PROGRAM DE INSPECTIE
GRUPA ''FLORILOR'' - MIJLOCIE B
INVENTAR DE ACTIVITATI
Intalnirea de dimineata
ARTA:
Tema : " Struguri" - dactilopictura
"Cosul su fructe de toamna" - aplicatie
MANIPULATIVE:
Tema : " Sortam jetoane cu legume fructe si de toamna"
" Aseaza-ma in pomul din care am fost cules"
- fisa individuala
GATIT:
Tema : " Delicatese de toamna"
- elemente de activitate casnica
Educarea limbajului " Cutia cu surprize " - joc didactic
" Incarcam cosuri cu fructe" - joc sportiv
" Sa dansam" - euritmie
ACTIVITATI PE CENTRE DE ACTIVITATE
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA
DATA: 9 OCTOMBRIE 2007
GRUPA: mijlocie B
ACTIVITATEA: activitati pe centre de activitate
TEMA: "Fructe de toamna"
TIPUL ACTIVITATII: consolidarea cunostintelor
SCOPUL ACTIVITATII: valorificarea potentialului psihic si fizic al fiecarui copil, imbunatatirea cunostintelor despre realitatea inconjuratoare.
Centrul de activitate : ARTA - vizual - tactil- kinestezic
Tema: " Struguri" - dactilopictura
"Cosul su fructe de toamna" - aplicatie
OBIECTIVE OPERATIONALE:
sa aplice culoarea pe suprafetele date utilizand tehnici de lucru specifice dactilopicturii;
sa execute o lucrare practica folosind tehnici de lucru invatate.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: conversatia, explicatia, instructajul verbal , exercitiul
Material didactic folosit: coli, acuarele, pahare cu apa, servetele, siluete fructe de toamna, fise, lipici.
Centrul de activitate : MANIPULATIVE - vizual - tactil
Tema : " Sortam jetoane cu legume fructe si de toamna"
" Aseaza-ma in pomul din care am fost cules"
fisa individuala
OBIECTIVE OPERATIONALE:
sa sorteze jetoanele cu legume si fructe de toamna;
sa puna in corespondenta elementele fisei in functie de criteriul dat.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: conversatia, explicatia, instructajul verbal , exercitiul
Material didactic folosit: jetoane cu legume si fructe ( din toate anotimpurile), cosuri de plastic, fise individuale, creioane
Centrul de activitate : GATIT - gustativ-olfactiv
Tema : " Delicatese de toamna"
- elemente de activitate casnica
OBIECTIVE OPERATIONALE:
sa citeasca o reteta ilustrata;
sa interactioneze cu partenerii de joc si cu adultul care ii ajuta;
sa recunoasca ingredientele, obiectele si accesoriile de uz gospodaresc folosite;
sa pastreze ordinea si curatenia;
sa aplice norme simple de siguranta si protectie personala, utilizand correct instrumentele puse la dispozitie.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: conversatia, explicatia, instructajul verbal , exercitiul
Material didactic folosit: fructe de toamna, cutite , tocator, bete frigarui, castroane plastic, tavi, sortulete, servetele, tavi.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
ACTIVITATE COMPLEMENTARA
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA
DATA: 9 OCTOMBRIE 2007
GRUPA: mijlocie B
ACTIVITATEA: activitati pe centre de activitate
TEMA: 1. "Incarcam cosuri cu fructe" - joc sportiv
2. " Sa dansam" - euritmie
TIPUL ACTIVITATII: consolidare si verificare a deprinderilor motrice
SCOPUL ACTIVITATII: formarea si dezvoltarea deprinderilor motrice de baza si aplicativ-utilitare
OBIECTIVE OPERATIONALE:
dezvoltarea psiho-motorie si a indemanarii in desfasurarea jocurilor;
sa-si insuseasca corect regulile jocurilor;
sa participle active la joc;
cultivarea sociabilitatii, a spiritului de echipa
sa asocieze cantecului miscari impuse de caracterul unor cantece pentru copii.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: conversatia, explicatia, instructajul verbal , exercitiul
Material didactic folosit: cosuri, legume de toamna, cutii carton, ecusoane-simbol pentru cele doua echipe, C.D.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
DURATA: 20-25 min.
JOCUL " Incarcam cosuri cu fructe"
Regulile jocului:
Grupa de copiii este impartita in doua echipe : echipa merelor si echipa perelor. La semnalul educatoarei, cate un copil din fiecare echipa alearga spre locul unde se afla cosurile si cutiile de carton cu fructe, incarca fiecare cate un cos cu fructele din cele doua cutii, le lasa jos si alearga inapoi spre echipa sa, dandu-i startul prin atingere urmatorului copil din echipa sa care va urma acelasi itinerar. Este castigatoare echipa care termina prima.
''Sa dansam euritmie
Copiii asezati in cerc , avand dinainte stabilit un partener de dans, executa miscari ritmice sugerate de textul cantecului (fond CD) " Sa dansam" - Bimbam
INTALNIREA DE DIMINEATA
Dupa salutul de dimineata, voi initia o discutie cu copiii referitoare la anotimpul toamna. Copiii vor trebui sa denumeasca caracteristicile acestui anotimp si sa cante un cantecel de toamna.
Voi initia apoi o scurta discutieprincare ii voi familiarize pe copii cu noutatea (tema) zilei:
" Azi dimineata cand am venit, la gradinita a sosit un postas care mi-a lasat pentru voi un colet (pachet) din parte Zanei Toamna. El mi-a spus ca Zana Toamna ne indeamna ca in activitatea pe care o vom desfasura astazi sa folosim obiectele pe care ni l-e trimis in "Cutia cu surprize".
De asemenea, pe centrele de activitate, ne-a pregatiti diverse materiale cu care noi va trebui sa lucram astazi."
Se va trece pe la fiecare centru de activitate deschis, le voi explica copiilor ce au de lucru, dupa care acestia isi vor exprima dorinta de a lucra pe centrul de activitate dorit sau de a participa la activitatea comuna.
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA
DATA: 9 OCTOMBRIE 2007
GRUPA: mijlocie B
ACTIVITATEA: educarea limbajului
TEMA : "Cutia cu surprize"
TIPUL ACTIVITATII: consolidare si verificare a cunostintelor
SCOPUL ACTIVITATII: dezvoltarea exprimarii orale, intelege- rea si utilizarea corecta a semnificatiilor structurilor verbale, orale.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1: - sa recunoasca si sa denumeasca fructe de toamna;
O2: - sa utilizeze correct formele de singular si plural ale substan-
tivelor in functie de cerinte;
O3: - sa alcatuiasca propozitii simple sau dezvoltate in care sa
utilizeze substantivele date;
O4: - sa utilizeze corect formele de singular si plural ale substan-
tivelor in propozitii;
O5: - sa sa distinga sunetele ce compun cuvintele, pentru a le
pronunta corect;
Os: - sa respecte regulile grupului in diferite contacte cu copiii si
in jocuri;
Oa: - sa-si exprime emotii si sentimente in relatie cu ceilalti.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: conversatia, explicatia, instructajul verbal , demonstratia, exercitiul, jocul - metoda euristica
Material didactic folosit: " pomul fermecat" , "cutia cu surprize", Piticul Bramburici, cos, fructe de toamna decorative, jetoane illustrate cu fructe de toamna, cub-zar ilustrat cu fructe de toamna.
FORME SI METODE DE EVALUARE: evaluare curenta, aprecieri verbale.
REGULILE JOCULUI:
Piticul Bramburici alege copii care vor da raspunsurile ;
Educataorea adreseaza intrebari tuturor copiilor;
Raspunsurile corecte vor fi aplaudate.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
DURATA: 20-25 min.
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUAREA |
1. CAPTAREA ATENTIEI |
- Eu sunt foarte curioasa sa aflu ce este in aceasta cutie! ( deschid cutia, scot piticul si il arat copiilor) - Oare cine o fi? ( il apropii de urechea mea de parca mi-ar spune ceva in soapta) - Copiii, mi-a spus ca se numeste "Piticul Bramburici" pentru ca din greseala printr-o vraja a amestecat fructele de toamna intr-un singur pom dupa cum vedeti (prezint pomul cu fructe de toamna amestecate). - De atata suparare nici nu mai poate vorbi ; asa ca va roaga pe voi sa-l ajutati si sa-i spuneti daca are un singur fruct sau mai multe de acelasi fel. |
Piticul Bramburici, Pomul Fermecat, Cutia cu surprize conversatia | |
2.ANUNTAREA TEMEI SI ENUNTAREA OBIECTIVELOR |
Astfel, ca nici voi si nici Piticul Bramburici sa nu se plictiseasca, m-am gandit sa jucam un joc didactic care se numeste "Cutia cu surprize". Voi va trebui sa culegeti din pom cate un fruct si sa-l invatati pe pitic cum se foloseste singularul sau pluralul : adica, daca ati cules un mar trebuie sa-l invatam cum se spune daca ar fi mai multe - mere. |
conversatia explicatia | |
3. REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR |
Mai intai, as vrea sa-i aratam piticului ce copii isteti sunteti voi si cate lucruri despre fructele de toamna cunosteti. Voi adresa intrebarile: Ce fructe de toamna cunoasteti? Ce trebui sa facem inainte de a consuma fructele? De ce? Ce contin fructe? De ce avem nevoie de vitamine? Cum putem consuma fructele? Voua va plac fructele? Care? |
conversatia |
Evaluare curenta |
4. PREZENTAREA CONTINUTULUI SI DIRIJAREA INVATARII |
Varianta 1 ALGORITMII JOCULUI * Piticul Bramburici va alege un copil sunandu-i la ureche din clopotei. * Copilul ales va culege din pom un fruct, il va numi utilizand forma de singular , apoi pe cea de plural. * Daca raspunsul este corect Piticul Bramburici "topaie" de bucurie iar copiii il aplauda. * Daca raspunsul nu este corect, Piticul Bramburici va suna suparat din clopotei. * Jocul va continua pana la epuizarea fructelor. Explicarea si demonstrarea jocului. Voi explica copiilor algoritmii jocului. Jocul de proba: -Sa vedem daca ati inteles cum ne vom juca! Cu sprijinul meu , copiii vor juca un joc de proba. |
Explicatia, Instructajul verbal, Demonstratia, Exercitiul, Piticul Bramburici Pomul fermecat, Fructe, | |
5. OBTINEREA PERFORMANTEI |
Executarea jocului de catre copii. In timpul executarii jocului, voi urmari realizarea obiectivelor propuse si voi sprijini pas cu pas derularea jocului avand in vedere algoritmi alesi. Varianta 2 Voi prezenta copiilor ca pe o noua surpriza scotand din cutie un plic in care se afla imagini cu fructe de toamna. ALGORITMII JOCULUI * * Piticul Bramburici va alege un copil sunandu-i la ureche din clopotei. * Copilul va alege o imagine cu un fruct, il va numi utilizand forma de singular , apoi pe cea de plural sau invers ,dupa caz. * Daca raspunsul este corect Piticul Bramburici "topaie" de bucurie iar copiii il aplauda. * Daca raspunsul nu este corect, Piticul Bramburici va suna suparat din clopotei. * Jocul va continua pana la epuizarea imaginilor cu fructe. Explicarea si demonstrarea jocului. Voi explica copiilor algoritmii jocului. Jocul de proba: -Sa vedem daca ati inteles cum ne vom juca! Cu sprijinul meu , copiii vor juca un joc de proba. Executarea jocului de catre copii. In timpul executarii jocului, voi urmari realizarea obiectivelor propuse si voi sprijini pas cu pas derularea jocului avand in vedere algoritmi alesi. |
Jocul Conversatia Explicatia, Instructajul verbal, Demonstratia, Exercitiul jocul Piticul Bramburici Plicul cu imagini, Fructe, |
Evaluare curenta Evaluare curenta |
6. ASIGURAREA RETENTIEI SI A TRANSFERULUI |
COMPLICAREA JOCULUI Voi prezenta copiilor ca pe o noua surpriza scotand din cutie un cub-zar pe care se afla imagini cu fructe de toamna. ALGORITMII JOCULUI * * Piticul Bramburici va alege un copil numarand prin versurile: " Ia sa trec din nou pe-aici/ Vrei sa fii Rostogolici?". * Copilul va da cu zarul, va numi fructul utilizand forma de singular , sau cea de plural ,dupa caz, iar apoi va trebui sa formeze o propozitie cu acel cuvant. * Daca raspunsul este corect Piticul Bramburici "topaie" de bucurie iar copiii il aplauda. * Daca raspunsul nu este corect, Piticul Bramburici va suna suparat din clopotei. * Jocul va continua cu 5-6 copii sau pana la epuizarea imaginilor cu fructe. Explicarea si demonstrarea jocului. Voi explica copiilor algoritmii jocului. Jocul de proba: -Sa vedem daca ati inteles cum ne vom juca! Cu sprijinul meu , copiii vor juca un joc de proba. Executarea jocului de catre copii. In timpul executarii jocului, voi urmari realizarea obiectivelor propuse si voi sprijini pas cu pas derularea jocului avand in vedere algoritmi alesi |
Cubul-zar Explicatia, Instructajul verbal, Demonstratia, Exercitiul jocul |
Evaluare curenta |
7. EVALUAREA |
Le voi preciza copiilor ca fructele pe care ei le-au cules in aceasta activitate , imaginile si cubul-zar le vor utiliza in alta zi in activitatile pe centre. Voi aprecia copiii in functie de participarea la activitate, de raspunsurile date si de atentia de care au dat dovada. Drept multumire Piticul Bramburici acorda stimulente copiilor si le promite ca va ramane in grupa noastra iar dupa ce se va odihni putin se vor juca impreuna. |
Stimulente |
Aprecieri verbale |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |