Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
DE ACTIVITATE GRUPA: MICA - Educatie estetica - Educatie muzicala - M. Constantin "Toamna" (repetare); "Culesul viilor" muzica I. Potolea (predare)

DE ACTIVITATE GRUPA: MICA - Educatie estetica - Educatie muzicala - M. Constantin "Toamna" (repetare); "Culesul viilor" muzica I. Potolea (predare)


PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA: MIJLOCIE

ARIA CURRICULARA: Educatie estetica - Educatie muzicala

CURRICULUM NUCLEU: M. Constantin "Toamna" (repetare); "Culesul viilor" muzica I. Potolea (predare).

TIPUL ACTIVITATII: Mixta

MIJLOC DE REALIZARE: Cantare, joc muzical.

OBIECTIVE CADRU:

- Formarea si dezvoltarea unor deprinderi muzicale elementare, in mod intuitiv si gradat (auz muzical, voce, simt ritmic);

- Cultivarea aptitudinilor muzicale ale copiilor prin interpretarea cantecelor si a jocurilor muzicale accesibile, prin executarea de catre copii a mimarilor sugerate de textul literar si de ritmul muzicii;

- Dezvoltarea memoriei muzicale, a imaginatiei si a atentiei voluntare, prin repetarea in mod constient a cantecelor;



- Stimularea si educarea interesului pentru ascultarea muzicii, cultivarea emotiilor artistului, a sensibilitatii pentru muzica, a intelegerii si aprecierii frumosului prin muzica, la nivelul varstei lor;

- Dezvoltarea capacitatii de a aprecia o melodie audiata, interpretata de el sau de alti copii;

- Educarea copiilor pentru a recunoaste cantece pentru copii, genuri de muzica populara si culta;

- Antrenarea copiilor in diferite manifestari cultural-artistice ocazionate de evenimente diverse;

OBIECTIVE DE REFERINTA:

- Sa fie disciplinati in timpul cantarii;

- Sa aiba o pozitie corecta in cantare;

- Sa preia corect tonul si masura pregatitoare inainte de a canta;

- Sa aiba o respiratie corecta in cantare;

- Sa cante corect piese muzicale cu interval de cvinta;

- Sa pronunte corect textele cantecelor;

- Sa aiba o emisie vocala corecta, naturala;

- Sa recunoasca fragmente melodice din cantec sau chiar cantece prin executarea unor fragmente melodice;

- Sa tacteze corect ritmul cantecelor invatate, utilizand mainile, picioarele, instrumente simple de percutie;

- Sa analizeze cantecele propuse, accesibile;

- Sa coordoneze miscarea, ritmul, melodia si textul cantecelor.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

- Sa inteleaga continutul cantecului si al jocului muzical;

- Sa cante corect, respectand linia melodica;

- Sa cante in colectiv cu acompaniament instrumental;

- Sa asocieze miscarile corespunzatoare textelor propuse;

- Sa inteleaga continutul de idei si sentimente;

- Sa participe la activitate pe tot parcursul ei, manifestand bucurie si satisfactie in cant.

NIVELUL INITIAL: Copiii stiu sa cante cantece accesibile varstei si participa cu nerabdare si interes la activitatile muzicale.

STRATEGIA DIDACTICA:

- Resurse procedurale: explicatia, demonstratia, exercitiul, conversatia, jocul;

- Mijloace de invatamant: orga, culegere de cantece, imagini;

- Forme de organizare: frontala, individuala, pe grupuri.

PRINCIPII DIDACTICE:

- Principiul accesibilitatii;

- Principiul participarii active si constiente a copiilor;

- Principiul intuitiei;

- Principiul insusirii temeinice.

MODALITATI DE EVALUARE:

- Continua

LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa

BIBLIOGRAFIE

DESFASURAREA ACTIVITATII

ETAPELE

ACTIVITATII

ACTIVITATEA

PROPUNATORULUI

ACTIVITATEA

COPIILOR

1

2

3

1.ACTIVITATI

INTRODUCTIVE

a)Moment

organizatoric.

b) Moment

muzical

II.VERIFICAREA

CANTECULUI

INVATAT

ANTERIOR.

Interpretez

vocal-instrumental

cantecul

c) Prezentarea

vocal-instrumentala

Asigur conditiile necesare desfasurarii activitatii: aerisesc

clasa, asez mobilierul in semicerc, introduc copiii in sala

de grupa.

Prezentarea instrumentului.

C  - Copiii, voi stiti ce instrument v-am adus?

- Da, este o orga cu ajutorul careia noi vom canta astazi.

- Dar pentru a canta frumos trebuie sa ne incalzim vocile

cu cateva exercitii.

Prezint fiecare exercitiu vocal-instrumental folosind vocala "a", apoi reiau fiecare exercitiu in parte cu toata clasa, folosind vocalele a, e, i, o, u.

Ex.1

Ex.2

Ex.3

Ex.4

- Acum, ca ne-am incalzit vocile, haideti sa cantam cantecul pe care l-ati invatat data trecuta. Sa fiti atenti pentru ca mai intai am sa cant eu, apoi vom canta impreuna.

TOAMNA

V  - Voi ati fost la culesul viilor?

D - Dupa cum bine stiti, intr-un an sunt 4 surori:

Primavara, Vara, Toamna, Iarna. Cea mai bogata dintre ele este toamna si astazi, in cinstea ei, vom invata un cantec nou: "Culesul viilor" de Ion Potolea. Daca veti canta frumos poate va veni si la noi toamna cu daruri.

CULESUL VIILOR

Muzica: I. Potolea

Copiii intra in sala de grupa

ordonati.

Copiii raspund.

Copiii canta exercitiile.

Copiii asculta cu atentie.

Copiii raspund.

d) Invatarea

pe text.

e) Memorarea

versurilor.

f) Invatarea

melodica.

IV. FIXAREA
CANTECULUI.

V. EVALUAREA

ACTIVITATII

II. Dupa o vara de munca si-asteptari,

Toamna aduce belsug si desfatari.

Fete mandre si flacai, toti muncesc de zor

Si prelung rasuna-n vai cantecele lor.

V - Voi recita versurile cantecului.

- Voi explica cuvintele necunoscute:

- belsug = bogatie

zor = graba

- Vom analiza continutul cantecului.

- Acum va trebui sa invatam si noi versurile. Le voi recita prima strofa. O vor repeta de 2 ori cu mine; 

La fel voi proceda si cu cea de-a doua strofa.

Vom relua integral poezia de 2 ori.

O voi face pe fraze melodice.

Voi prezenta prima fraza melodica, apoi o voi relua cu copiii de 2 ori (primele 2 versuri), apoi pe cea de-a doua, reluata cu grupa de 2 ori (versurile 3 si 4). Vom canta impreuna prima strofa de 2 ori.

Voi canta model a doua strofa.

O voi relua cu grupa de 2 ori.

Vom canta de 2-3 ori cantecul in intregime.

Voi organiza un concurs pe randuri.

Voi solicita cativa copii sa cante singuri.

Fac aprecieri asupra modului cum s-au comportat in timpul activitatii.

Soseste "Toamna" care le ofera cate un strugure.

Copiii asculta.

Copiii recita.

Copiii canta.





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.