Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
DIDACTIC Grupa: mare-pregatitoare - Toamna toamna harnica si de roade darnica

DIDACTIC Grupa: mare-pregatitoare - Toamna toamna harnica si de roade darnica


PROIECT DIDACTIC

Gradinita orar normal Satu Nou

Data: 29.XI.2007

Grupa: mare-pregatitoare

Tema : Natura - Toamna

Subtema : Toamna toamna harnica si de roade darnica



Scopul : Evaluarea cunostintelor dobandite de copii referitoare la 

anotimpul toamna

Secventa I Arii de stimulare

Tipul de activitate : Consolidarea si sistematizarea cunostintelor si deprinderilor insusite

Forma de realizare : Jocuri si activitati libere si creative, la alegerea copiilor

Scopul activitatii :

Stimularea imaginatiei creatoare a copiilor in initierea si desfasurarea jocurilor, a originalitatii si expresivitatii in interpretarea rolurilor asumate

Dezvoltarea creativitatii si expresivitatii in limbajul oral, plastic si practic.

Educarea si cultivarea unor calitati volitiv morale: initiativa, harnicie, perseverenta in desfasurarea si finalizarea jocurilor.

I Sectorul ,,Arta,,

Tema : ,,Peisaj de toamna'' - colaj

,, Struguri''- colaj

O1- sa realizeze tablouri sau colaje prin imbinarea creativa a elementelor de limbaj platic ;

O2 - sa utilizeze corect diverse instrumente si suporturi pentru activitatile practice ;

O3 - sa foloseasca cuvinte si expresii specifice activitatilor practice ;

O4 - sa pastreze ordinea si curatenia la locul de joaca ;

O5 - sa gaseasca o utilitate lucrarilor realizate

Strategii didactice :

Metode si procedee : conversatia

explicatia

instructajul verbal

exercitiul

jocul

evaluare

Material didactic : fructe conturate, foarfeci, servetele, hartie glasse, lipici,

II Sectorul ,,Joc de masa,,

Tema : ,,Bogatiile toamnei,,

O1 - sa identifice materialele puse la dispozitie ;

O2 - sa sorteze seminte diferite si sa formeze multimi dupa criteriul cerut ;

O3 - sa rezolve un puzzle cu aspecte de toamna ;

O4 - sa poarte dialoguri cu membrii grupului despre caracteristicile toamnei ;

O5 - sa manifeste spirit cooperant in activitatea de grup comunicand cu partenerii ;

Strategii didactice :

Metode si procedee : conversatia

explicatia

instructajul verbal

jocul

Material didactic: boabe de porumb, floarea soarelui, fasole

jetoane cu aspect de toamna

III Sectorul ,,Constructii,,

Tema - ,, Cosuri si ladite pentru legume si fructe ,,

O1 - sa redea prin intermediul constructiei modele din realitatea inconjuratoare;

O2 - sa descrie modelele create si sa-si motiveze actiunile ;

O3 - sa coopereze manifestand spirit de bunavointa si bunacuviinta in relatiile cu partenerii de joc;

O4 - sa coopereze pentru realizarea sarcinii;

Strategii didactice:

Metode si procedee : conversatia

explicatia

jocul

Material didactic : jocuri de constructie

Secventa II Activitate frontala

ACTIVITATEA: Cunoasterea mediului

TIPUL DE ACTIVITATE : Evaluare sumativa

FORMA DE REALIZARE : Convorbire- activitate integrata

SCOPUL ACTIVITATII : Evaluarea cunosintelor dobandite de copii despre anotimpul toamna

OBIECTIV DE REFERINTA : Sa recunoasca anumite schimbari si transformari din mediul inconjurator ;

OBIECTIVE OPERATIONALE :

O1 sa enumere anotimpurile anului ;

O2 - sa precizeze lunile anotimpului toamna;

O3 - sa descrie fenomenele caracteristice anotimpului toamna;

O4 - Sa dea exemple de fructe, legume, flori, cereale specifice toamnei;

O5 - sa enumere recolta toamnei, precizand importanta lor pentru om si ; stabilind modalitati de pastrare si conservare ;

O6 - sa recunoasca sunetul initial ;

O7 - sa desparta cuvantul in silabe precizand numarul acestora ;

O8 - sa se grupeze dupa criteriul cerut (fructe, legume, culoare) ;

O9 - sa recite respectind intonatia, rima si pauza ;

O10 - sa interpreteze corect cantece respectand elemente de tehnica vocala ;

Strategii didactice :

Metode si procedee conversatia

exercitiul

explicatia

problematizarea

activitatea de grup

algoritmizarea

Materiale didactice : cifre, vaza, flori, cos cu legume si fructe, cereale, planse.

Material bibliografic

Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii, Bucuresti 2005 ;

A.     Ana, S.M.Cioflica,,Proiecte tematice si orientative,, Ed.Tehno-Art, Petrosani ;

S. Breben,E. Matei, E. Ruin ,,Cunoasterea mediului inconjurator,,, Ed. Radical 2001

Maria Comanescu, Doina Gheorghe, ,,Cunoasterea mediului- grupa pregatitoare - Ghidul educatoarei'', E.D.P., R.A.- Bucuresti, 1998

EVENIMENTUL

DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC

STRATEGII

DIDACTICE

EVALUARE

1. Momentul

organizatoric

Se asigura cadrul adecvat desfasurarii activitatii instructiv-educative.


2. Captarea atentiei

Ghicitoare :

Frunzele pe ramuri

Au ingalbenit

Ploua, ploua intr-una

Cine a venit ?

conversatia

ghicitoarea

verificarea orala

3. Anuntarea temei

si enuntarea obiectivelor

− Astazi vom vorbi si noi despre anotimpul toamna. Si pentru ca ne vom lua ramas bun de la Zana Toamna ne vom aminti tot ce am invatat despre ea : fenomene specifice anotimpului, imbracamintea corespunzatoare, vom denumi si vom clasifica roadele toamnei : fructe, legume, flori, cereale,vom canta, vom recita, cu toti ne vom bucura

conversatia

explicatia

4. Dirijarea invatarii

− In ce anotimp suntem, copii ?

− Care sunt anotimpurile anului?

− Care anotimp a fost inaintea toamnei?

Care sunt lunile de toamna copii?

− Cum era vremea cand ati inceput gradinita ?

− Cum este vremea acum ?

− Care sunt fenomenele specifice anotimpului toamna ?

− Ce se intampla cu iarba?

− Ce se intampla cu frunzele copacilor toamna ?

− Care flori infloresc toamna ? De ce ?

− Cum ne imbracam acum, copii ?

Se recita poezia ,,Pomul catre copil,,

− Dar un cantecel despre fenomene specifice anotimpului toamna stiti ?

Se va canta cantecul ,,Ploaia,,,

Voi intoarce prima plansa. Ce reprezinta imaginea ?

− Ce este livada ? Ce fac oamenii in livada ?

conversatia

problematizarea

poezie

cantec

plansa

evaluare sumativa

verificare orala

EVENIMENTUL

DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC

STRATEGII

DIDACTICE

EVALUARE

Dirijarea

invatarii

− Care fructe se coc toamna ?

− Ce obiecte se folosesc pentru stransul recoltei ?

− De ce se consuma fructele ?

− Cine doreste sa desparta cuvantul mar in silabe si sa ne spuna cate silabe are si cu ce sunet incepe cuvantul ?

− Dar cuvantul para, pruna, strugure ?

− Cine vrea sa ne spuna poezia ,,Cantec de toamna,, ?

− Ce reprezinta imaginea ?

− Ce fac oamenii in vie ?

− Ce se face din struguri ?

Se canta cantecul ,,A,a,a, acum e toamna, da !''

− Ce reprezinta imaginea ?

− Ce culeg oamenii toamna din gradina de legume ?

− Ce legume cunoasteti ?

− Ce facem cu legumele inainte de a le consuma ?

− Ce pregatesc gospodinele din legume ?

Unde se pastreza conservele ?

− Cine vrea sa spuna poezia ,,Hora legumelor,, de Lucia Muntean

− Ce reprezinta imaginea ?

Ce recolteaza oamenii de pe camp ?

Ce se face cu porumbul dupa recoltare ? Ce reprezinta imaginea ?

− Care sunt florile care infloresc in anotimpul toamna ?

Cine vrea sa ne spuna poezia ,,Tufanica,, de Malina Cajal

− Acum veti primi fiecare cate un medalion care are desenat pe el un fruct sau o leguma. Fiecare copil se uita ce medalion a primit si il aseaza la gat. Eu voi spune cateva versuri.

,,Legume si fructe amestecate

Ele vitamine contin toate toate

Dar sunt si mai bune separate,,

conversatia

poezia

cantec

poezia

poezia

medalioane

versuri

evaluare sumativa

evaluare sumativa

EVENIMENTUL

DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC

STRATEGII

DIDACTICE

EVALUARE

− Cand eu voi spune ca sunt mai bune separate voi trebuie sa va separati in fructe si legume si sa formati doua grupe.

,,Legume si fructe amestecate

Hai indata sa va cautati mai frate

Si pe culori sa v-asezati surate''

− Cand veti auzi aceste versuri voi dragii mei trebuie sa va asezati pe culori, indiferent daca esti fructa sau leguma .

versuri

evaluare sumativa

verificare orala si practica

5. Incheierea activitatii

Voi face aprecieri asupra raspunsurilor date.

− Zana Toamna a fost multumita de raspunsurile pe care i le-ati dat si mi-a spus ca are o surpriza pentru voi dar pe care o sa o primiti la sfarsitul activitatilor.

conversatia

Secventa III - Activitate frontala

Activitate - Educatie artistico-plastica

Tema - Culorile toamnei

Mijloc de realizare - pictura (din memorie si imaginatie)

Forma de realizare - frontal, pe grupuri si individual

Scopul activitatii

Sistematizarea cunostintelor copiilor despre anotimpul toamna avand in vedere schimbarile care au survenit in natura datorita conditiilor atmosferice;

Consolidarea deprinderilor de organizare a compozitiei plastice prin diferite tehnici de pictura;

Obiective operationale:

O1 - sa creeze forme si modele corespunzatoare temei prin imbinarea elementelor de limbaj plastic: punctul, linia, pata de culoare;

O2 - sa organizeze spatiul plastic intr-o lucrare echilibrata si expresiva;

O3 - sa foloseasca culorile corespunzatoare lucrarii ce urmeaza sa fie efectuata;

O4 -sa exprime verbal continutul lucrarii;

O5 - sa lucreze cu placere in vederea ealizarii unor lucrari originale ;

O6 - sa-si exprime opinia fata de lucrarile celorlalti, motivandu-si parerile ;

O7 - sa respecte pozitia corecta a corpului fata de suportul de lucru pentru o buna coordonare oculo-motorie ;

Strategii didactice

Metode si procedee conversatia

exercitiul

explicatia

problematizarea

descrierea

expunerea

analiza produselor activitatii

Mijloace didactice foi de desen

- acuarele

- pensule

- vase cu apa

- servetele

- dop de pluta

- casetofon

- caseta audio

- diplome

Bibliografie :

Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii, M.E.C., Bucuresti, 2005

Didactica activitatilor instructiv-educative pentru invatamantul preprimar, Edit. Didactica Nova, Craiova, 2005

Aurelia Ana, S.M.Ciofica -,, Proiecte tematice orientative,, Edit. Tehno-Art, 2003

EVENIMENTUL

DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC

STRATEGII

DIDACTICE

EVALUAREA

1. Moment

organizatoric

Se asigura cadrul adecvat si se distribuie materialele.

2. Captarea

atentiei

− Se poarta o scurta conversatie despre anotimpul toamna.

conversatia

3. Anuntarea

temei si enuntarea obiectivelor

− Care sunt copii culorile specifice anotimpului toamna ?

Folosindu-va de culorile specifice anotimpului toamna, va propun sa realizati astazi cate un tablou de toamna cu tema ,,Culorile toamnei,,.

conversatia

4. Dirijarea invatarii

− Va ganditi la aspecte care va plac voua mai mult si realizati un tablou despre care veti povesti la sfarsitul lucrului.

− Va ganditi bine apoi va apucati de lucru. Puteti sa folositi dopul de pluta sau puteti picta cu degetelul : linii (iarba, copacii, coditele fructelor); puncte (boabe de struguri, fructe, frunze) ; pentru pata de culoare dopul de pluta.

Se executa miscari de incalzire a musculaturii fine.

Pentru crearea unei atmosfere placute pe timpul lucrului se asculta muzica.

Voi reactualiza cunostintele legate folosirea culorilor, a pensulei, a apei ; voi formula cerintele privind repartizarea elementelor in spatiul plastic

Voi acorda sprijin individual sau in colectiv dupa caz.

conversatia

explicatia

problematizarea

exercitiul

casetofon

analiza

raspunsurilor

EVENIMENTUL

DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC

STRATEGII

DIDACTICE

EVALUAREA

Obtinerea performantei

Se anunta incetarea lucrului.

Fiecare copil se va deplasa cu lucrarea pentru a o aranja la expozitie

In final se acorda copiilor diplome, pentru realizarea lucrarilor, trimise de Zana Toamna. Se face ordine si curatenie la locul de munca.

conversatia

explicatia

aprecierea verbala

Secventa IV Activitate complementara

Parteneriat Gradinita - Scoala

Tema : Teatru de papusi - Scufita Rosie

Obiective:

Sa recepteze un text care i se citeste sau i se povesteste, intelegand in mod intuitiv caracteristicile expresive si estetice ale acestuia

Sa fie capabil sa creeze el insusi mici dramatizari, utilizand intuitiv elemente expresive.

Sa constientizeze consecintele pozitive si negative ale actelor sale de comportament asupra sa si asupra celorlalti.

Strategii didactice

Metode si procedee conversatia

exercitiul

explicatia

problematizarea

dramatizarea

Mijloace didactice papusi

decor

casetofon

Bibliografie :

Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii, Bucuresti 2005 ;





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.