PROIECT DIDACTIC
UNITATEA DE INVATAMANT :
DATA :
CLASA : a IV a
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
DISCIPLINA : Limba si literatura romana
SUBIECTUL : Substantivul
TIPUL LECTIEI : Lectie de consolidare a cunostintelor
MOTIVATIA :
OBIECTIV FUNDAMENTAL : Recapitularea si sistematizarea cunostintelor referitoare la substantiv
OBIECTIVE DE REFERINTA
1.3 - sa sesizeze structurile gramaticale (morfologice si sintactice ) corecte sau incorecte dintr-un mesaj ascultat;
2.5 - sa integreze adecvat, in exprimarea orala proprie, elementele de constructie a comunicarii studiate;
3.4 - sa citeasca in mod constient si corect un scurt text necunoscut;
4.1. - sa aplice in mod constient regulile de ortografie si punctuatie.
OBIECTIVE OPERATIONALE :
O1 - sa identifice substantivele din textul dat;
O2 - sa defineasca substantivul;
O3 - sa alcatuiasca propozitii cu substantive date;
O4 - sa gaseasca cuvinte cu inteles asemanator si opus pentru substantivele date ;
O5 - sa realizeze acordul substantivului cu celelalte parti de vorbire;
O6 - sa schimbe numarul substantivelor;
O7 - sa analizeze substantivele comune si proprii;
sa alcatuiasca propozitii dupa scheme date.
Oa1: sa participe cu interes la lectie;
Oa2 sa - si dezvolte initiativa comunicativa, curajul de a interveni in actul comunicarii si spiritul de cooperare, in conditiile desfasurarii activitatii pe echipe.
Om1 ; sa adopte o pozitie corecta in banca in timpul lectiei.
STRATEGII DIDACTICE
* METODE SI PROCEDEE: exercitiul, conversatia, explicatia, problematizarea, lucru in echipa, aprecierea verbala.
* MIJLOACE DE INVATAMANT: manual, caiet, fise de lucru
* FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.
BIBLIOGRAFIE:
NR CRT |
MOMENTELE LECTIEI |
OB. OP. |
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACRTIVITATEA ELEVILOR |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
Moment organizatoric 1 minut |
Se pregatesc materialele necesare pentru buna desfasurare a lectiei. |
Elevii se pregatesc pentru lectie. |
Activitate frontala | |||
Verificarea temei 3 minute |
Verific tema avuta acasa intr-un moment de munca independenta. Elevii vor avea de scris pe un copac al ideilor primul cuvant care le vine in minte. |
Elevii scriu pe fisa data un cuvant, urmand ca ultimul elev sa citeasca toate cuvintele scrise de colegi. |
Conversatia Explicatia Munca independenta | |||
Captarea atentiei 2 minute |
Ce denumesc marea majoritate a cuvintelor scrise de voi? Ce parte de vorbire invatata de noi denumeste lucruri, obiecte, fenomene ale naturii, fiinte? |
Cuvintele scrise de noi denumesc lucruri, fiinte, fenomene ale naturii. Partea de vorbire studiata de noi se numeste substantiv. |
Conversatia Explicatia | |||
Anuntarea temei si a obiectivelor 1 minut |
a2 |
Astazi la ora de limba si literatura romana vom consolida toate notiunile invatate despre partea de vorbire numita substantiv. Pe parcursul lectiei ne vom reaminti definitia substantivului, vom alcatui enunturi cu cuvinte date, vom gasi sinonime, antonime, omonime unor cuvinte, sa analizam substantive dintr-un fragment dat. |
Elevii asculta cu atentie si interes explicatiile invatatoarei. |
Explicatia Activitate frontala | ||
Reactualizarea si sistematizarea notiunilor insusite anterior 24minute |
a1 a2 |
Cer elevilor sa priveasca la tabla . Se va citi fragmentul scris . Recunoasteti fragmentul ? Care este partea de vorbire care denumeste lucruri, fiinte, stari sufletesti ? Ce este substantivul? Voi scrie cu creta colorata pe tabla cuvantul substantiv, urmand ca pe parcursul lectiei sa incadram notiunile invatate intr-un ciorchine. Se cere elevilor sa specifice felul si numarul substantivelor descoperite in text. Completez schema la tabla, adaugand felul si cele doua numere ale substantivului Exercitii : Gasiti cuvinte cu sens asemanator pentru substantivele : codru- foaie- rasuflare- zapada- Gasiti cuvinte cu sens opus pentru : frig- alb- mare- Alcatuiti enunturi cu cuvintele : pasarile, Mihai, alune, Sora- soarelui. Analizeaza substantivele. |
Un elev citeste fragmentul scris. Este un fragment din textul ,, Palaria omului de zapada" scris de Iuliu Ratiu. Elevii citesc textul si descopera, pe rand, cuvintele ce denumesc fiinte, lucruri, fenomene ale naturii, actiuni si stari sufletesti . Substantivul. Substantivul este partea de vorbire care denumeste lucruri, fiinte, fenomene ale naturii si multe altele. Precizeaza felul si numarul substantivelor. Elevii isi completeaza si ei schema pe caiete. Elevii rezolva exercitiile propuse. Elevii schimba forma gramaticala a cuvintelor date. Elevii alcatuiesc propozitii cu substantivele date si le analizeaza. |
Conversatia Explicatia Activitate frontala Exercitiul Explicatia Conversatia Problematizarea | ||
Obtinerea performantei 5 minute |
Se cere elevilor sa alcatuiasca propozitii dupa schemele : S + P + PS Sub v sub. Com com. S + P + PS + PS Sub V sub adj. Propr com |
Elevii formuleaza enunturi respectand schemele date. |
Exercitiul Explicatia Conversatia Problematizarea | |||
Retentia si transferul 7minute |
m1 |
Se da elevilor spre rezolvare o fisa de evaluare a cunostintelor. |
Elevii rezolva fisa de evaluare. |
Explicatia Conversatia Activitate individuala |
Evaluare |
|
Aprecieri verbale 1 minut |
Apreciez modul in care au raspuns la ora de limba si literatura romana. |
Elevii asculta aprecierile. |
Apreciere verbala | |||
Tema pentru acasa 1 minut |
Se stabileste tema pentru acasa si se dau cateva detalii cu privire la modul de rezolvare. |
Elevii noteaza tema. |
Explicatia |
Cezar Petrescu
Mihai fuge din codrul trist si se opreste in camp sa-si traga rasuflarea. Vantul sufla prin papusoaie. Sora-soarelui si-a desprins cea de pe urma foaie galbena.
Aurul din vazduh s-a topit. A ramas argintul pe ape. Blanda batere de vant s-a ascuns printre salcii. Pasarile s-au adunat somnoroase la cuiburi . .
Anexa 2
Numele: . . . . . . . . Data: . . . . . . . .
Wilma este foarte suparata. Fred nu a stiut sa rezolve aceste exercitii. Vrei tu sa il ajuti?
Fisa de evaluare
Easabucuratfoartemult.
2. Subliniaza substantivele din textele de mai jos si analizeaza- le :
Ghioceii aduc oamenilor vesti despre primavara.
Andreea da sfaturi intotdeauna bune.
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |