PROIECTIA ZILEI
DATA: 02.04..2009
PROPUNATOARE:
GRUPA: mica C ( GRUPA STELUTELOR)
TEMA: " Cine si cum planifica/organizeaza o activitate"
Tema saptamanii: " Clovnul"
Tema zilei: " Gradinita clovnilor"
Durata: 2 ore, 30 minute
Obiectivele zilei:
Consolidarea cunostintelor despre formele geometrice ( patrat si cerc).
Dezvoltarea unor priceperi si deprinderi practice de manuire a materialelor prin lipire.
Insusirea unor cunostinte referitoare la accesoriile de imbracaminte ale clovnilor.
Motivatia zilei: Ne vom juca si vom invata cum sa devenim clovni adevarati.
Activitati de dezvoltare personala:
Intalnirea de dimineata:
Salutul: " Buna dimineata!"
Stirea zilei: Azi ne vom juca de-a gradinita clovnilor, apoi la sfarsitul zilei vom deveni clovni adevarati.
Activitatea de grup: Joc de miscare: " Cichi ceaca"
Impartasirea: " Ce mi-a placut cel mai mult azi la gradinita"
Categorii de activitati de invatare:
1. Domenii experientiale: Domeniul stiinta, Domeniul om si societate.
Activitate integrata: " Gradinita clovnilor"
Domeniul stiinta: " Cutiuta"- joc didactic;
Domeniul om si societate: " Coifuri pentru clovni "- lipire.
2. Jocuri si activitati didactice alese:
Sector Constructii: " Arena circului"- constructie din cuburi de lemn
Sector Arta: " Papioane colorate"- dactilopictura;
" Nas " - colorare
Sector Joc de Rol: " Pregatim prajituri pentru clovni"
3. Jocuri recreative, Jocuri si activitati didactice alese:
" Clovnii veseli" - joc cu text si cant.
PROIECT DIDACTIC
DATA: 02.04..2009
PROPUNATOARE:
GRUPA: mica C ( GRUPA STELUTELOR)
TEMA: " Cine si cum planifica/organizeaza o activitate"
Tema saptamanii: " Clovnul"
Tema zilei: " Gradinita clovnilor"
Categorii de activitati de invatare:
Domenii experientiale: Domeniul stiinta, Domeniul om si societate.
Activitate integrata: " Gradinita clovnilor"
Domeniul stiinta: " Cutiuta"- joc didactic-forme geometrice;
Domeniul om si societate: " Coifuri pentru clovni "- lipire.
Scopul activitatii:
Perceperea grupurilor formate din mai multe forme geometrice ( cerc, patrat) si separarea unei cantitati din multime.
Consolidarea unor abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare motrica ( lipirea unor elemente din hartie pe suport de carton), in vederea realizarii unor coifuri deosebite.
Obiectivele operationale:
Sa aleaga o forma geometrica ( cerc sau patrat), folosind un limbaj matematic adecvat ( acesta este un cerc mare rosu);
Sa utilizeze in realizarea sarcinii expresiile matematice " mai multe, un singur obiect" ( cerc sau patrat);
Sa recunoasca materialele utilizate ( hartie, carton, lipici), identificand forma acestora ( cerc si patrat);
. Sa aplice pe suprafata coifului formele geometrice alese, cerc si patrat, intinzand uniform pasta de lipit pe forma geometrica;
sa lipeasca cel putin trei forme geometrice ( cerc sau patrat) pe coif.
Materiale didactice: cutiuta cu cercuri, cutiuta cu patrate, cutiuta goala, forme geometrice decupate, cerc, patrat, coifuri din carton, fluier, pasta de lipit, carpe umede, coif-model.
Metode didactice: explicatia, exercitiul, demonstrarea, observarea, conversatia, algoritmizarea, problematizarea, braimstorming.
Sarcina didactica: Recunoasterea si denumirea corecta a formelor geometrice ( cerc, patrat) si identificarea cantitatilor: mai multe si un singur obiect.
Reguli de joc: Cutiuta se opreste la semnalul fluierului. Copilul la care s-a oprit cutiuta I se cere voie sa scoata o forma geometrica si sa o aseze in fata lui. Copilul va spune ce a scos ( cerc sau patrat) si ce a ramas in cutie.
Elemente de joc: Trecerea cutiutei prin fata copiilor, oprire la un semnal (fluier), aplauze; scoaterea si punerea formelor geometrice in cutiuta ( cerc si patrat), miscarea.
DESFASURAREA ACTIVITATII
Moment organizatoric |
Continutul stiintific |
Metode didactice |
Materiale didactice |
Evaluare |
Organizarea activitatii |
Copiii sunt asezati in semicerc pe covor Pregatirea spatiului educational si a materialelor necesare. | |||
Captarea atentiei |
Prezentarea materialelor aduse de clovn, cu care se vor juca |
surpriza conversatia |
Cutiute cu forme geometrice |
Observarea comportamentului copiilor |
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Se anunta copiii ca se vor juca la " Gradinta clovnilor", invatand cum sa fie clovni adevarati. Vom desfasura impreuna jocul " Cutiuta" si ne vom face coifuri. |
explicatia |
Cutiute cu forme geometrice |
Observarea comportament |
Reactualizarea cunostintelor |
Se numesc si intuiesc formele geometrice cunoscute( cerc si patrat) |
Aprecierea raspunsurilor |
||
Prezentarea continutului si dirijarea invatarii |
Explicarea regulilor jocului " Cutiuta". Cutiuta se opreste la semnalul din fluier al educatoarei. Copilul la care s-a oprit cutiuta scoate o forma geometrica si o aseaza in fata lui. Copilul va spune ce a scos, cerc sau patrat, si cate forme au ramas in cutie ( multe) Jocul demonstrativ. Educatoarea va realize sarcina didactica, explicand simultan ceea ce face. Jocul de proba: se executa jocul de proba de catre un copil, iar educatoarea face observatii si precizari suplimentare, in vederea desfasurprii jocului Copiii care realizeaza si verbalizeaza corect sarcina sunt rasplatiti cu aplauze. Daca un copil intampina dificultati in realizarea sarcinii, poate fi ajutat de colegi sau educatoare. |
Braimstorming, explicatia, demonstrarea, exercitiul |
Cutiute cu forme geometrice |
Obs. comportament |
Obtinerea performantelor |
Se executa jocul de catre copii. Se utilizeaza mai intai cutiuta cu cercuri, apoi cea cu patrate. Jocul se executa pana la epuizarea formelor geometrice pregatite. |
exercitiul braimstorming, problematizarea |
Cutiute cu forme geometrice |
Aprecieri individuale |
Asigurarea retentiei si a transferului |
Complicarea jocului Copiii vor primi cate un cosulet in care au doua forme geometrice de diferite culori ( rosu, galben si albastru). Educatoarea solicita copiii sa aseze in cutiuta ei o anumita forma geometrica si sa verbalizeze actiunea realizata. |
explicatia exercitiul problematizarea |
Cosulete individuale cu forme geometrice |
Aprecieri individuale |
Evaluarea partiala |
Se apreciaza copiii pentru modul in care s-au jucat, se va verifica modul in care s-a realizat scopul activitatii, este numit un copil care trebuie sa aduca o floare din vaza: Cate ai luat? ( una si au ramas multe flori); creioane colorate, vom face la fel. Sunt solicitati copiii sa-si faca coifuri pentru a se putea costuma in clovni. |
conversatia explicatia, demonstrarea, exercitiul |
Flori si creioane colorate |
Analiza si aprecierea raspunsurilor Aprecieri frontale |
Dirijarea activitatii |
Prezentarea modelelor si intuirea materialelor Se denumesc materialele educatoarei ( coif din carton, forme geometrice decupate din hartie colorata, pasta de lipit) Se explica si se demonstreaza procedeele de lucru. Exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainii: " Ne jucam de-a clovnii" (Trompeta, miscam degetele, batai din palme, pocnim din degete, deschidem pumnii, patem cu palmele pe picioare)- fiecare joc se executa dupa comanda educatoarei : o data, de mai multe ori. |
Conversatia, explicatia, demonstrarea, exercitiul |
coif din carton, forme geometrice decupate din hartie colorata, pasta de lipit, modelul educatoarei |
Observarea comportament |
Obtinerea performantelor |
Copiii se aseaza apoi la grupurile de masute pentru a realize coifurile Lucreaza individual. Daca este necesar, educatoare da indicatii si explicatii individuale. |
exercitiul |
coif din carton, forme geometrice decupate din hartie colorata, pasta de lipit |
Observarea modului de realizare a lucrarilor |
Incheierea activitatii |
Copiii analizeaza " coifurile", apreciind lucrarile proprii si ale colegilor. Educatoarea apreciaza lucrarile copiilor, precum si aprecieri cu privire la comportamentul copiilor in timpul activitatii. |
Conversatia, |
Lucrarile copiilor |
Aprecieri frontale |
PROIECT DIDACTIC
DATA: 02.04..2009
PROPUNATOARE:
GRUPA: mica C ( GRUPA STELUTELOR)
TEMA: " Cine si cum planifica/organizeaza o activitate"
Tema saptamanii: " Clovnul"
Tema zilei: " Gradinita clovnilor"
Categorii de activitati de invatare:
Jocuri si activitati didactice alese:
Sector Constructii: " Arena circului"- constructie din cuburi de lemn
Sector Arta: " Papioane colorate"- dactilopictura;
" Nas " - colorare
Sector Joc de Rol: " Pregatim prajituri pentru clovni"
Obiective operationale:
Sector Constructii:
- sa imbine prin suprapunere si alaturare cuburi din lemn, realizand constructii tridimensionale ( forma arenei).
Sector Joc de Rol:
- sa intinda dulceata pe suprafata unui biscuite, acoperindu-l cu un alt biscuite;
- sa realizeze cat mai multi biscuti, asezandu-I pe farfurii.
