PROIECT DIDACTIC
Grupa: pregatitoare
Educatoare:
Tema de studiu Cine sunt, suntem?"
Tema activitatii , Sunt roman, roman voinic"
Tipul de activitate: activitate cu continuturi integrate
Scopul activitatii: dezvoltatea identitatii de sine si a sentimentului patriotic
Domenii experientiale: Domeniul estetic si creativ- Educatie muzicala
Activitati liber alese:- Biblioteca- secvente din filmul ,,Dacii"
- Arta- colorare
- decupare, confectionare
- modelare
Obiective operationale:
sa coloreze intr-un spatiu dat
sa decupeze dupa contur, in linie ondulata
sa confectioneze steagul dacic
sa modeleze obiecte dacice din plastilina
sa urmareasca cu atentie imaginile cu secvente din film concomitent cu explicatiile oferite de educatoare
sa realizeze comparatii trecut - prezent
sa se exprime corect din punct de vedere gramatical
sa utilizeze cuvinte noi pentru a-si imbogati vocabularul
sa invete versurile cantecului
sa intoneze corect melodia
sa pastreze ritmul cantecului
sa cante utilizand dialogul intre grupuri
sa coordoneze miscarile cu ritmul cantecului
sa bata in instrumente de percutie in ritmul cantecului
Strategii didactice:
metode si procedee didactice: munca in grup, convorbirea, exercitiul, explicatia,
mijloace de invatamant: film, calculator, planse, plastilina, carton, foarfece
Forme de organizare: frontala, in grupuri
Forme de evaluare: apreciere verbala
Bibliografie:
Durata:1 zi
Domenii experientiale DEC |
Scenariul zilei
La intalnirea de dimineata, copiii sunt imbracati in costume nationale. Asezati in semicerc, ei saluta facand un pas inainte, se intorc si se pun inapoi pe scaunel, pentru ca toate costumele sa fie admirate de cei prezenti. Educatoarea, impreuna cu copiii, intocmeste calendarul naturii, asezand pe panou cartonase specifice zilei, anotimpului, starii emotionale ale copiilor . Intrebarile care sunt puse Ce zi este astazi? Cum este afara? Ce anotimp este? Cum va simtiti astazi?"
Tranzitie , Zilele trecute ati aflat lucruri
noi despre
Astazi vom urmari secvente din filmul ,,Dacii", in care veti putea vedea mai bine cum traiau stramosii nostri.
Copiii se vor aseza la centrul - ,,Biblioteca", unde vor urmari pe calculator secvente din filmul ,,Dacii", in regia lui Sergiu Nicolaescu. In timpul vizionarii, educatoarea va oferi explicatii, va insista pe anumite secvente pentru ca acestea sa fie corect percepute si fixate. Vor fi prezentate: locuinte, costume, bijuterii, unelte, tabere, arme, comportamente in diferite situatii. La sfarsitul filmului educatoarea va adresa intrebarile , Cine erau dacii? Cum aratau ei? Cum se imbracau? Cum se comportau?Cum traiau?", la care copiii vor raspunde.
Se va deschide centrul - Arta- copiii organizati in trei grupuri se vor aseza masute, care vor fi de asemenea asezate in trei grupuri; fiecare grup va avea o sarcina distincta; astfel grupul 1, va avea colora vase dacice cu diferite semne grafice; grupul 2: va colora, decupa si confectiona steagul dacic- prin aplicare pe betisoare; grupul 3, va modela din plastilina obiecte dacice: monede, talgere, vase.
Toate produsele vor fi expuse pe panouri special pregatite.
Tranzitie: se vor executa pasi de dans popular Alunelul", ,,Frunza verde", ,,Hategana", individual si in perechi.
,,In continuare vom invata , asa cum spuneam un cantec si anume ,,Sunt roman". Va rog sa ascultati cu atentie si sa spuneti despre ce este vorba in acest cantec, si ce sentimente exprima". Educatoarea va interpreta cantecul, odata, de doua ori. Se trece la invatarea cantecului. Se va realiza prin interpretare colectiva si in dialog.
Joc muzical -recitativ ritmic- se vor recita versurile cantecului insotite de batai ritmice si acompaniate de instrumente de percutie ; in acest timp , copiii aliniati, se vor organiza in trei cercuri: primul din patru copii, al doilea din sapte copii al treilea din unsprezece copii, cercuri care se vor invarti in sensuri diferite.
La sfarsitul zilei se vor face aprecieri privind modul de desfasurare a activitatii si a comportamentului copiilor.
Secventa didactica |
Organizarea activitatii |
Strategii didactice |
Evaluare | |
1. moment organizatoric |
- aerisirea salii de grupa - pregatirea materialului didactic necesar: instrumente de percutie - aranjarea scaunelelor in cerc |
- activitati de intarire a sarcinilor formulate |
||
2. Captarea atentiei |
- se vor pune
intrebarile: ,, Ce stim despre |
- conversatie |
-observarea atentiei copiilor |
|
3. Anuntarea temei |
- Astazi vom invata cantecul ,,Sunt roman" si vom realiza un joc muzical pe acest cantec |
- conversatie |
Observare curenta |
|
4. Desfasurarea activitatii |
- pregatirea copiilor pentru realizarea activitatii prin:exercitii de respiratie, de omogenizare a vocilor; redarea unor fragmente melodice - Educatoarea va interpreta cantecul ,,Sunt roman" - copiii vor asculta cu atentie - se vor face
comentarii pe marginea textului: ,, Despre ce este vorba in acest cantec?,
,,Cine suntem noi? Cum sunt romanii" ,,Care este
tara noastra?" ,,Ce simt romanii pentru - se invata prima strofa - se canta prima strofa - se invata strofa a doua - se canta colectiv - se realizeaza trei grupuri: grupul 1: romanii; grupul 2:dacii; grupul3: romanii; se va realiza un dialog muzical: la semnalul educatoarei, vor interpreta pe rand grupurile partea indicata. - Joc muzical- recitativ ritmic- - copiii isi iau instrumentele de percutie - se vor recita silabisit versurile insotite de batai din palme si instrumente ; mers unul dupa altul in acest ritm; - se constituie trei grupuri: unul din patru copii, al doilea din sapte copii, al treilea din unsprezece copii, in timp ce recita si bat din palme si la instrumente -cercurile se invart in sens invers - se repeta cantecul |
- conversatie - exercitiul - dialog muzical- pe grupe |
individuala frontala pe grupe |
|
5.incheierea activitatii |
- se analizeaza modul de desfasurare a activitatii |
- observare curenta - convorbirea |
-individuala - frontala |
Sunt roman
Sunt roman, roman voinic , Tra la la la,
Si n-am frica de nimic! Tra la la la ,
Romania-i
Drag mi-e sa traiesc in ea! Tra la la la.
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |