Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
DIDACTIC 5-7 ani educatie fizica - Saritura in inaltime pentru atingerea unui obiect suspendat

DIDACTIC 5-7 ani educatie fizica - Saritura in inaltime pentru atingerea unui obiect suspendat


PROIECT DIDACTIC

NIVELUL: 5-7 ani

DISCIPLINA educatie fizica

TEMA Saritura in inaltime pentru atingerea unui obiect suspendat



Joc 1 " Atinge clopotelul"

Joc 2 "Plimba-te cu ochii inchisi"

TIPOLOGIA: dobandire de performante sportive

FORMA DE ACTIVITATE : activitate comuna

SCOPUL: Formarea priceperii si deprinderii de a executa corect saritura in inaltime pentru atingerea unui obiect suspendat.

OBIECTIVE OPERATIONALE

  • Sa execute corect saritura in inaltime pentru atingerea unui obiect suspendat si sa mentina o pozitie corecta a corpului in pozitii statice si in miscare
  • Sa execute variante de mers si alergare in diferite directii si cu diferite pozitii de brate
  • Sa incurajeze prin aplauze anumite performante, dobandind spirit de echipa

METODE DIDACTICE:

    • explicatia,
    • demonstratia,
    • exercitiul

MATERIAL DIDACTIC : fluier, clopotel, medalioane

DURATA: 30 minute

MOMENTUL ORGANIZATORIC:

Intrucat activitatea se va desfasura in grupa este necesara eliberarea salii si asigurarea unui spatiu de desfasurare corespunzator.

Totodata este necesara verificarea tinutei, intrucat, fiind iarna, sala este incalzita.

SCENARIUL DIDACTIC

Secventele activitatii

Continut - mijloace de realizare

Dozare

Formatii de lucru

Indicatii metodice

I. Organizarea

colectivului

Alinierea

Controlul tinutei

Raportul

Anuntarea temei

"In linie pe un rand,

adunarea!'

"Va aliniati!'

"Raportul! (forma

scurta),,

"Buna ziua!'

"Pe loc repaus!'

II. Pregatirea

organismului

pentru

efort

Variante de mers si alergare

Influen­tarea

selectiva a

aparatului

locomotor

A. Exercitii de captare a atentiei

- intoarceri

B. Variante de mers si alergare

mers obisnuit

- mers pe varfuri cu mainile sus

- mers pe calcaie cu mainile la spate

-mers obisnuit cu exercitii de respiratie

-alergare usoara

-alergare cu genunchii la

piept

- alergare cu lovirea

sezutei

- mers ca piticul

- "mersul ursului' (cu sprijin pe picioare si pe brate, aplecat in fata)

- mers obisnuit cu exercitii de respiratie

-alergare serpuita

-mers obisnuit

- mers in cadenta

Formam coloana de gimnastica, astfel

Din coloana cate unul trecem cate doi si apoi cate patru, pe cantec :

"Ne- adunam, ne-adunam

Haideti sa ne-ncolonam

Haideti sa ne-ncolonam

Toti in graba mare

Doua randuri sa formam

Ca la defilare

De manute va luati

Nu mai stati pe ganduri

Cate patru v-asezati

Stransi pe patru randuri"

1 " Privim dupa fluturi"

a) flexii si extensii

- T1 = flexii

- T2 = extensii

b) t1 - T2 rasucirea capului spre

stanga

Revenire in pozitia initiala

T3 - T3 rasucirea capului spre

dreapta

Revenire la pozitia initiala

2) " Forfecam bratele"

(forfecari de brate cu bratele  paralele cu bratele incrucisate 2. " 3 )Freaca piciorul"

a) Tl - T2 - indoirea trun­chiului

spre stanga

T3 - T3 - indoirea trunchiului

spre dreapta

3" Ne sucim, ne rasucim"

b) Tl - T2 - rasucire spre stanga

Revenire

T3 - T3 - rasucire spre dreapta

Revenire

4)" Barza intr-un picior"

a) t1 - indoirea genunchiului

stang la piept

T2 revenire la pozitia

initiala

T3 - indoirea genunchiu­lui

drept la piept

T3 - revenire

5) Sari si te intoarce

Sarituri cu batai din palme dea­supra capului si intoarceri)

- scuturarea picioarelor

4 x 4

4 x 4

timpi

timpi

timpi

timpi

timpi

timpi

4 x 4

4 x 4

4 x 4


*

*

*

"Atentie! Prin saritura cu fata la -- geam , luat 1-2

-usa, luat 1-2

-mine, luat 1-2

"Capul sus! Privirea ina­inte! Spatele drept!'

"Palmele pe genunchi, spatele drept, privirea

inainte!'

"Sus genunchii!"

"Mainile la ceafa, picioa­rele bine intinse!'

"Prin saritura departat luat! Bratele pe sold!'

t1 - (ducerea ca­pului in fata)

T2 - extensii (ducerea

capului in spate)

"Prin saritura deparata luat !'

"Bratele sus, privirea la brate, picioarele bine in­tinse!

"Drepti!'

Spatele drept

Pastreaza alinierea

"Picioarele departate, bra­tele bine intinse!'

Scutura picioarele

III. Dobandirea

noilor

cunostinte,

formarea

priceperilor

si

deprinderilor

A. Se lucreaza pe 2 grupe

Fiecare copil se va intoarce la coada sirului prin mers in echilibru pe o linie trasata pe sol

Saritura in inaltime pentru atingerea unui obiect suspendat se va face cu elan

Jocul "Atinge clopotelul" se va complica prin ridicarea firului de care atarna clopoteii Jocul va cuprinde

Alergare usoara

Saritura din cerc in cerc pe o lungime de teren,

Mers pe o linie trasata pe sol

Alergare cu saritura pentru atingerea clopotelului

2 x

3 x

*

*

* * *

*


Conducatorul de grupa controleaza, asigura si

corecteaza

se explica modul de executie

se executa traseul de

proba

V. Revenirea organismului dupa efort

Plimbare cu ochii inchisi, prinsi de mana in lant, condusi de educatoare

1 tura teren

*

*

*

VI. Aprecierea

activitatii

1. Alinierea

2. Aprecieri verbale asupra

activitatii(executie, disciplina de lucru)

3. Salutul

*

*

*

*

*

"In linie cate unul, adu­narea!" Alinierea, drepti!

"Activitatea s-a terminat, Buna ziua!"





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.