PROIECT DIDACTIC
SCOALA CU CLASELE I-VIII SATU MARE
CLASA: I A
PROFESOR:
ARIA CURRICULARA: Matematica si stiinte
DISCIPLINA: Matematica
UNITATEA DE INVATARE: Unitati de masura
SUBIECTUL: Masurarea timpului
TIPUL LECTIEI: mixta
OBIECTIV FUNDAMENTAL: cunoasterea unitatilor de masura pentru timp
OBIECTIVE OPERATIONALE
O1 -sa cunoasca vocabularul matematic;
O2 -sa intuiasca cu ce se masoara timpul;
O3 -sa cunoasca unitatile de masura pentru timp(ora , ziua);
O4 -sa citeasca orele fixe pe ceas;
O5 -sa rezolve probleme a caror continut este legat de notiunea timp;
STRATEGII DIDACTICE:
a. resurse procedurale: conversatia, explicatia, demonstratia, problematizarea, exercitiul, observatia, auditia
b. resurse materiale: diverse ceasuri, ceas de carton manevrabil, fise de lucru
c. resurse TIC
https://www.trilulilu.ro/muzica-diverse/bimbam-ceasul
https://www.didactic.ro/materiale-didactice/63563_ceasul-unitate-de-masura-pentru-timp
https://www.didactic.ro/materiale-didactice/63944_ceasul
d. forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;
e. resurse temporale: 45 minute
BILBLIOGRAFIE:
- Ministerul Educatiei si Cercetarii, Programa Scolara - clasele I si a II-a, Editura "Didactica Press", Bucuresti, 2004;
- Lupu C., Savulescu D., Metodica predarii matematicii, Editura "Paralela 45", Bucuresti, 1998.
- Pacearca,Stefan; Mogos,Mariana, Matematica, Manual pentru clasa I, Ed. Aramis, Bucuresti, 2004.
Secventele lectiei |
Continutul instructiv- educativ |
Strategia didactica |
Evaluare |
||
Metode si procedee |
Mijloace didactice |
Forme de organizare |
|||
Moment organizatoric |
Asigur conditiile optime pentru desfasurarea lectiei. Cer elevilor sa-si pregateasca materialele necesare pentru ora de matematica:caiete, manualul si instrumentele de scris. | ||||
Reactualizarea cunostintelor |
- Despre ce am discutat ora trecuta la matematica? - Cum masuram masa corpurilor? - De ce masuram masa corpurilor? - Ce am mai invatat sa masuram? - Cu ce putem masura lungimea? Dar capacitatea? |
Conversatia |
Frontal |
Evaluarea cunostintelor dobandite anterior |
|
Captarea atentiei |
Se va audia cantecul Ceasul al grupului Bimbam. https://www.trilulilu.ro/muzica-diverse/bimbam-ceasul - Despre ce este vorba in cantec? - La ce foloseste ceasul? |
Auditia Conversatia |
Internet Calculator |
Frontal |
Capacitatea de a sesiza mesajul cantecului |
Enuntarea temei si a obiectivelor |
Astazi vom invata cum se masoara timpul. Vom scrie titlul pe tabla. Daca veti fi atenti vom reusi impreuna sa aflam cu ce se masoara timpul, cum se masoara, cum se citeste ceasul si multe alte lucruri. |
Conversatia Explicatia |
Frontal |
Capacitatea de a se concentra astfel incat sa inteleaga explicatiile |
|
Dirijarea invatarii |
- Ce stiti voi despre masurarea timpului? Se masoara cu ceasul; Ceasul arata ora; Timpul se masoara in ore, zile, saptamani, luni, ani. Le voi prezenta diferite tipuri de ceasuri: de mana, de perete, de masa(https://www.didactic.ro/materiale-didactice/63944_ceasul -slide 1-11 Elevii sunt impartiti in trei grupe. Fiecare grupa va primi cate o fisa cu imaginea unui ceas(Anexa 2, 3, 4), iar fiecare fisa va contine aceleasi cerinte: Cate numere sunt pe cadranul ceasului? Ce reprezinta acestea? Cate "ace" are ceasul? Cum sunt ele? Ce credeti ca arata fiecare? Se va prezenta citirea orelor pe ceas(0- 12; 12- 24) folosind prezentarea PowerPoint: https://www.didactic.ro/materiale-didactice/63563_ceasul-unitate-de-masura-pentru-timp slide 5 Fiecare elev va primi o fisa de lucru"(Anexa 5) pe care o va lucra simultan cu elevul care lucreaza la "ceasul model. Se va folosi prezentarea PowerPoint pentru a fixa cunostintele dobandite. Elevii vor asculta de cate ori se aude clopotul pentru a indica ora potrivita, apoi vor alege unitatile de masura potrvite pentru masurarea timpului.( https://www.didactic.ro/materiale-didactice/63944_ceasul slide 12-44 |
Conversatia Explicatia Observatia Demonstratia Explicatia Exercitiul Problematizarea |
Prezentare PowerPoint Videoproiector Fise de lucru Ceas din carton manevrabil Prezentare PowerPoint Videoproiector Prezentare PowerPoint Videoproiector |
Frontal Pe grupe Frontal si individual Frontal |
Cunostintele anterioare despre masurarea timpului Capacitaea elevilor de a observa ceasul Capacitatea elevilor de a citi si de a desena orele fixe pe ceas Capacitatea de a indica ora numarand bataile clopotului si de a recunoaste unitatile de masura potrivite |
Realizarea feed-back- ului |
Elevii vor primi spre rezolvare o fisa de evaluare (Anexa 6). |
Exercitiul |
Fisa de evaluare |
Individual |
Capacitatea elevilor de a citi si de a desena orele fixe pe ceas |
Asigurarea retentiei si a transferului |
Se vor pune cateva intrebari privind cunostintele acumulate pe parcursul lectiei. Elevii vor afla ca in ora urmatoare vor invata despre alte unitati de masura a timpului: saptamana, luna. Li se va explica tema pentru acasa:exercitiile 4, 5 de la pagina 101 din manual. |
Conversatia Explicatia |
Manual |
Frontal |
Anexa 1
Ceasul
BIMBAM
De dis de dimineata,
Atunci cand te trezesti
Auzi cum bate ceasul
Si nu mai lenevesti
Tic-tac, tic-tac
Te indruma la tot pasul
Prietenul tau ceasul
Tic-tac, tic-tac, tic-tac
Tic-tac, tic-tac, tic-tac, tic-tac, tic-tac
Tic-tac, tic-tac, tic-tac, tic-tac, tic-tac
Cu ceasul din perete
Adesea te consulti
Sa stii care-i programul
Doar sunetul i-asculti
Tic-tac, tic-tac
Te indruma la tot pasul
Prietenul tau ceasul
Tic-tac, tic-tac, tic-tac
Tic-tac, tic-tac, tic-tac, tic-tac, tic-tac
Tic-tac, tic-tac, tic-tac, tic-tac, tic-tac
Tic-tac!
Anexa 2
Grupa 1
1.Cate numere sunt pe cadranul ceasului?
2.Ce reprezinta acestea?
3. Cate "ace" are ceasul?
4.Cum sunt ele? Ce credeti ca arata fiecare?
Anexa 3
Grupa 2
1.Cate numere sunt pe cadranul ceasului?
2.Ce reprezinta acestea?
3. Cate "ace" are ceasul?
4.Cum sunt ele? Ce credeti ca arata fiecare?
Anexa 4
Grupa 3
1.Cate numere sunt pe cadranul ceasului?
2.Ce reprezinta acestea?
3. Cate "ace" are ceasul?
4.Cum sunt ele? Ce credeti ca arata fiecare?
Anexa 5
Numele .
Stii cat e ora?
Fisa de lucru
1. Observa ceasurile desenate. Scrie ce ora indica fiecare.
Deseneaza orele cerute pe ceasurile de mai jos:
ora 14 ora 9 ora 17
Anexa 6
Nume si prenume: ...................
Data : ........
Fisa de evaluare
Masurarea timpului
Scrie care sunt orele fixe pe ceas :
2. Deseneaza pe ceas ora indicata:
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |