Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
DIDACTIC pentru activitate integrata Grupa: II (mare) - Primavara draga, bine ai venit!

DIDACTIC pentru activitate integrata Grupa: II (mare) - Primavara draga, bine ai venit!


PROIECT DIDACTIC

pentru activitate integrata

Data:

Propunator:

Unitatea de invatamant: Gradinita cu Program Normal Stroiesti

Nivelul/Grupa: II (mare)

Tema anuala de invatare: Cand /cum si de ce se intampla?



Tema proiectului: "Primavara draga, bine ai venit!"

Tema activitatii: "Primavara mult dorita, fii la noi binevenita!"

Elementele componente ale activitatii integrate:

ADE (DS+DOS):

DS- "Cosuletul primaverii" - joc intelectual

DOS- "În lumea minunata a primaverii"- colaj, asamblare, lipire, indoire

ADP:

  • Tranzitii: "Zum, zum, zum!" - joc muzical

"Albinutele si fluturasii" - joc de miscare

Scopul activitatii:

Sistematizarea cunostintelor copiilor despre anotimpul primavara solutionand o sarcina (problema) data prin intrepatrunderea activitatii desfasurata individual cu cea desfasurata in pereche si in grup;

Valorificarea deprinderilor de lucru insusite in realizarea unei lucrari practice inspirate din natura si viata cotidiana utilizand metoda ciorchinelui.

Evidentierea legaturii si continuitatii intre formele de evaluare utilizate.

Obiective operationale:

DS:

O1 - sa descrie (compare, analizeze, asocieze, argumenteze, aplice) caracteristicile

anotimpului primavara (flori, insecte, legume, pasari calatoare) folosind

metoda "cubul";

O2 - sa rezolve corect operatii simple de adunare si scadere in limitele 1-10, raportand numarul la cantitate;

O3 - sa construiasca piramida dupa indrumarile verbale formulate;

O4 - sa sintetizeze pe baza ghicitorilor cunostintele despre anotimpul primavara;

O5 - sa realizeze o poezie scurta despre primavara folosind metoda "cvintetului";  

DOS :

O1 - sa realizeze lucrari cu aspecte din anotimpul primavara folosind deprinderi si tehnici de lucru invatate (lipire, rupere, mototolire, confectionare, taiere, asamblare) prin metoda "ciorchinele";

O2 - sa foloseasca in mod corespunzator materialele puse la dispozitie;

O3 - sa realizeze lucrari originale, manifestand creativitate in alegerea   modelului si a materialelor de lucru.

Strategii didactice:

a)     Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, cubul, piramida, problematizarea, ciorchinele, cvintetul, jocul, munca independenta.

b)     Elemente de joc: surpriza, intrecerea, manuirea materialelor, aruncarea cubului, aplauze, ghicitoarea, urmarirea scorului.

c)     Reguli de joc: recunoasterea imaginilor de pe cub si rezolvarea sarcinilor formulate de educatoare.

d)     Sarcina didactica: exersarea achizitiilor dobandite in domeniile Stiinta si Om si societate.

e)     Resurse materiale: cosuletul cu surprize, jetoane (flori de primavara, insecte, pasari, legume), plicuri cu intrebari, , ecusoane, buline, bagheta, cubul, patrate pentru piramida, cercuri pentru ciorchine, sageti, polistiren, cosulete cu materiale pentru activitatea practica (aracet, hartie colorata, sarma colorata, carton, hartie creponata, carioca, prosoape umede).

f)      Forme de organizare: in grupuri mici, frontal, individual.

Durata: 60 minute

Bibliografie:

  • ,,Curriculum pentru invatamantul prescolar"-M.E.C.Î.-2008
  • Silvia Breben, Georgeta Ruiu, Elena Goncea,- ,Activitati bazate pe inteligente multiple"- - Ed.Reprograph-200
  • Silvia Breben, Georgeta Ruiu, Elena Goncea , Elena Fulga, - "Metode interactive de grup" ghid metodic, Editura Arves, 2002
  • Ana Secrieru, Florentina Gaiu, Tincuta Giurgica, - "Aspecte teoretice si practice in abordarea metodei proiectelor la varste timpurii", Editura galateana, Galati, 2007

Scenariul activitatii:

Copiii vor intra in sala de grupa cantand cantecul "Iata, este luna mai", apoi vor saluta musafirii: "Buna dimineata, frumoasa primavara!" si se vor aseza pe scaunele.

Educatoarea prezinta copiilor o scrisoare primita de la o randunica. Aceasta le cere s-o ajute pe prietena ei, primavara, care este foarte suparata, pentru ca una din surorile ei vrea s-o alunge din tara. Prescolarii vor demonstra ca stiu multe lucruri despre primavara, ca o indragesc si doresc sa mai ramana la noi.

Captarea atentiei copiilor se va realiza prin aparitia "Zanei Primavara" care aduce in cosuletul ei materialele necesare desfasurarii activitatii (surpriza).

Cu materialele aduse de Zana Primavara, se va desfasura jocul "Cosuletul primaverii". Prin metoda "cubul", copiii vor descrie muncile de primavara din livada, vor analiza factorii de mediu care ajuta plantele sa creasca, vor compara barza cu randunica, vor asocia fluturasul cu alte insecte, vor argumenta ca in imagine este anotimpul primavara si vor alcatui floarea din partile componente.

Jocul se va desfasura sub forma de concurs, fiind formate doua echipe: echipa fluturasilor si echipa albinutelor. Copiii vor primi ecusoanele de la Zana Primavara.

Pentru raspunsurile corecte, echipele vor primi cate o bulina.

Tranzitia se va realiza prin jocul muzical "Zum, zum, zum!". La cuvintele: "hai la stup, la stup, la stup" copiii vor "zbura" spre cei trei stupi (masutele cu materiale).

Dupa ce se vor intui materialele, copiii isi vor alege locul in functie de preferinte. La finalizarea lucrarilor, vor face ordine la locul de munca jucand jocul "Suntem harnici" (rutina).

În pasi de albinute si fluturasi, copiii vor aseza piramida, apoi vor completa cu lucrarile lor patratele acesteia

Folosind metoda "piramida", pe baza unor ghicitori se vor sintetiza cunostintele despre anotimpul primavara.

Jocul va continua cu completarea "ciorchinelui". Utilizand metoda interactiva de grup "Ciorchinele", copiii vor avea posibilitatea sa realizeze conexiuni intre idei, sa integreze informatiile dobandite pe parcursul proiectului tematic, precum si sa inteleaga un continut mai vast.

Evaluarea intregii activitati se va face prin metoda "cvintetul", prin care copiii vor crea cinci versuri, respectand cinci reguli in scopul de a sintetiza temei abordate.

Nr. crt.

Etapele activitatii

Continutul stiintific

Strategii didactice

Tipul de inteligenta activata

Metode si procedee

Mijloace de invatamant

Evaluare /

Metode si indicatori

Captarea atentiei

Scrisoarea de la randunica si Zana Primavara trezesc interesul copiilor pentru activitate.

Brainstorming

Conversatia examinatoare

Observatia

Scrisoarea de la randunica, Zana Primavara cu cosuletul

Proba orala

Acuitatea auditiva si vizuala -

recunoastere la prima incercare

Inteligenta

intrapersonala,

interpersonala

Spatial-vizuala

Enuntarea scopului si a obiectivelor

Se prezinta tema si obiectivele operationale la nivelul de intelegere al copiilor.

expunerea

Inteligenta

lingvistica


Prezentarea continutului si

reactualizarea cunostintelor

Obtinerea de performante

Evaluare

Se explica copiilor jocul, dupa care se desfasoara un joc de proba.

Desfasurarea propriu - zisa a jocului

Prin intermediul metodei "cubul" prescolarii vor rezolva sarcinile cerute de imaginile de pe fetele cubului

Descrie - munci de primavara in livada;

Compara - barza cu randunica;

Asociaza - fluturasul cu alte insecte;

Analizeaza - factorii de mediu care ajuta planta sa creasca;

Aplica - alcatuieste floarea din partile componente;

Argumenteaza - ca in imagine este primavara.

Cate un copil din fiecare echipa va lua din cosuletul Primaverii plicul numerotat cu cifra 1. Sarcina va fi sa "aseze in vaza atatea flori cate indica cifra", respectiv sa "afle printr-o ghicitoare numarul fluturasilor.

Se cere copiilor sa interpreteze un cantec si sa spuna o poezie de primavara.

Tranzitie: Jocul muzical "Zum, zum, zum!".

La cuvintele: "hai la stup, la stup, la stup" copiii vor "zbura" spre cei trei stupi (masutele cu materiale) pentru a desfasura activitatea DOS.

Dupa intuirea materialelor, copiii isi vor alege "stupul" in functie de preferinte.

Se explica sumar tehnicile de lucru.

Fiecare copil va realiza lucrarea in functie de materialele pe care le are.

Se va pune accent pe aspectul estetic al lucrarilor.

Se controleaza munca copiilor si se dau indrumari de la caz la caz.

Tranzitie: În momentul in care au finalizat lucrarile, copiii vor merge in pasi "de albinute si fluturasi"pentru a completa piramida.

Complicarea jocului

Sintetizarea principalelor idei cu privire la anotimpul primavara se va realiza prin completarea celor 5 trepte ale piramidei, cu jetoane specifice intrebarilor - ghicitori formulate:

1. "Sunt o zana bucuroasa/ Ca aduc vreme frumoasa

Din tinutul indepartat/ pasarele  am chemat

Am adus pe strat legume/ Toate pline de vitamine

Prin livezi si prin campii/ aduc insecte mii si mii

Florile frumos colorate/ Ne imbie cu parfumuri toate"

2. " Doua pasari calatoare/ Una mica, alta mare/ Care vin din departare?"

3. "Din ele prepar salate/ ca-mi dau multa sanatate.

4. "Zumzet mare, veselie/ Se aude in campie"

5. Si pe camp si in gradina/ Aduc culoare si lumina"

Se stabileste echipa castigatoare prin numararea bulinelor.

Se continua jocul prin completarea de catre fiecare copil a "ciorchinelui". Se cere copiilor sa dea un titlu lucrarii: "În lumea minunata a primaverii".

Se cere copiilor sa creeze cinci versuri, respectand cinci reguli, pentru a sintetiza cunostintele dobandite. (metoda cvintet)

Se va purta un dialog prin care se apeleaza la spiritul critic si autocritic al copiilor in aprecierea rezultatelor si a participarii lor la intreaga activitate.

Se fac aprecieri verbale individuale si generale asupra desfasurarii activitatii.

Explicatia,

cubul,

conversatia,

exercitiul

exercitiul,

problematizarea

Explicatia,

exercitiul,

munca independenta

Exercitiul,

Exercitiul

Piramida,

problematizarea

Ciorchinele

conversatia

evaluativa,

cvintetul

conversatia,

Cubul,

cosuletul Primaverii (jetoane ce reprezinta flori, insecte, pasari, legume)

Plicuri,

flori,

vaze

Hartie colorata, foarfece, aracet, cartoane, sarma,

hartie creponata, pensoane, carioca,

Patrate pentru piramida,

Materialele realizate de copii

cercuri pentru metoda "ciorchinele",

materiale realizate de copii in cadrul proiectului tematic

Proba orala

Precizarea materialelor

Cu care vor desfasura jocul

Conversatia de verificare,

Proba: "Descrie, compara, asociaza, analizeaza, aplica, argumenteaza."

Observarea

sistematica a comportamentului

Capacitatea de a face analize, sinteze, comparatii, abstractizari si generalizari

Proba practica

Capacitatea de a raporta numarul la cantitate

Capacitatea de a sintetiza principalele informatii referitoare la anotimpul primavara

Joc: "Aseaza corect"

Proba practica: realizarea ciorchinelui

Capacitatea de a imbina elementele intr-un intreg

Evaluare practic-actionala

Realizarea ciorchinelui

Joc de rol,

Inteligenta

corporal-kinestezica

Inteligenta lingvistica

Inteligenta logico-matematica,

Inteligenta

vizual-spatiala

lingvistica ,

Inteligenta

vizual-spatiala

Inteligenta

vizual-spatiala

Inteligenta logico-matematica

Inteligenta

vizual-spatiala

Inteligenta

corporal-kinestezica

Inteligenta

lingvistica

Inteligenta

intrapersonala,

interpersonala

Inteligenta

lingvistica





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.