia -conversatia |
-observarea comportamentu- lui verbal si nonverbal al copiilor |
3. Prezentarea continutului si dirijarea invatarii |
Voi reda continutul povestii , cat mai expresiv, folosind mimica si gestica corespunzatoare. Continutul povestii va fi expus urmarindu-se succesiunea momentelor principale: 1. Intr-o dimineata frumoasa buburuza Bibi se trezi din somn. 2. La indemnul mamei iesi afara unde se intalni cu gandacelul Buzu care face numai nazdravanii. 3. Buzu o cheama la joaca pe malul apei si Bibi pleaca cu el desi mama i-a spus sa nu se indeparteze de langa casa. 4. Se intalnesc cu bondarelul Dodo,care nu iese din cuvantul mamei si nu ii insoteste la rau. 5. Se apropie furtuna,cei doi se agata de o frunza care e luata de vant. 6. Mama ii cauta si reuseste sa ii salveze, inainte de a-i lua apa. 7. Bibi isi da seama ca nu e bine sa iesi din cuvantul mamei si se joaca fericita pe langa casa. Voi insista asupra mesajului povestii:”Toate mamele isi invata copiii numai de bine” pentru ca ii iubesc si nu vor sa li se intample nimic rau. |
-lectura educatoarei -explicatia -conversatia -explicatia -conversatia |
-observarea comportamentu- lui verbal si nonverbal al copiilor |
4. Tranzitie |
Ati fost foarte harnici,iar Ruza-Buburuza este foarte multumita de voi si de aceea doreste sa-i cantati si un cantec frumos. Le propun copiilor sa cantam “Infloresc gradinile!” |
-explicatia -cantecul |
-observarea comportamentu- lui verbal si nonverbal al copiilor |
5. Asigurarea retentiei si a transferului |
Se realizeaza prin activitate practica. Le voi explica copiilor ca vor trebui sa realizeze o buburuza din hartie colorata. Pentru aceasta, Ruza-Buburuza le-a pregatit materialele de care au nevoie. Le cer copiilor sa priveasca materialele si sa le denumeasca. Pentru a putea trece la treaba,trebuie sa ne pregatim de lucru,sa ne incalzim mainile. Acesta se realizeaza prin jocul”Sufla vantul frunzele!” Copiii vor fi impartiti in doua grupe: -Copiii mai mici vor lipi pe petalele unei flori, buburuze. -Copiii mai mari,vor asambla prin lipire o buburuza,respectand indicatiile date de educatoare. Pentru a crea o atmosfera placuta,voi asigura un fond muzical,cu melodii linistitoare. |
-conversatia -explicatia -munca independenta |
-observarea modului de lucru al copiilor,de participare si de indeplinire a sarcinii |
6. Evaluarea performantei |
Aprecierea lucrarilor se va face prin metoda TURUL GALERIEI. Copiii vor trece,pe rand,pe la fiecare grupa de lucru,sa vada si sa aprecieze cum au fost realizate lucrarile. |
-conversatia -observatia |
-aprecieri individuale |
7. Incheierea activitatii |
Se fixeaza tema si retrospectiva intregii activitatii pe domenii experentiale. Pentru ca toti copiii au fost cuminti si harnici, Ruza-Buburuza ii recompenseaza cu fluturi colorati. |
-conversatia |
-aprecieri verbale -acordare de recompense |
POVESTEA UNEI BUBURUZE
Era o dimineata frumoasa, cu aer imbatator, plin de parfumul florilor de primavara si racorit cu roua pura. Din puful unei papadii aparu somnoroasa o mica buburuza. Se freca usor la ochisori si isi zise:,, Ce dimineata frumoasa!Abia astept sa cobor din floare ca sa ma joc cu gandacelul Buzu si cu bondarelul Dodo. ”
Bibi!. . . o striga mama ei,ce bine ca te-ai trezit!Iesi afara sa te mangaie razele soarelui si sa te speli in roua diminetii. Poti sa te duci sa te joci, dar sa nu te indepartezi.
Mica buburuza cobori de pe papadie, nu inainte de a fagadui ca nu se va duce departe. Dupa tulpina unei lalele il gasi pe Buzu, un gandacel tare nazdravan, care toata ziulica, cat era de mare, umbla de colo pana colo cautand sa intre in fel de fel de incurcaturi.
Buna Buzu! Spuse Bibi vesela.
Buna Bibi!Vrei sa mergem sa ne jucam pe malul raului?o intreba gandacelul.
Bibi statu putin pe ganduri si-i spuse:
Nu cred ca pot. Stii, nu am voie sa ma indepartez de casa, zise Bibi uitandu-se temator in spate.
Dar nu va vedea nimeni ca ai plecat, pe cuvant de gandacel daca se intampla ceva, spuse Buzu, uitandu-se la buburuza cu nazdravanie in privire.
Tocmai cand vorbeau ei, pe acolo trecu si bondarelul Dodo.
Buna! spuse el.
Buna!Noi mergem la rau sa vedem frunzele cum plutesc pe apa, zise Buzu. Nu vrei sa ni te alaturi?
Eu nu merg, pentru ca mama a spus sa stau prin apropierea casei sa ma joc,spuse bondarelul, vazandu-si mai departe de drum.
Gandacelul o convinse pe Bibi sa mearga cu el la rau. Nu dupa mult timp, incepu un vant naprasnic, de apleca tulpinile florilor de mac din apropierea raului. Apa incepu sa se agite si sa arunce stropii reci care incotro. Gandacelul si buburuza se adapostira sub o frunza.
Trebuia sa o ascult pe mamica, spuse buburuza. Cum o sa ajung acum acasa? Bibi incepu sa planga si sa o strige pe mama ei. Vantul incepu sa sufle puternic, pana cand desprinse frunza de pe pamant.
Ajutorrrrrrrr! Strigara amandoi speriati, stand agatati de marginile frunzei.
In timpul acesta, mama buburuza o cauta disperata pe Bibi. Afla de la Bondarel ca a plecat la rau cu gandacelul si merse in cautarea lor. Vantul duse frunza departe, si mai departe, cu prietenii nostri agatati de ea, ca intr-un final sa o aseze pe valurile involburate ale raului. Printre suvoaiele de apa, gandacelul si buburuza strigau dupa ajutor.
In cele din urma fusera trasi la mal de mama-buburuza, care apuca marginea frunzei si ii scoase afara pe nazdravanii nostri.
Ajunsa acasa, Bibi se arunca in bratele protectoare ale mamei si-i spuse:
Nu am sa-ti mai ies din cuvant niciodata mama! Iarta-ma! Incepu a plange in hohote.
Fata mamei, toate mamele isi invata copiii numai de bine si ii ajuta atunci cand au nevoie. Ai gresit si ti se putea intampla ceva rau, dar cred ca ti-a prins bine aceasta lectie, eu te invat de bine pentru ca te iubesc, spuse mama-buburuza si o mangaie usor pe capsor.
Vantul se potolise si soarele iesi din nori, razand cu bucurie peste prietenii nostri, care au iesit sa se joace, dar nu departe de casa , ascultand de sfatul mamei.
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |