Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
de activitate integrata - omul si universul

de activitate integrata - omul si universul


PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

OMUL SI UNIVERSUL

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL NR. 2CARACAL

ACTIVITATI IN GRUP



Domeniul  stiinte: Cunoasterea mediului

"In cosmos" (lectura dupa imagini)

Obiective de referinta vizate:

sa cunoasca existenta corpurilor ceresti, a vehiculelor cosmice;

sa comunice impresii, idei pe baza observatiilor efectuate

Domeniul estetic si creativ - Educatie artistica - plastica

PICTURA - "CERUL  CU STELE"

Obiective de referinta vizate:

sa compuna in mod original si personal spatiul plastic;

sa obtina efecte plastice, forme spontane si elaborate prin tehnici specifice picturii;

sa realizeze liber si creativ lucrari plastice, exprimand sentimente estetice.

Activitati pe anii de stimulare

Comportamente urmarite:

Stiinta - " Miscarea de revolutie a Pamantului" (experiment)

sa redea miscarea de revolutie a Pamantului, invartind globul pamantesc in jurul Soarelui pe linia desenata;

sa denumeasca anotimpurile care se formeaza in functie de  pozitia pamantului fata de Soare.

Biblioteca:

sa denumeasca obiectul;

sa desparta cuvintele in silabe;

sa sesizeze sunetul initial si final.

Finalitatea zilei:

Expozitii cu lucrarile copiilor;

Amenajarea unui colt care reprezinta cosmosul

SCENARIUL  ZILEI

La intalnirea de dimineata am discutat cu copiii despre "Globul pamantesc", despre zi si noapte, unde se ascunde Soarele noaptea. Apoi ii voi anunta ca am primit o racheta mare pe care o vom deschide pentru a vedea ce ne-a adus.

La deschiderea rachetei am scos un set de imagini . Le voi spune copiilor ca noi astazi vom vorbi despre "Cosmos". Astfel am trecut la activitatea de Cunoasterea Mediului, in cadrul careia prescolarilor le-am prezentat imagini cu sistemul solar cu cosmonauti, rachete, sateliti si prima expeditie pe Luna.

Vom discuta despre elementele caracteristice fiecarei planete si vom acorda o atentie speciala Pamantului.

Pentru a experimenta miscarea de revolutie a Pamantului intreaga grupa va merge in sectorul "Stiinta" in centrul caruia va fi asezat "Globul Pamantesc" si o lanterna pentru a reprezenta Soarele, iar in jurul lanternei va fi desenata cu creta Orbita Terrei. Globul pamantesc va fi invartit pe aceasta linie explicandu-li-se copiilor ca atunci cand Pamantul este aproape de Soare la noi este vara, iar atunci cand Pamantul este departe de soare la noi este iarna si ca aceasta miscare dureaza un an.

Vom discuta apoi despre stele, Soare , Luna, rachete ca mijloc de transport in Univers, despre sateliti. Dupa dobandirea acestor cunostinte copiii vor trece sa picteze "Cerul cu stele", activitate in care vor reda prin contrastul cald - rece, stele de diferite marimi. Pe masuta vor avea si rachete pentru a le lipi pe cerul instelat.

Picturile realizate vor fi realizate pe un panou.

Se vor indrepta spre sectorul "Biblioteca" unde vor lua cate un jeton, vor denumi obiectul, vor spune cu ce sunet incepe, cu ce sunet se termina si din cate silabe este format, iar apoi vor aseza jetoane pe un panou albastru pentru a reda un tablou al Cosmosului.

Ziua se va incheia prin jocul "Treci la locul tau". Jumatate din grupa va avea ecusoane cu racheta si jumatate cu cosmonaut. La semnalul meu fiecare cosmonaut isi cauta o racheta. Copilul care ramane fara pereche iasa din joc. Jocul continua.

MOMENTELE  PROIECTARII

  1. Captarea atentiei - se realizeaza prin introducerea rachetei surpriza;
  2. Reactualizarea cunostintelor - se efectueaza printr-o scurta convorbire despre Luna, Soare, Pamant;
  3. Anuntarea temei si a obiectivelor - se face in cadrul activitatii de Cunoasterea Mediului in termeni accesibili;
  4. Prezentarea continutului si dirijarea invatarii - se realizeaza in momentul prezentarii sarcinilor de lucru pe fiecare arie;
  5. Optiunea  performantei - se realizeaza prin raspunsurile copiilor la intrebari, prin intrebari puse si modul in care am pus in practica, in grup si individual cunostintele si priceperile insusite si ducere la bun sfarsit al lucrarilor;
  6. Asigurarea retentiei si a transferului - se concretizeaza prin autoreglare, prin autoapreciere si evaluarea lucrarilor activitatii raportate la sarcinile de lucru;
  7. Evaluarea activitatii - se efectueaza prin aprecierile educatoarei.




Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.