Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
Adunarea numerelor naturale de la 0 la 10000, cu trecere peste ordin

Adunarea numerelor naturale de la 0 la 10000, cu trecere peste ordin


PROIECT DIDACTIC

Institutor :

Data : 12 martie 2008

Clasa : a III

Aria curriculara : Matematica si stiinte ale naturii

Disciplina : Matematica

Subiectul lectiei : Adunarea numerelor naturale de la 0 la 10000, cu trecere peste ordin

Tipul lectiei : de predare

Scopul

  • efectuarea operatiilor de adunare cu numere mai mici decat 10000, cu   trecere peste ordin ,din exercitiile si problemele propuse;
  • dezvoltarea  limbajului matematic adecvat temei ("cu X mai mare", "suma", "total", "primul termen", "al doilea termen";
  • dezvoltarea operatiilor gandirii analiza, sinteza, comparatia, generalizarea);
  • dezvoltarea atentiei voluntare si a memoriei


Obiective operationale :

O1 - sa efectueze operatii cu numere naturale, bazandu-se pe algoritmul de calcul specific;

O2 - sa foloseasca terminologia operatiei in rezolvarea exercitiilor si problemelor

O3 - sa aplice in calcul, intelegand semnificatia lor, relatiile matematice "cu X mai mare", "suma", "total", "primul termen", "al doilea termen";

O4 - sa rezolve probleme care se rezolva prin cel mult doua operatii de adunare

O5 - sa alcatuiasca o problema dupa un exercitiu dat.

O6 - Sa rezolve corect sarcinile din fisa de evaluare ;

Strategia didactica:

1. RESURSE PROCEDURALE: conversatia euristica , explicatia, exercitiul, lucrul cu manualul , problematizarea, jocul didactic

2. RESURSE MATERIALE: manual, planse, fise de lucru rebus a carui rezolvare este cuvantul ADUNARE

3. FORME DE ORGANIZARE: * frontala;

* independent: - individuala;

- pe grupe;

- in perechi

Bibliografie

  • Consiliul National pentru Curriculum, Programa scolara de matematica. Clasa a III-a, Bucuresti,
  • Matematica manual pentru clasa a III a , autori Aurelia Arghirescu , Valeria Cristici ,Aurelia Fierascu , Ana Lapovita
  • Viorica Paraiala, Cristian George Paraiala, Dumitru D. Paraiala,  Matematica. Culegere - auxiliar al manualelor. Teste de evaluare pentru continutul obligatoriu, Ed. Euristica, Iasi, 2006

Nr.crt.

Etapele

lectiei

Obiective operatio

nale

Continuturi

Metode si procedee

Evaluare

1

Moment organizatoric

Se asigura un climat favorabil desfasurarii lectiei de matematica. Elevii au pregatit pentru ora cartile, caietele, penarul

instructajul

-conversatia

frontala

2

Verificarea temei

Se va realiza verificarea calitativa si cantitativa a temei..

-conversatia

frontala

3

Captarea atentiei

Anuntarea temei si a obiectivelor operationale

Predarea lectiei noi

Fixarea cunostintelor

Evaluarea

Aprecieri citice

O1

O1

O2


O1

O2

O3

O3

O4

O5

O5

O6

Prezint elevilor plansa cu rebusul :

U

N

I

T

A

T

I

L

O

R

D

O

I

U

N

U

N

O

U

A

I

M

P

A

R

E

P

A

R

E

N

U

M

E

R

E

  1. In numarul 2 453, 3 reprezinta cifra .
  2. Cifra miilor in numarul 2 789 este.
  3. Primul numar natural impar este.
  4. Cifra zecilor de mii in numarul 197 543 este
  5. Numerele care au cifra unitatilor 1, 3, 5, 7, 9 se numesc numere .
  6. Numerele care au cifra unitatilor 0, 2, 4, 6, 8 se numesc numere
  7. Cu ajutorul cifrelor 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 scriem.

Se anunta tema " Adunarea numerelor naturale de la 0 la 10 000, cu trecere peste ordin".Se enunta obiectivele Elevii vor deschide caietele si cartile de matematica si vor scrie titlul lectiei, iar eu il voi scrie pe tabla.

Elevii vor deschide caietele si cartile de matematica si vor scrie titlul lectiei, iar eu il voi scrie pe tabla.

Amintesc elevilor proprietatile adunarii care ii ajuta sa calculeze mai usor : (comutativitatea, asociativitatea, ).Se va realiza prin intermediul unor exemple .

In continuare voi scrie pe tabla urmatorul exercitiu:

3288+ 2946 =

Voi explica elevilor pasii parcusi pentru rezolvarea acestui exercitiu:

Adunam unitatile cu unitati, zecile cu zeci, sutele cu sute si miile cu mii si avem in continuare:

1.Adun unitatile: 8+ 6= 14 sau 10+4

Scriu unitatile (4) incoloana unitatilor si retin zecea

Adun zecile :8 +4+1 = 13 sau o suta si 3 zeci

Zecile le scriu in coloana zecilor (3) si retin mia

Adun miile :3 +2+1= 6 (mii) Scriu 6 in coloana miilor

Explic modul de calcul in scris:

3 288 +

2 9 46

6 2 34

Pasul I: se aduna unitatile

Pasul II: se aduna zecile

Pasul III: se aduna sutele

Pasul IV: se aduna miile

Prezint in continuare verificarea rezultatului:

Cum facem verificarea rezultatului ?

Fac proba prin adunare, schimband locul termenilor

2 946 + 3 288 = 6 234 Proba 2 946 +

3 288

6 234

Cum se numesc numerele care se aduna ?

Numerele care se aduna se numesc termeni.

-Cum se numeste rezultatul adunarii ?

Rezultatul adunarii se numeste suma.

- A venit Primavara ! Haideti sa incercam sa o aducem si la noi in clasa facand din clasa o gradina Pe catedra mea se afla flori de primavara , iar de fiecare floare este atasat cate un exercitiu sau problema. Ne vom imparti pe 3 grupe corespunzatoare randurilor de banci ,iar eu voi invita , pe rand ,cate un reprezentant din fiecare grupa ,care sa reyolve exercitiile propuse de Zana Primavara.Aceasta ne va rasplati cu cate un ghiocel,pentru fiecare rezultat corect Castiga acea grupa care a acumulat cei mai multi ghiocei.

Floarea1: Calculeaza si verifica prin adunare: 2826+ 3925

Floarea 2: Calculeaza si verifica prin adunare:6385 +2724

Floarea 3: Calculeaza si verifica prin adunare: 5572+2709=

Floarea 4: Calculeaza si verifica prin adunare: 1724+5296=

Floarea 5: Afla numarul cu 1657 mai mare decat

Floarea 6 Afla numarul cu 4395 mai mare decat

Floarea 8 Afla un numar cu mai 1258 mare decat suma nr.2242 si 2391

Floarea 9 :

Floarea 10 : Afla numarul necunoscut :

X -4226=2139

Floarea 11 : Afla numarul necunoscut :

X - 2817 = 1495

Floarea 12: Afla numarul necunoscut :

X - 3338=1495

Floarea 13 : Afla suma perechei de numere 5389 si 3713

Floarea 14: Din suma numerelor 2389 si 4265 scade cel mai mic numar de 4 cifre .

Floarea 15: Intr-o florarie s-au vandut intr-o luna 2 859 garoafe, iar trandafiri cu 345 mai multi. Cati trandafiri s-au vandut ?

Floarea16: La o ferma sunt 3 287gaini si cu 325 mai multe gaste. Cate pasari sunt in total ?

Floarea 17: Alcatuiti o problema dupa urmatorul exercitiu:

1865 + 2176

Floarea 18: Alcatuiti o problema dupa urmatorul exercitiu:

2897 + 104+ 1302=

Floarea 19 : Alcatuiti o problema dupa urmatorul exercitiu:

4 120+1 323+ 1795=

Se anunta rezultatul concursului

Fiecare elev va primi o fisa de evaluare pe care o va completa.

Voi face aprecieri critice referitoare la activitatea desfasurata de fiecare elev in parte si la cea colectiva. Voi anunta tema pentru acasa exercitiile 1,2,3 din manual-pagina 89

-conversatia

-explicatia

Jocul didactic

-conversatia

conversatia

conversatia

exercitiul oral

Conversatia

Explicatia

Conversatia

Explicatia

Jocul didactic

Conversatia

Exercitiul

Exercitiul

Problematizarea

Problematizarea

Munca independenta

frontala

frontala

Frontala

individual

Frontala

orala

Frontala

orala

pe grupe

Frontala

orala

scrisa

individuala

Frontala

orala

scrisa

individuala

orala

scrisa

formativa

Data :_

Numele si prenumele

FISA DE EVALUARE

Calculati apoi verificati, schimband ordinea termenilor:

a

b

c

S

B

FB

a. 3 539+ Proba :

3 640

b. 1 908+ Proba :

5 102

c. 1 789+ Proba:

2 147

Incercuiti literele corespunzatoare sumelor :

6 750 9 203 7 010 3 936 6 278 7179

S E F G D B





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.