PROIECT DE ACTIVITATE
NIVELUL : 5-7 ani
DISCIPLINA : activitate matematica.
TEMA : Exercitii de verificare a numaratului in limitele 1-10.
FORMA DE REALIZARE: activitate cu material individual
TIPOLOGIA: verificare
SCOP: Dezvoltarea capacitatii de a intelege si utiliza numere si cifre.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
-sa ordoneze grupele de obiecte , prin diferite exercitii, in sir crescator
-sa numere, in ordine crescatoare si descrescatoare in limitele 1-10
-sa identifice locul fiecarui numar natural in sirul numerelor si sa-i denumeasca vecinii
-sa rezolve sarcinile din fisa de munca independenta: " incercuieste cu rosu vecinii lui 7 si cu albastru vecinii lui 9"
MIJLOACE DIDACTICE
-demonstrativ: panoul cu buzunare transparente, material confectionat (10 grupe distincte ca forma ), cifre mari pe paleta
-individual: fise de lucru, material confectionat in farfurioare individuale, cifrele de la 1 la 10, creioane colorate.
DURATA: 30 minute.
METODE : conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea.
MOMENTUL ORGANIZATORIC
Masutele copiilor vor fi asezate tip clasa.
Lotonul, jetoanele, cifrele, caietele, carioca, toate pe masa.
Panoul cu buzunare afisat la tabla, iar materialul demonstrativ pe panou si pe masa educatoarei.
Copiii vor intra organizat si se vor aseza confortabil.
SCENARIUL DIDACTIC
Etapele activitatii |
Activitatea educatoarei |
Activitatea copiilor |
Forme de activitate | ||||||||
I. Captarea atentiei II. Enuntarea obiectivelor pe intelesul copiilor III Reactualizarea cunostintelor |
Prin intrebari pentru intuirea materialului Ce ati primit ? Pana la cat am invatat noi sa numaram? -Astazi vom numara de la 1 la 10 si vom aseza grupele in sir crescator si descrescator pentru a cunoaste vecinii numerelor. -Cer copiilor sa: - numere pana la 10, crescator apoi descrescator aduca la masa mea atatea cani cate arata cifra sa arate cifra care ne spune cati pitici are Alba ca Zapada - sa scoata din farfurie jetonul care are atatea imagini cate batai aude -sa vina in fata mea atatia copii cate flori sunt pe panou. sa asculte de cate ori am lovit in pahar si sa arate cifra sa verifice daca au in farfurie cifrele de la 1 la 10 |
-raspund, intuiesc materialul -asculta - lucreaza - raspund - aplauda copiii verbalizeaza - rezolva - verbalizeaza - urmaresc |
frontal Frontal Frontal Individual Frontal Individual individual | ||||||||
IV. Prezentarea continutului
V. Obtinerea performantelor VI: asigurarea conexiunii inverse Incheierea activitatii
|
Propun copiilor sa ma ajute sa corectez si sa completez acest sir -Cu ce grupa am inceput acest sir -Cine cauta cifra? -Ce grupa urmeaza? -Care este vecinul mai mare cu o unitate decat 2? -Asezati grupa care are atatea elemente cate arata cifra -Aceasta grupa si-a gasit locul? -- -Cine o ajuta -Cautam vecinul ei mai mare In acest fel vom completa impreuna sirul . -Ce fel de sir am format ? -Cu ce grupa incepem sirul crescator? -Cunoasteti un altfel de sir? Cu care grupa incepem formarea lui? Am inceput un sir descrescator, cine continua Ne jucam jocul cauta vecinii Care este vecinul mai mare al lui 7; 5; 4; 9 ; Voi schimba locul numerelor in sir, Iar copiii vor corecta greselile Fiecare copil are un loton pe care sunt cifrele asezate si mai are cate 10 panglici cu imagini de la 1 la 10 obiecte Unul dintre copii va avea de completat sirul crescator , iar altul sirul descrescator Verific modul de lucru la mese si fac aprecieri Voi cere copiilor sa rezolve fisa de lucru din caiet: " incercuieste cu rosu vecinii lui 7 si cu albastru vecinii lui 9" Voi trece pe la copii si voi semna fisele desenandu-le, cate o steluta rosie, la cele rezolvate corect Apreciez modul cum au fost rezolvate sarcinile activitatii si , individual, apreciez participarea la activitate. |
-Multimile de obiecte se aseaza in ordine crescatoare incepand cu multimea cu cele mai putine obiecte si terminand cu cele mai multe obiecte. Sirul crescator se aseaza de la stanga la dreapta si de jos in sus. -enunta metoda - lucreaza - raspund - aplauda formeaza sirul descrescator - raspund - lucreaza - se indica vecinul mai mare cu o unitate si cel mai mic cu o unitate -copiii vor inchide ochii si apoi vor observa ce s-a schimbat in sir. Copiii vor lucra si vor spune ce sir au format si cum? Vor schimba caietele si se vor verifica Copiii vor pune materialele lor personale la dulapul individual si vor iesi la baie. |
Frontal individual frontal frontal individual Individual Individual |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |