PROIECT DIDACTIC
Data: 2810.2009
Unitatea de invatamant : Gradinita Speciala, Falticeni
Educatoare:
Grupa: mijlocie
Disciplina: Expresie grafica si plastica
Tema: ,,Rochita " ( colorare)
Scopul: -Formarea capacitatilor grafice necesare ochiului plastic, de a acoperi cu culoare suprafete date.
Obiective operationale :
sa identifice corect materiale necesare ;
sa execute corect exercitii pentru incalzirea mainilor ;
sa acopere cu culoare suprafata rochitei;
sa participe cu interes la activitate ;
METODE SI PROCEDEE: conversatia, exercitiul,
MATERIAL DIDACTIC: culori ,foi cu rochite;
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: "Curriculum pentru invatamantul prescolar"
DURATA: 20-25 minute
ETAPE SI CONTINUT ESENTIAL |
OBIECTIVELE ACTIVITATII |
CONCEPEREA SI REALIZAREA ACTIVITATII |
EVALUARE |
1.Moment organizatoric Preg tirea s lii de grup si a materialului didactic |
-asezarea meselor in careu deschis; -preg tirea materialelor necesare desf sur rii activit tii; -preg tirea copiilor pentru activitate; | ||
2. Captarea atentiei Prezentarea p pusii - Maria |
-s manifeste interes pentru activitate; |
Le prezint copiilor o p pus pe care o cheam Maria si le motivez c e foarte sup rat , deoarece urmeaz ziua ei de nastere si nu are o rochit potrivit pentru acest eveniment. De aceea, a venit la noi s o ajut m cu o rochit noua. |
Observarea interesului manifestat de copii |
3. Anuntarea temei ,,Rochita cu buline" |
-s recepteze tema activit tii; |
Voi anunta tema activit tii: -Ast zi vom colora cate o rochit pentru Maria. Cu ajutorul culorilor vom desenape modelul primit. La sfarsit, p pusa va alege cele mai frumoase rochite pentru a le imbr ca la aniversarea ei. |
Observarea reactiilor copiilor |
4. Dirijarea activit tii analiza plansei model demonstrarea si explicarea modului de lucru efectuarea lucr rilor |
-s enumere materialele primite; -s execute exercitiile de motricitate; -s coloreze rochita respectand indicatiile date; |
Copiii vor denumi materialele primite (culori, foi cu conturul rochitei). Voi prezenta copiilor plansa model si o vom analiza impreun Voi explica si demonstra modul de realizare a lucr rii: Copiii vor executa cateva exercitii de motricitate a mainilor: ,,Ariciul", ,,Plou ", ,,Batem palmele" etc. Copiii vor realiza lucr rile, sub supravegherea educatoarei. Le voi da indicatiile necesare si ii voi ajuta, dac este cazul. |
Aprecierea r spunsurilor date de copii Aprecierea modului in care copiii realizeaz lucrarea |
5. Incheierea activit tii analiza lucr rilor |
sa aprecieze lucrarile cu ajutorul educatoarei. |
Vom analiza lucr rile, avand in vedere respectarea cerintelor si aspectul final al acestora. Maria este foarte fericit si multumeste copiilor pentru c acum are multe rochite frumoase pentru aniversarea ei. |
Aprecieri generale si individuale privind comportamentul copiilor |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |