Proiect de activitate
Data:
Gradinita: Nr. 45,
Grupa: Mare
Educatoare
Tema: "Cand, cum si de ce se intampla?"
Subtema: "Fenomene specifice toamnei"
Categoria activitatii:
Centre de interes:
Biblioteca
Joc de masa
Arta
Tema activitatii:
Biblioteca - "Spune ce stii despre . "
Joc de masa - "Recostituim intregul"
Arta - "Fructe, legume
Mijloace de realizare:
Joc-exercitiu
Puzzle
Modelaj
Scopul activitatii: Dezvoltarea unor deprinderi de conduita civilizata care sa permita desfasurarea simultana a unor activitati preferate de copii, individuale sau colective fara sa se stinghereasca unii pe altii.
Recunoasterea fenomenelor de toamna, fructelor si legumelor specifice; perfectionarea unor priceperi si deprinderi de manipulare a materialelor puse la dispozitie, in vederea realizarii unor lucrari.
Obiective operationale :
Biblioteca :
Sa recunoasca fructele si legumele de toamna si sa le denumeasca pe fiecare in parte;
Sa raspunda corect la intrebarile adresata, avand o pronuntie corecta si clara;
Sa comunice liber si civilizat in timpul jocului.
Joc de masa:
Sa denumeasca materialele folosite si puse la dispozitie ;
Sa reconstituie imagini cu fructe, legume si frunze dupa modelul dat;
Sa manifeste spirit cooperant in activitatea de grup comunicand cu partenerii.
Arta:
Sa pregateasca materialul (plastilina) prin framantare, rupere;
Sa modeleze prin miscarea circulara a palmelor fata de planseta;
Sa coopereze in realizarea unor lucrari plastice;
Sa respecte pozitia corecta a corpului fata de suportul de lucru pentru o buna coordonare oculo-motorie.
Sa manifeste interes pentru activitate prin cultivarea dragostei pentru frumos.
Strategia didactica :
a) Metode si procedee
Observarea, conversatia, explicatia, expunerea.
b) Mijloace de invatamant
I.
Puzzle cu
II. Cosulet, plastilina, plansete, modelul educatoarei;
III. Plicuri, jetoane (fructe si legume de toamna);
o Casetofon, Cd-uri.
c) Forme de realizare
Pe grupuri, individuala
Evaluarea
a) Continua:
o Pe parcursul intregii activitati prin aprecieri si indrumari cand este cazul
b) Finala:
o Autoevaluarea
o La sfarsitul activitatii prin concluzii si aprecieri
Durata : 20 - 25 min
Locul de desfasurare : Sala de grupa
Surse de documentare :
o Curriculum pentru Invatamantul Prescolar, M. E. C. T. , 2008;
o Revista invatamantului prescolar Nr. 1-2, 2009.
NR. CRT. |
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGIA DIDACTICA |
EVALUAREA (instrumente si indicatori) |
Moment organizatoric |
aerisirea salii de grupa; aranjarea mobilierului; pregatirea materialelor didactice necesare temelor propuse pentru cele trei sectoare; intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa si asezarea acestora in cerc. |
- frontal; |
Comportamen-tul copiilor |
|
Captarea atentiei |
Se realizeaza intuirea materialelor existente la cele trei sectoare: joc de masa, arta si biblioteca (cercetarea centrelor de interes). |
- frontal; - observatia, conversatia |
Gradul de interes manifestat pentru materialul pus la dispozitie. |
|
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Se anunta tema si obiectivele: Joc de masa: "Recostituim intregul" Arta: Modelaj
" Biblioteca: Joc-exercitiu - "Spune ce stii despre . " |
-frontal -conversatia, expunerea, explicatia. |
Capacitatea de a asculta recomandarile, indicatiile. |
|
Desfasurarea jocurilor pe arii de stimulare |
Indrumarea copiilor de catre educatoare sa se joace acolo unde doresc; copiii sunt ajutati si de mediul educational. Biblioteca: - copiii vor extrage cate un plic din saculetul fermecat, il deschid si vor spune ce stiu despre fructele si legumele de toamna. Vor fi ajutati cu intrebari, daca este cazul. Joc de masa - copiii au de reconstituit intregul (puzzle frunze, fructe si legume de toamna, pornind de la modelele date) Arta: - copiii au modelat frunze, fructe si fegume de toamna, pe care le vor aseza intr-un cosulet. Se va trece pe la fiecare sector, pentru verificarea intelegerii sarcinilor ce urmeaza a fi duse la bun sfartit. Se va interveni pe parcursul desfasurarii activitatilor, corectandu-i daca este nevoie. |
pe grupuri, individual. - observatia, conversatia, explicatia, jocul -puzzle, jetoane reprezentand
|
Identificarea preferintelor copiilor. Capacitatea de a recunoaste fructele si legumele. Capacitatea de analiza, de a reconstitui intregul. Deprinderea de a modela folosind tehnicile invatate. Raspunsurile si exprimarea corecta a copiilor. Modul de interactiune in cadrul grupului. Comportamen-tul copiilor |
|
Evaluarea performantei |
Se trece in grup pe la fiecare centru de interes pentru evaluarea rezultatelor. |
- frontal -conversatia, analiza; |
Autoevaluarea |
|
Incheierea activitatii |
Aprecieri globale si individuale privind implicarea copiilor in activitate. |
- frontal -conversatia; |
Receptivitatea copiilor. Modul de implicare in activitati. |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |