PROIECT DIDACTIC
Data: 30.04.2009
Propunatoare: educatoare
Unitatea de invatamant: G.P.N. Liteni
Nivelul/ Grupa: II/ grupa mare
Tema anuala: Cand, cum si de ce se-ntampla
Tema proiectului: ,,Primavara
Tema activitatii: ,,Mireasma primaverii
Elemente componente ale activitatii integrate:
ADP Scrisoare de la ,,Zana Primavara" (intalnirea de grup)
ALA1 1. Frumusetea primaverii (desene)
2. ,, Parcul primavara" (confectionare macheta)
3. Diamantul primaverii
ADE (DS) ,,Flanelograful primaverii" (joc- exercitiu)
Tranzitia: ,, Vine primavara" (confectionare macheta)
Scopul activitatilor
Evaluarea si sistematizarea cunostintelor referitoare la anotimpul primavara
Obiective operationale
Strategii didactice
a) Metode si procedee: observatia, conversatia, explicatia, munca independenta, munca in echipa, metoda diamantului, metoda cvintetului, problematizarea, brainstorming-ul, jocul liber, conversatia examinatoare, conversatia euristica, ghicitorile.
b) Elemente de joc surpriza, aplauzele, manuirea materialului, miscarea.
c) Resurse materiale
1. Centrul ,, Arta"- foi de desen, carioca
2. Centrul ,, Constructii"- hartie creponata, flori confectionate, betisoare, insecte confectionate, coji de nuca, cutii de chibrituri, crengute naturale, nisip.
3. Centrul ,, Joc de masa"- jetoane ce reprezinta aspecte ale anotimpului primavara.
Alte materiale folosite pe parcursul activitatii: flanelograf, jetoane cu cifre, jetoane cu imagini, foi albe, carioci, cosulete.
d) Forme de organizare in grupuri mici, frontal, individual.
Bibliografie
Curriculum pentru invatamantul prescolar MECI 2008
Silvia Breben, Georgeta Ruiu, Elena Gancea, ,,Activitati bazate pe inteligentele multiple , Editura Reprograph, 2007
Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga, Metode interactive de grup- ghid metodic- Editura Arves, 2002
Scenariu didactic
Copiii vor intra in sala de grupa unde vor gasi, spre surprinderea lor, mai multe plicuri imprastiate pe covor.
Toata lumea se va intreba cine a facut dezordinea si a lasat asa. Le voi spune copiilor ca noi trebuie sa dam dovada ca suntem ordonati si harnici si fiecare trebuie sa ia un plic de jos si sa ne asezam in semicerc.
Copiii deschid plicurile si educatoarea le cere sa spuna ce au in plicuri. Fiecare copil va descoperi in plic cate un simbol al primaverii (buburuza, fluture, flori, pasari calatoare). Educatoarea le propune sa-si prinda in piept simbolurile, spunandu-le ca in aceasta zi vor fi ,,simbolurile primaverii".
Educatoarea le va spune copiilor ca dimineata postasul a adus o scrisoare de la ,, Zana Primavara si ca ar dori sa le-o citeasca.
Zana spune ca a auzit de la tatal ei ca in aceasta grupa sunt copii isteti care stiu foarte multe despre acest anotimp. De aceea le-a pregatit multe surprize.
Se poarta o discutie despre anotimpul primavara. Dupa discutie, educatoarea deschide plicul ei si descopera mai multe jetoane (jetoane cu cifre si jetoane cu simboluri ale primaverii).
Copiii se vor grupa in functie de simbolul din piept si vor sorta jetoanele, le vor numara, vor asocia cifra corespunzatoare cu numarul de elemente. Astfel vor realiza ,, Flanelograful primaverii".
Tranzitie: ,,Vine primavara"(joc muzical).
Albinutele impreuna cu educatoarea vor conduce copiii spre centrele special amenajate din sala de grupa.
La centrul ,,Arta" copiii vor avea de realizat un desen cu tema ,,Frumusetile primaverii
La centrul ,,Constructii" vor realiza machete ,,Primavara in parc
La centrul ,,Joc de masa" se va construi ,,Diamantul primaverii". La acest centru, copiii vor avea de sortat jetoanele (pasari, flori, insecte, pomul inflorit, Zana primavara), iar apoi vor trebui sa dezlege ghicitorile cu ajutorul carora vor realiza ,,Diamantul primaverii
Educatoarea si copiii merg si viziteaza fiecare centru de activitate pentru a-si alege fiecare locul unde doreste sa lucreze. Pentru fiecare centru de activitate se vor prezenta materialele cu care vor lucra copiii.
O atentie prioritara vor primi copiii care vor realiza diamantul.
Dupa terminarea activitatilor pe centre, educatoarea alaturi de copii apreciaza atat activitatea proprie cat si a colegilor. Se va realiza o expozitie intitulata ,, Pentru tine primavara".
În functie de simbolul din piept vom grupa copiii astfel incat sa putem compune prin metoda interactiva ,,cvintetul", o poezie pentru primavara.
Primul vers este format dintr-un cuvant ce denumeste si raspunde la intrebarea ,,Cine este
Al doilea vers este format din doua cuvinte care denumesc caracteristicile anotimpului (doua adjective) si raspunde la intrebarea Cum este?".
Al treilea vers raspunde la intrebarea ,,Ce face?" si este format din trei cuvinte care exprima actiuni. La aceste cuvinte educatoarea adauga terminatia ,,-ind"(verbe la gerunziu).
Al patrulea vers este format din patru cuvinte care exprima starea copilului fata de subiect si raspunde la intrebarea ,,Ce simti pentru?".
Al cincilea vers este format dintr-un cuvant care arata insusirea esentiala a subiectului (,,Descrie-ma printr-un cuvant
Se citeste poezia. Se fac aprecieri generale si individuale. Copiii primesc recompense.
ANEXA
Ghicitori:
Zapada s-a topit,
Iarba a-nverzit.
Cine a venit?
(PRIMAVARA)
Mititica si draguta
În stup cu regina sta
Ea zboara din floare-n floare
Mierea dulce s-o prepare
(ALBINA)
Care floare-n floare
A invatat sa zboare?
(FLUTURELE)
Cupe albe sangerii
Stau pe lujere infipte
Parca-ar fi niste flacai.
Hai, ghiceste de stii?
(LALELE)
Primavara cand se-arata
Prin gradini apar deodata
Ciorchini albi si albastrii
Din stelute mii si mii.
(LILIACUL)
Ramura cu clopotei
Hai ghiceste numele ei!
(LACRAMIOARA)
Sa-mi ghiciti o ghicitoare:
Înalta cu lungi picioare
Pene negre pe-aripi are
Peste broaste e mai mare.
(BARZA)
Coada ca o furculita,
Rosioara sub barbita
Toamna plec de-aici din tara
Si ma-ntorc in primavara.
Langa voi stau fara frica
Si ma cheama (RÂNDUNICA)
Un flacau bogat in spini
Cu flori albe in ciorchini.
(COPACUL ÎNFLORIT)
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |