SIMFONIA CULORILOR
PROIECT DIDACTIC
GRADINITA "DRAGA MEA" SATU MARE
NIVEL I (3-5 ani) - Grupa mijlocie
TEMA DE STUDIU: Cand, cum si de ce se intampla?
TEMA SAPTAMANII: Simfonia culorilor
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata in centre de activitate
DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE
"Unde a zburat randunica?"de Titel Constantinescu - povestirea educatoarei
ARTA
"Rochita randunicii si covor pentru casuta vrabiutei" - pictura prin amprentare
JOC DE ROL (BUCATARIE)
"Salata colorata de fructe"
CONSTRUCTII
"Casute pentru vrabiute"
STIINTA
"Sortam frunze, flori, fructe dupa culoare"
SCOPUL ACTIVITATII
Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala, de intelegere si utilizare corecta a semnificatiilor structurilor verbale orale.
Formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor picturi.
Cunoasterea deprinderilor igienico-sanitare pentru mentinerea sanatatii.
OBIECTIVE OPERATIONALE
Domeniul limba si comunicare
Sa asculte cu interes povestirea educatoarei;
Sa comunice impresii, idei pe baza povestirii;
Sa enumere personajele povestii: randunica, vrabiuta, soparla, furnica,
broscuta si ariciul;
Sa redea (cu ajutor) diferite expresii si onomatopee din poveste: "Vecinica randunica / Iesi afara surioara"; "Drum bun surioara"; cirip-cirip; oac;
Sa se identifice cu personajele povestirii evidentiind trasaturile de caracter ale acestora;
Arta:
Sa exerseze deprinderi tehnice specifice picturii prin amprentare cu floare - tufanica;
Sa identifice materialele si accesoriile folosite in activitate: acuarele, coli de hartie, panza, tufanele;
Sa finalizeze lucrarea inceputa denumind-o si descriind utilitatea ei: rochita pentru randunica, covor pentru casuta vrabiutei.
Joc de rol (Bucatarie):
Sa-si adapteze comportamentul propriu la cerintele grupului;
Sa respecte normele igienice in activitatea de la bucatarie: spalatul fructelor inainte de consum;
Sa interactioneze cu ceilalti copii prin stabilirea sarcinilor ce le revin;
Sa curete prunele de samburi;
Sa rupa boabele de struguri de pe ciorchine;
Sa taie fructele (merele, perele, gutuile) in bucatele;
Sa faca ordine la terminarea activitatii din bucatarie;
Constructii
Sa aseze prin alaturare si suprapunere cuburi de forme, marimi si culori diferite in vederea realizarii unor casute pentru vrabiute;
Sa descrie verbal constructia evidentiind culorile cuburilor utilizate;
Stiinta
Sa sorteze frunzele si fructele dupa culoare, denumind culorile acestora (verde, galben, rosu);
Sa-si imbogateasca experienta senzoriala prin antrenarea analizatorilor tactil si vizual;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE: conversatia, povestirea, observatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea, jocul;
MATERIALE DIDACTICE:
DLC: jucarii (personajele povestirii) - randunica, vrabiuta,furnica, soparla, broscuta, arici; amenajarea unui decor de toamna cu tufe de maces, crengi cu frunze ruginii, galbene, verzi, creanga de salcie, apa, nisip, crizanteme;
ARTA: acuarele, apa, tufanele, coli de hartie, panza;
JOC DE ROL: mere, pere, struguri, gutui, prune, lighean, apa, sortulete, prosoape, cutite si linguri din plastic, boluri, tava;
CONSTRUCTII: cuburi, vitocomb, crengute, frunze uscate;
STIINTA: mere, pere, frunze colorate: verde, galben si rosu;
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
"Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6/7 ani)" - 2008
DESFASURAREA ACTIVITATII
Evenimentul didactic |
Continutul activitatii |
Strategii didactice |
Evaluarea |
1.Moment organizatoric |
Voi pregati materialele la fiecare centru. Voi prezenta musafirii din sala de grupa. |
Conversatia | |
2.Captarea atentiei |
Acest moment debuteaza cu intalnirea de dimineata, fiind apoi prezent si in activitatile pe centre. Voi prezenta un buchet de flori (crizanteme), prin redarea unei intamplari petrecute in drumul meu spre gradinita. Voi face referire la multitudinea si fascinatia de culori din acest anotimp - Toamna. "Venind spre gradinita am zarit in curtile oamenilor niste flori frumoase care imi zambeau. Atunci m-am gandit sa trec mai intai prin gradina din fata gradinitei noastre ca sa vad daca florile din gradina au inflorit. Am hotarat sa va aduc si voua un buchet de crizanteme colorate. Sa stiti ca sunt si alte culori de crizanteme decat acestea din buchetul meu: mov, albastre, maronii. Crizantemele din buchetul meu vor sa stie cat mai multe lucruri despre voi si in primul rand cum va cheama pe fiecare si daca voi stiti ce culoare au ele. Va voi da cate o floare pentru a o saluta, sa va prezentati si sa spuneti ce culoare are. Dupa prezentare vom pune crizantemele in vaza intr-un colt al salii de grupa spre a fi prezente printre noi si a se bucura si ele de istetimea si harnicia noastra din aceasta zi." Voi incheia prin prezentarea vremii si a datei din ziua respectiva cu ajutorul calendarului naturii. Tranzitia Joc cu text si cant "Ploaia cade ne -ncetat Toamna s-a intors in sat Pasarelele au plecat Cuiburile si-au lasat Vantul bate printer ramuri Picaturi lovesc in geamuri." |
Povestirea Observatia Conversatia |
Joc.Saluta florile Toamnei! |
3. Anuntarea temei zilei |
Se va face prin intuirea elementelor din cadrul pregatit (livada). "Pentru ca am vazut ca va place foarte mult anotimpul toamna si culorile acestui anotimp, vom poposi intr-o livada fermecata unde va voi spune o poveste foarte frumoasa - "Unde a zburat randunica?" de Titel Constantinescu si apoi ne vom desfasura activitatea la centrele de activitate insotiti de culorile specifice toamnei". |
Conversatia | |
4. Prezentarea continutului noii invatari |
Voi prezenta povestea insotita de personajele din poveste: randunica, vrabiuta, furnica, soparla, broscuta, ariciul. Voi povesti cu intonatia, mimica si gestica adecvata, explicarea cuvintelor necunoscute. In timp ce povestesc ma voi deplasa prin cadrul specific fiecarui moment al povestirii. Voi solicita copiii sa participe si ei la expunerea povestirii prin repetarea diferitelor expresii si onomatopee din limbajul personajelor. Dupa ce am terminat de spus povestea, voi scoate in evidenta trasaturile de caracter ale personajelor: Ce ati fi vrut sa fiti in aceasta poveste? De cine v-a placut cel mai mult? De ce? Dupa acest moment le ofer copiilor posibilitatea de a-si desfasura activitatea in centrele de activitate deschise: Arta, Bucatarie, Constructii si Stiinta |
Povestirea Explicatia Problematizarea |
Joc. Cine e prietenul tau din aceasta poveste! |
5. Dirijarea invatarii si obtinerea performantei |
Toti copiii vor trece pe la toate centrele dupa care se vor aseza la centrul dorit. In centrul Arta voi prezenta copiilor materialele cu care vor lucra pentru a picta un frumos material pentru rochita randunicii sau un covor pentru casuta vrabiutei, cat si tehnica prin care vor realize lucrarile respective. Fiecare copil isi va alege materialele cu care doreste sa lucreze. La Stiinta copiii vor sorta fructele si frunzele culese cu o zi inainte din livada, dupa forma si culoare si vor verbalize actiunea efectuata. |
Conversatia Explicatia Demonstratia Exercitiul |
Expozitie Aprecieri verbale frontale Joc senzorial: Spune ce gust are? Joc : Denumeste culorile casutelor! Joc senzorial: Culorile fructelor/ frunzelor! |
6. Evaluarea obiectivelor operationale |
Copiii vor trece pe la toate centrele de activitate pentru a aprecia munca colegilor de grupa, iar apoi pe ritmul si recitarea unei numaratori (Tranzitia): " Un, doi, trei, un, doi, trei, Hai la joaca daca vrei Sa mancam, sa ne distram Si chiar sa dansam." se vor deplasa la centrul Bucatarie unde vor servi desertul pregatit - "Salata de fructe colorate" Ziua se va incheia cu o petrecere mare unde copiii vor dansa si se vor bucura. |
Conversatia Jocul |
Aprecieri verbale frontale Recompense - servesc salata de fructe |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |