Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
DE LECTIE Clasa : a IV-a imba si literatura romana - Semnele de punctuatie

DE LECTIE Clasa : a IV-a imba si literatura romana - Semnele de punctuatie


PROIECT DE LECTIE

Data

Scoala:Scoala cu cls. I-VIII Predeal Sarari

Clasa a IV-a

Invatatoare

Obiectul Limba si literatura romana

Subiectul Semnele de punctuatie

Tipul orei de consolidare a cunostintelor

Obiective fundamentale



- consolidarea deprinderii de a utiliza semnele de punctuatie in cadrul unei comunicari scrise;

- dezvoltarea deprinderii de a se exprima corect in scris;

- exersarea citirii fluente si expresive.

Obiective operationale

-sa citeasca propozitii cu intonatia impusa de semnele de punctuatie ;

-sa justifice folosirea semnelor de punctuatie . , ! , ?, ,;

-sa completeze cu semnele de punctuatie corespunzatoare un text lacunar;

- sa alcatuiasca propozitii enuntiative, exclamative si interogative;

- sa utilizeze corect semnele de punctuatie in redactarea unui text propriu;

- sa participe activ si afectiv la lectie.

Strategii didactice

A) Metode si procedee : , demonstratia , conversatia , expunerea, problematizarea , exercitiul

B) Mijloace de invatamant

B)Forme de organizare : individuala , frontala

Durata lectiei: 50'

DESFASURAREA LECTIEI

MOMEN-TELE LECTIEI

ACTIVITATEA INVATATOAREI

ACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

Metode si

procedee

Mijloace

1.Moment

organiza-

toric

2.Verificarea temei

Reactualizarea cunostintelor dobandite anterior

Anuntarea temei si a obiectivelor urmarite

Obtinerea performantei

Incheierea lectiei

Se asigura climatul unei bune desfasurari a lectiei de limba si literatura romana.

Se verifica tema calitativ si cantitativ.

Pentru reactualizarea cunostintelor referitoare la

semnele de punctuatie, propunatoarea prezinta un aritmogrif (ANEXA 1) a carui solutie este termenul ,,intonatie".

Se precizeaza faptul ca propozitiile se intoneaza tinand cont de semnele

de punctuatie.

Se anunta titlul lectiei si obiectivele urmarite.

Propunatoare noteaza titlul lectiei pe tabla.

Se prezinta o plansa(ANEXA 2) ce contine un text, elevii avand ca sarcina sa il citeasca cu intonatie si sa explice folosirea semnelor de punctuatie.

Se dau exemple de propozitii enuntiative, exclamative si interogative.

Va fi prezentat un text lacunar(ANEXA 3), elevii avand ca sarcina sa scrie semnele de punctuatie potrivite.

Propunatoarea va citi cateva propozitii, elevii avand ca sarcina sa precizeze felul acestora dupa scopul comunicarii.

Se propune o activitate independenta:redactarea unui text cu titlul ,,In parc" de maxim 10 randuri, in care sa se foloseasca semnele de punctuatie invatate.

Propunatoarea va imparti fise de munca independenta.

Se fac aprecieri generale si individuale asupra lectiei.

Se anunta tema pentru acasa : redactarea unui text cu titlul ,,La piata".

Elevii se pregatesc pentru lectie.

Isi verifica tema.

Elevii completeaza aritmogriful si descopera solutia acestuia

Noteaza titlul lectiei.

Citesc textul cu intonatia impusa de semnele de punctuatie si explica folosirea acestora.

Dau exemple de propozitii enuntiative, exclamative si interogative.

Completeaza cu semnele de punctuatie potrivite.

Recunosc felul propozitiilor.

Elevii redacteaza texte folosind semnele de punctuatie invatate.Citesc doua exemple.

Rezolva sarcinile fisei de munca independenta.

Noteaza tema pentru acasa.

conversatia

Explicatia

explicatia

problematizarea

conversatia

exercitiul

explicatia

expunerea

Conversatia

Explicatia

exercitiul

Plansa

plansa cu text lacunar

Fise de munca independenta

aprecierea verbala

Observarea sistematica

ANEXA 2

,,Mitu si Barutu au crescut.Ei sunt nemultumiti din pricina regulilor impuse.Barutu intreaba:

-De ce sunt toate dulapurile incuiate?

Odata au gasit deschisa usa unui dulap.

-Hai sa cautam, Mitu!

Au cautat prin sertare, prin cutii, prin rufarie.

Mitu intreaba nerabdatoare:

-Unde sunt cerceii mamei?˝

ANEXA 3

Mama i-a spus suparata lui Ionel __

____ Uite ce murdar esti ___ Unde te-ai murdarit asa ___

Am jucat fotbal cu baietii___ Te rog sa ma ierti ___ mama ___

Iti iei toate lucrurile ___ adidasii ___ treningul si intri in baie___ Te speli si dai totul la spalat ___ Ne-am inteles ___

Da ___ mama___ raspunse Ionel ____





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.