Sector Arta:
- sa picteze cu degetul aratator inmuiat in culoare prin presarea usoara pe suprafata papionului;
- sa acopere cat mai bine suprafata papionului prin realizarea de amprente colorate ( rotu, galben si albastru);
- sa acopere prin hasurare, pe cat posibil toata suprafata mingii de ping pong.
Metode didactice: observarea, conversatia, demonstrarea, explicatia, exercitiul.
Materiale didactice:
Papioane din carton, carpe umede, acuarele ( rosu, galben si albastru), marchere rosii, mingi de ping pong, biscuiti, dulceata, cutite de plastic, sorturi, farfurii de plastic, siluete de clovni.
DESFASURAREA ACTIVITATII
Moment organizatoric |
Continutul stiintific |
Metode didactice |
Materiale didactice |
Evaluare |
Organizarea activitatii |
Pregatirea spatiului educational si a materialelor necesare. | |||
Captarea atentiei |
Educatoarea impreuna cu prescolarii merg la fiecare sector si prezinta materialele care sunt pregatite. |
surpriza conversatia |
Cutiute cu papioane, mingi de ping pong |
Observarea comportamentului copiilor |
Anuntarea temei si a obiectivelor |
La sectorul Constructii vor construe " arena circului", la sectorul joc de rol vor face prajituri din biscuti, la sectorul Arta vor colora " nas" si vor picta cu degetul " Papion". |
Conversatia, explicatia, |
Cuburi din lemn, siluete de clovni, biscuiti, cutite de plastic, dulceata, sorturi, farfurii |
Observarea comportament |
Dirijarea jocului |
Sugerez copiilor ca se pot juca la ce sector doresc, iar dupa ce termina la un sector, pot merge la altul. Educatoarea explica ce se va lucra la fiecare sector. |
Conversatia, explicatia, |
Materialele pregatite in sectoare |
Observarea comportament |
Obtinerea performantelor si asigurarea conexiunii inverse |
Copiii vor lucra si se vor juca in sectoarele de activitate pregatite, si va urmari realizarea sarcinilor. |
exercitiul |
Materialele pregatite in sectoare |
Aprecieri individuale |
Incheierea activitatii |
Educatoarea impreuna cu prescolarii analizeaza lucrarile proprii si ale colegilor. |
conversatia |
Lucrarile copiilor |
Aprecieri frontale |
PROIECT DIDACTIC
DATA: 02.04..2009
PROPUNATOARE:
GRUPA: mica C ( GRUPA STELUTELOR)
TEMA: " Cine si cum planifica/organizeaza o activitate"
Tema saptamanii: " Clovnul"
Tema zilei: " Gradinita clovnilor"
Categorii de activitati de invatare:
Jocuri recreative, Jocuri si activitati didactice alese:
Jocuri cu text si cant:
" Clovnii veseli",
" Bat din palme",
" Daca vesel se traieste"
Scopul activitatii:
Crearea unei stari de relaxare si buna dispozitie in randul copiilor.
Consolidarea deprinderilor de a executa anumite miscari sugerte de jocurile cu cant.
Obiective operationale:
sa intoneze linia melodica a fragmentelor muzicale din joc;
sa execute miscarile sugerate de text, in ritmul melodiei;
sa inceapa jocurile cu cant la semnalul educatoarei.
Materiale didactice: accesorii de clovn ( papion, imbracaminte, nas, coif).
Resurse umane: copiii, educatoarea, clovn.
Metode didactice: conversatia, demonstrarea, explicatia, exercitiul.
DESFASURAREA ACTIVITATII
Moment organizatoric |
Continutul stiintific |
Metode didactice |
Materiale didactice |
Evaluare |
Organizarea activitatii |
Pregatirea spatiului educational si a materialelor necesare. | |||
Captarea atentiei |
Se va intra in "arena circului", care a fost construita de catre copii. Un copil va anunta inceperea circului cu ajutorul unei tobe, spunand: " Lume, lume, soro lume. Circul Globus este in Satu Mare. Va rugam sa veniti la circ". |
surpriza conversatia |
toba |
Observarea comportament |
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Educatoarea anunta copiii ca urmeaza sa se joace de-a Clovnii veseli. |
Conversatia, explicatia, |
Observarea comportament |
|
Dirijarea jocului |
Educatoarea impreuna cu prescolarii canta si executa miscarile sugerate de textele jocurilor cu cant ( Clovnii veseli, Bat din palme, Daca vessel se traieste) |
Conversatia, explicatia, |
Observarea comportament |
|
Obtinerea performantelor |
Va intra clovnul - surpriza, vor servi prajiturele facute de ei, si il vor invata pe clovn jocurile cu text si cant. Clovnul va initia jocuri specifice cu prescolarii. |
Exercitiul, demonstrarea |
Baloane de sapun |
Aprecieri individuale si de grup |
Incheierea activitatii |
Se apreciaza modul in care au cantat si s-au jucat copiii. |
conversatia |
Aprecieri frontale |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |