PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA - GRUPA MARE TEMA: CULORILE TOAMNEI
PROIECT DIDACTIC
-activitate integrata-
GRADINITA:
GRUPA:
EDUCATOARE:
TEMA: CULORILE TOAMNEI
SCOP: - consolidarea si aplicarea cunostintelor si deprinderilor insusite in legatura cu diferite aspecte ale anotimpului toamna
MIJLOC DE REALIZARE: activitate integrata
TIPUL ACTIVITATII: consolidare de cunostinte, priceperi si deprinderi
CATEGORII DE ACTIVITATI: - Cunoasterea mediului
- Educatie plastica
OBIECTIVE OPERATIONALE:
- sa descrie succint muncile care se desfasoara in anotimpul toamna
- sa precizeze modul in care diferite vietuitoare se pregatesc pentru anotimpul rece
- sa formeze grupe de fructe dupa anumite criterii (culoare, marime)
- sa coloreze florile care infloresc toamna
- sa aplice pete de culoare diferta pentru procedeele de fuzionare la margine si in masa
- sa obtina efecte plastice prin combinarea culorilor
- sa utilizeze corect instrumentele si materialele specifice picturii
ACTIVITATI PE ARII DE STIMULARE:
Comportamente urmarite:
BIBLIOTECA: - sa „scrie” etichetele folosind simbolurile fructelor din borcan
- sa realizeze o carte cu titlul CULORILE TOAMNEI”
ARTA: - sa pregateasca materialul de modelat si sa modeleze prin combinarea culorilor si prin folosirea mai multor tehnici de modelare
STIINTA: - sa cerceteze, sa analizeze, sa descrie si sa compare frunzele, clasificandu-le dupa culoare, forma, marime
- sa puna frunze la presat pentru a alcatui un ierbar si pentru a decora sala de grupa
- sa descrie, sa compare si sa cantareasca fructe
CONSTRUCTII: - sa foloseasca piese din diferite truse pentru realizarea unor ladite in care sa aseze fructele modelate
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: - conversatia, explicatia, exercitiul, jocul de rol, demonstratia, munca independenta, discutia colectiva, povestirea, expunerea,
Mijloace didactice: imagini ilustrand anotimpul toamna, zana Toamna, piese lego, cuburi, bastoane, etichete, sabloane fructe si legume, fructe si legume naturale, hartie, imagini pentru carticica, frunze, cantar, recompense (mar vesel, para vesela), ruleta harniciei, zar, imagini animale, cos, fisa de lucru (flori de toamna), fisa de lucru (covor in culorile toamnei), acuarela, apa, servetele, auxiliar cu cantece si poezii despre toamna.
MOMENTELE ACTIVITATII |
CONTINUTUL ACTIVITATII |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
1. REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR ANTERIOR DOBANDITE |
Copiii participa la intalnirea de dimineata: - salutul - prezenta - stabilirea coordonatelor temporale - completarea calendarului naturii - aspecte caracteristice toamnei (legume, fructe, flori, munci specifice, pregatirea vietuitoarelor pentru anotimpul rece) (Anexa 1) |
Intalnirea de dimineata Conversatia Discutia colectiva |
Evidentierea de catre copii a aspectelor specifice anotimpului toamna |
2. CAPTAREA ATENTIEI |
Copiii asculta o poveste care scoate in evidenta paleta larga de culori in care se imbraca natura si bogatia de fructe si legume care se coc toamna. In grupa sunt expuse imaginile care ilustreaza continutul povestirii. Dupa terminarea povestirii apare o fetita costumata in Zana Toamna. In mana are un cosulet cu fructe si legume. Ea recita poezia: „Regina mandra in culoare, Aduc rugina in frunzare Rotunde, inrosite mere Si galben-parfumate pere, Brumate prune Si cat puii Sunt rotunjimile gutuii” |
Povestirea Jocul de rol |
Observarea comportamentului non-verbal |
3. ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR |
Se poarta o discutie cu copiii referitoare la culorile costumului, la podoabele Toamnei si la continutul cosului adus de ea, anuntandu-se astfel tema activitatii. |
Conversatia |
Aprecierea raspunsurilor date de copii |
4. PREZENTAREA OPTIMA A CONTINUTULUI |
Prezentarea centrelor de activitate cu materialele si sarcinile specifice. Copiii intuiesc materialele de la fiecare centru, asculta cerintele educatoarelor si sarcinile ce trebuie indeplinite; fiecare copil tsi alege semnul individual si il asaza in compartimentul corespunzator zonei in care vor sa lucreze. |
Explicatia Demonstratia |
Intuirea mateialelor cu care urmeaza sa opereze |
5. OBTINEREA PERFORMANTELOR |
Activitati pe arii de stimulare: BIBLIOTECA: - copiii realizeaza etichete folosind simbolurile fructelor. Tot aici realizeaza o carte cu fructe; fiecare pagina cuprinde o imagine in care ei plaseaza fructele in functie de culoare. La sfarsit paginile sunt unite obtinandu-se astfel o carte despre fructe. (ANEXA 2) ARTA: - copiii modeleaza fructe care vor fi asezate in lazile pe care le construiesc copiii de la sectorul constructii si pe care le vor folosi in jocul „De-a piata”. STIINTA: - copiii clasifica frunzele si le pun la presat pentru a le putea folosi la decorarea salii de grupa sau pentru realizarea unor lucrari. Tot la acest sector copiii cerceteaza, compara si cantaresc fructe. CONSTRUCTII: - copiii imbina piese, le suprapun, le aseaza dupa reguli stabilite de ei si le plaseaza in diferite locuri in sala pentru a obtine imaginea unei piete. Alti copii construiesc ladite pentru depozitarea fructelor si legumelor. (ANEXA 3) Dupa incheierea activitatilor la centre, copiii trec in grup pe la fiecare sector si apreciaza activitatea proprie si pe cea a colegilor, acordand cate un mar sau o para vesela in functie de corectitudinea cu care au realizat sarcinile. In felul acesta s-au format doua echipe: echipa merelor rosii si echipa perelor gablene. CUNOASTEREA MEDIULUI: - copiii vor participa la un concurs. Proba 1 – „Ruleta harniciei” Rotesc ruleta si descriu succint activitatea observata pe jetonul in dreptul caruia s-a oprit. (ANEXA 4) Proba 2 – „Arunca zarul” Numesc animalul observat pe fata unde s-a oprit zarul, precizand modul in care acesta se pregateste pentru iarna. (ANEXA 5) Proba 3 – „Cosul cu mere” Sorteaza fructele dupa culoare si marime. (ANEXA 6) Proba 4 – „Flori surori” Primesc fise de lucru; taie cu o linie florile care nhuinfloresc in anotimpul toamna. Le coloreaza pe cele care infloresc toamna. (ANEXA 7) Echipa care rezolva corect sarcinile propuse pentru fiecare dintre probe, primeste la sfarsitul probei cate o frunza. Castiga echipa care la sfarsitul concursului are cele mai multe frunze. EDUCATIE PLASTICA: - „Covor in culorile toamnei” (ANEXA 8) Dupa incheirea activitatilor propuse copiii primesc o fisa care ilustreaza un covor. Copiii sunt rugati sa decoreze acest covor utilizand numai paleta de culori specifice toamnei. Tehnica abordata pentru efectuarea lucrarilor este este tehnica de pictura cu amprente si prin fuzionare de culori. |
Munca in echipa Exercitiul Exercitiul Exercitiul Demonstratia Munca independenta |
Confectionarea etichetelor sia cartii Realizarea lucrarilor Rezolvarea sarcinilor Indeplinirea sarcinilor Amprentarea covorului in culorile toamnei |
6. EVALUAREA PERFORMANTELOR/ EVALUAREA PERFORMANTELOR |
Zana Toamna apreciaza activitatea desfasurata de copii si le da drept recompensa ecusoane in culorile toamnei si cate un fruct din cosul toamnei. Lucrarile vor face obiectul unei expozitii dedicate Zanei Toamna |
Conversatia Expunerea |
Acordarea recompenselor Evaluarea lucrarilor realizate |
7. INCHEIEREA ACTIVITATII |
Asezati in semicerc, copiii canta cantece despre toamna si recita poezii pentru a-i multumi Zanei Toamna pentru darurile primite. |
|
Recitarea poeziilor si interpretarea cantecelor |
ANEXA 1
ANEXA 2
JETOANE PENTRU REALIZAREA ETICHETELOR SI A CARTII
ANEXA 3
ANEXA 4
RULETA HARNICIEI
ANEXA 5
ZAR CU ANIMALE
ANEXA 6
COSUL CU FRUCTE
ANEXA 7
FISA DE LUCRU – CRIZANTEMA
ANEXA 8
COVOR IN CULORILE TOAMNEI
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |