Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
DIDACTIC 5-7 ani Cunoasterea mediului - Marul si para

DIDACTIC 5-7 ani Cunoasterea mediului - Marul si para


PROIECT DIDACTIC

NIVELUL: 5-7 ani

ARIA CURRICULARA: Stiinte

ACTIVITATEA :Cunoasterea mediului

TEMA: Marul si para

FORMA DE REALIZARE: observare

TIPOLOGIA: dobandire de cunostinte

SCOPUL: Dezvoltarea capacitatii de cunoastere a mediului inconjurator, precum si stimularea curiozitatii pentru investigarea acestuia.

OBIECTIVE OPERATIONALE :

-sa denumeasca fructele de toamna , enumerandu-le , sa recunoasca caracteristicile celor doua fructe si sa formuleze cateva cerinte igienice legate de consumarea fructelor



-sa indice asemanarile si deosebirile dintre cele doua fructe

-sa utilizeze in vorbire cuvinte ca : lucios, cotor, pielita, seminte, miez, zemos, rotund, turtit, dulce acrisor:

METODE DIDACTICE :

observatia, explicatia , demonstratia, exercitiul, conversatia , invatarea prin descoperire.

MATERIAL DIDACTIC:

Un cos cu fructe , mar si para pentru fiecare copil, farfurii , cutite de plastic , storcator de fructe, compot, plansa cu livada, fisa de lucru

DURATA: 25'-30'

ORGANIZAREA ACTIVITATII :

Masutele vor fi asezate in careu deschis, farfuriile si cutitele pe masute, cosul acoperit, in fata, tabloul, la fel, celelalte materiale la indemana.

Se asigura intrarea organizata a copiilor in grupa.

SCENARIUL DIDACTIC

Evenimentul didactic

Activitatea educatoarei

Activitatea educatoarei

Forme de activitate

1 Captarea atentiei

2. Comunicarea obiectivelor si a temei activitatii

3. Prezentarea

continutului si dirijarea invatarii

Acum dimineata am fost la piata.

Ia priviti ce am cumparat?

Astazi m-am gandit sa invatam despre mere si pere .

Voi da posibilitatea copiilor sa aleaga din cosul meu un fruct in asa fel incat la o masa sa existe si mar si para .

Priviti cu atentie fructele si spuneti ce observati

Vom trece la observarea dirijata

- Ce culoare mai pot avea merele ?

-Dar perele?

-Sa le rostogolim

-Care s-a rostogolit mai  tare?

-De ce oare?

Unde cresc aceste fructe?

Cu ce se prind in pom?

Ce culoare pot avea cand nu sunt coapte ?

-Dar perele?

- Ce forma au ?

- Unde cresc aceste fructe?

Cu ce se prind in pom?

Sinteza partiala o fac eu pentru a sublinia asemanarile exterioare dar si deosebirile dintre cele doua fructe.

Ca sa aflam mai multe lucruri despre aceste fructe haideti sa le pipaim

-Ce constatati ?

Intuiesc materialul didactic

Copiii servesc  mere sau pere din cos

Fiecare copil va spune ce va constata

Se anunta la raspuns si sunt numiti astfel incat fiecare sa poata spune ce a observat

Vor fi antrenati multi copii pentru a formula raspunsuri cat mai diverse

Executa actiunile propuse si verbalizeaza ce au constatat

Vorbesc in propozitii complete

Se ajuta in completarea raspunsurilor

Vor asculta informatiile si vor urmari actiunile mele

Frontal

Individual

Frontal

individual

4. Obtinerea performantelor

5. Fixarea si aplicarea continutului

6. In incheiere

-Acum incercati sa le strapungeti cu unghia,

-Desprindem usor pielita, cum este ea ?

Ce rol are ?

Este buna de mancat ?

Taiem in doua fructul.

Voi sprijini actiunea copiilor

-Gustati , mirositi,

-Ce ati descoperit ?

-Cu ce este acoperit marul si para?

-Cum este pielita marului?

-Dar a  perei ?

-La ce foloseste?

-Se poate manca si necuratat - In ce conditii?

- Care parte a marului nu se mananca?

-Cum se face sucul de mere?

-Ce au fructele in mijloc?

-La ce folosesc semintele?

Sinteza partiala O vom face prin jocul senzorial "Spune ce ai gustat" (pipait, mirosit)

Vom face cu storcatorul suc de mere si suc de pere.

-Unde cresc merele?

-Cum se numeste locul cu -multi pomi?

-Cine gaseste in livada a-aceasta parul? Dar marul? --  - Din ce credeti voi ca se face un pom?

-Cine ingrijeste pomii?

-Cum se ingrijesc ?

-Ce parti are pomul?

-Pe care parte a lui cresc fructele?

-Din ce se nasc merele?

Sinteza partiala se va face prin poezia " Sa nu rupi pomii", poezie pe care am sa o recit eu.

In ce anotimp se coc merele ?

Aceste fructe se pot pastra pentru iarna?

Cum ?

Sinteza generala se va face prin jocul "Spune mai departe"

Marul si para sunt niste

Ele pot avea culoarea.

Marul are forma.

Para are forma.

Ambele se prind de crenguta cu ...

Marul si para au gust..

Ele au miezul..

Partea marului care nu se mananca se numeste...

Noi trebuie sa ingrijim pomii , cum ?

Cum am putea noi sa facem sa avem langa terasa noastra un mar ?

Vom merge in curte si vom planta un mar.

In jurul lui vom semana si semintele.

Vom face cercul si vom canta , in jurul lui, "Am sadit un pomisor"

Voi face aprecieri generale si individuale

Vor sectiona fructele.

Fiecare va avea cate o jumatate de mar si o jumatate de para

Executa actiunile propuse si verbalizeaza ce au constatat

R -Spalat

R Cotorul

Copilul chemat va purta ochelari cu lentile acoperite.

Copiii , pe rand vor gusta pipai sau mirosi mar ,ceapa, para, nuca rosie , suc de mar, suc de para si vor spune ce au gustat.

R: in mar

R: livada

Copiii privesc plansa

R: din samanta

R: pe crengute

R: din flori

R: Toamna, vara

R: in beciuri,

In compot

Copiii vor completa propozitiile

-fructe

-galbena, rosie, verde

rotunda

alungita in partea de sus

codita

dulce acrisor

zemos

cotor

sa nu le rupem crengile

sa punem samanta in pamant

In jurul pomului copiii vor canta cantecul

Am sadit un pomisor

Vesel in livada

Toti vecinii au venit

Langa gard sa-l vada

Azi am fost si eu

sa-l vad

O, ce bucurie

Pomisorul meu iubit

Are flori, o mie.

Individual

Individual

Frontal

Individual

Frontal

Frontal

Individual

Frontal

individual





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.