PROIECT DIDACTIC
NIVELUL :3-5 ani
DISCIPLINA :Educarea limbajului si a comunicarii
TEMA : Cand se intampla
TIPOLOGIA : consolidare
FORMA DE REALIZARE : joc didactic
SCOP: dezvoltarea structurilor de exprimare orala
OBIECTIVE OPERATIONALE:
- sa identifice momentele zilei si sa denumeasca momentele importante ale zilei: dimineata, la amiaza, seara
-sa vorbeasca in propozitii dezvoltate despre aspectele prezentate in imagini;
-sa inceapa si sa continue o poveste creata pe baza unor imagini care sugereaza momentele zilei cu tema "O zi din viata lui Ionel";
METODE DIDACTICE:
conversatia,
explicatia,
demonstratia,
exercitiul.
MIJLOACE DIDACTICE:
imagini mari semnificand momentele zilei;
jetoane cu imagini simbolice;
suport pentru imagini.
DURATA: 25- 30 minute.
- Asez scaunele in semicerc
SCENARIUL DIDACTIC
Secventele activitatii |
Activitatea educatoarei |
Activitatea copiilor |
Metode didactice |
Introducere in activitate: Reactualizarea cunostintelor Comunicarea obiectivelor si anuntarea temei Prezentarea optima a continutului si dirijarea invatarii Obtinerea performantelor Asigurarea retentiei si a transferului In incheiere |
As dori sa vad daca mai stiti zilele saptamanii In ce zi ne aflam azi? In ce zi ne-am culcat ? In ce zi ne-am trezit azi ? Cand veniti voi la gradinita ? Cand mergeti acasa ? Ce faceti seara? Ce faceti dimineata ? Ce faceti dupa ce plecati de la camin ? Astazi ne vom juca jocul "Cand se intampla" Sunteti grupa mare, sa dovediti aceasta, prin felul de a vorbi. Vorbiti corect, cu cuvinte multe si sa fiti atenti, fiindca acest joc este un joc al copiilor inteligenti. Doar cei ce sunt atenti si stiu sa raspunda se pot juca frumos. Varianta I - Prezint cate o imagine mare cu soarele in diferite momente ale zilei Cand se intampla? Cand rasare soarele? Cand straluceste puternic? Cand se ascunde? Varianta II - Citire de imagini Pe masa mea vor fi asezate sub servetele mai multe imagini Voi spune versurile "Cauta sub servetel Si vezi ce ai ascuns sub el" Varianta III - Voi cere copiilor sa faca o poveste "O zi din viata lui Ionel" dupa un sir de imagini Voi incepe si sfarsi eu povestea Voi scrie povestea pe o foaie pentru a o da la educatoarea grupei mijlocii Varianta IV - In cerc - pe versurile cu cant: "Balon mare Balon mic Hai sa ne jucam, un pic Si sa-mi spui Fiindca imi placi Dimineata tu ce faci? Balon mare Balon mic Hai sa ne jucam, un pic Si sa-mi spui Fiindca imi placi La amiaza tu ce faci? "Balon mare Balon mic Hai sa ne jucam Si sa-mi spui Fiindca imi placi Dupa masa Tu ce faci? Balon mare Balon mic Hai sa ne jucam un pic Si sa-mi spui Fiindca imi placi Asta seara, tu ce faci .. Dupa lectii.. Fac aprecieri in legatura cu modul de realizare a sarcinilor Aprecierile vor fi atat generale cat si individuale |
Copiii enumera zilele Stabilim ca este marti Raspund mai multi copiiCopiii formuleaza propozitii despre soare.Soarele rasare dimineata.Soarele straluceste puternic la amiaza.Soarele se ascunde seara. Vine cate un copil ia o imagine si spune cand se intampla si o aseaza sub momentul zilei la tabla. Toata grupa aplauda "Bravo, bravo ai stiut" vor fi antrenati cat mai multi copii Vor povesti trei copii Fiecare va povesti despre un moment al zilei Copii canta si se deplaseaza in cerc Unul care sta in mijloc ii va intinde mana celui care va formula raspunsul Jocul se repeta de 6 - 7 ori, in cerc venind cel care a dat raspuns corect si complet. Copiii ies din grupa organizat |
conversatia explicatia explicatia conversatia explicatia , exercitiul demonstratia explicatia exercitiul demonstratia explicatia exercitiul povestirea demonstratia explicatia exercitiul explicatia |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |